Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

| Интервю
3
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН



Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките!

Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да направи нещо различно – да превърне шапките в истински произведения на изкуството. Тя започва да рисува върху тях, внасяйки уникалност и стил, които привличат вниманието на всички.

С времето Дебора решава да се впусне още по-дълбоко в процеса, като започне да крои и шие шапките от нулата. Въпреки че този процес се оказва прекалено дълъг, тя не се отказва от страстта си – връща се към рисуването и декорацията, където открива истинското си призвание.

Когато носи своите шапки по улиците, реакцията на хората е изумителна.



"Започнаха да ме спират и да ме питат откъде съм си купила шапката. Тогава разбрах, че моето хоби може да носи радост и на другите. Това беше моментът, в който реших да създавам шапки и за други хора", разказва тя.


"Идеите идват директно от клиента, но когато реша да се вдъхновя, мен всъщност всичко ме вдъхновява. Просто сядам, виждам цвета на шапката и преценявам с какво ще си отива, какво искам да нарисувам, дали ще са животни, дали ще са букви, числа, или нещо, каквото и да било, просто каквото на мен ми харесва... Тогава е малко по-трудно, защото не знаеш кой клиент какво точно харесва и дали би му харесала идеята, но има и шаблони, които също могат да се използват, така че винаги можеш да покажеш на клиента и да го питаш дали това му харесва или не. По-лесно се работи, когато има някаква готова визия, когато има нещо готово и като ми изпрати снимка ми е много по-лесно да работя по снимката." 


Дебора използва най-различни техники в декорацията на шапки.


"Лепене, пирографии, рисуване с най-различни видове четки. Можеш много да експериментираш върху една шапка, каквото и да сложиш винаги може да бъде интересно... Най-често ме карат да им лепя ципове и камъчетата, да е лъскаво, трябва да има нещо лъскаво. Висящи, стърчащи елементи, пера много харесват хората."  


Днес Дебора има множество доволни клиенти – предимно приятели и познати, които гордо носят нейните творения. Шапките ѝ не са просто аксесоари, а уникални произведения на изкуството, които правят всяка визия специална.


Историята на Дебора Йорданова е пример за това как страстта и упоритостта могат да превърнат едно хоби в истинска професия. Тя доказва, че когато влагаш сърцето си в нещо, резултатите винаги впечатляват.



Ако и вие искате да притежавате нещо уникално, което носи духа на изкуството, запознайте се с творчеството на Дебора тук - Black cat Accessories by Deb. Нейните шапки ще ви вдъхновят да изразите себе си по начин, който никой друг не може.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00