Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим със следпразничната депресия

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката.


Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е съпътстван от голямо напрежение – големи очаквания, повишени емоции и финансови разходи. След неговия край настъпва внезапна промяна – липса на събития и шумотевица, което води до усещане за празнина.


По време на празниците много хора харчат повече за подаръци, пътувания и храна, отколкото могат да си позволят. Когато празничната еуфория отмине и реалността настъпи със сметките за плащане, това може да бъде значителен стресов фактор. Освен това физическата умора след приготовленията, гостуванията и липсата на време за почивка също играе роля.


Високите очаквания за "перфектните празници" често остават неудовлетворени, което води до чувство на разочарование. Социалните мрежи също не помагат – хората се сравняват с "идеалните празнични моменти" на другите, което задълбочава усещането за неудовлетвореност.


Как да се справим със следпразничната депресия?


Психологът Теди Генова съветва:


"Когато тези наши очаквания са нарушени, когато вече се завърнем към нашето обичайно ежедневие, което е свързано с работа, с ангажименти, може да е свързано и с малко повече умора, то у нас настъпва едно усещане за лека депресия...Тъй като нашето битие е свързано с финансите и с това да можем да осигурим и най-базовите потребности, така че това определено може да доведе до една допълнителна тревожност след празниците. Зад тези симптоми, трябва да имаме една себерефлексия, да си дадем сметка колко време продължава, тъй като, ако те продължават в рамките на две, три седмици, след празнични период, това е нещо, което бих могла да го нарека  по-скоро типично, нещо обичайно. Но ако това продължи или усещаме, че симптоматиката се засилва и задълбочава, то определено трябва да се обърнем към специалист."


Експертът съветва също да планираме малки радости в ежедневието, които да запълнят празнината след празниците – разходка, ново хоби или време, прекарано с близки приятели.


"Да продължим срещите си с наши близки, с хора, с които истински се чувстваме добре, хора, които създават у нас едно приятно, ведро настроение е нещо много важно", допълва Генова.


Следпразничната депресия е преходен етап, който ни дава възможност да се фокусираме върху баланса, спокойствието и новите възможности. С правилния подход можем да започнем годината с нова енергия и оптимизъм.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00