Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката.
Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е съпътстван от голямо напрежение – големи очаквания, повишени емоции и финансови разходи. След неговия край настъпва внезапна промяна – липса на събития и шумотевица, което води до усещане за празнина.
По време на празниците много хора харчат повече за подаръци, пътувания и храна, отколкото могат да си позволят. Когато празничната еуфория отмине и реалността настъпи със сметките за плащане, това може да бъде значителен стресов фактор. Освен това физическата умора след приготовленията, гостуванията и липсата на време за почивка също играе роля.
Високите очаквания за "перфектните празници" често остават неудовлетворени, което води до чувство на разочарование. Социалните мрежи също не помагат – хората се сравняват с "идеалните празнични моменти" на другите, което задълбочава усещането за неудовлетвореност.
Как да се справим със следпразничната депресия?
Психологът Теди Генова съветва:
"Когато тези наши очаквания са нарушени, когато вече се завърнем към нашето обичайно ежедневие, което е свързано с работа, с ангажименти, може да е свързано и с малко повече умора, то у нас настъпва едно усещане за лека депресия...Тъй като нашето битие е свързано с финансите и с това да можем да осигурим и най-базовите потребности, така че това определено може да доведе до една допълнителна тревожност след празниците. Зад тези симптоми, трябва да имаме една себерефлексия, да си дадем сметка колко време продължава, тъй като, ако те продължават в рамките на две, три седмици, след празнични период, това е нещо, което бих могла да го нарека по-скоро типично, нещо обичайно. Но ако това продължи или усещаме, че симптоматиката се засилва и задълбочава, то определено трябва да се обърнем към специалист."
Експертът съветва също да планираме малки радости в ежедневието, които да запълнят празнината след празниците – разходка, ново хоби или време, прекарано с близки приятели.
"Да продължим срещите си с наши близки, с хора, с които истински се чувстваме добре, хора, които създават у нас едно приятно, ведро настроение е нещо много важно", допълва Генова.
Следпразничната депресия е преходен етап, който ни дава възможност да се фокусираме върху баланса, спокойствието и новите възможности. С правилния подход можем да започнем годината с нова енергия и оптимизъм.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..