Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Снимка: Ани Петрова


Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб. В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф. Радоситна Александрова от Института  по експериментална морфология, патология и антропология при БАН направи обзор на постигнатото.

"Самата 2024 година започна под знака първите одобрени терапии за генно редактиране. Първата от тях получи "зелена светлина" от американската администрация по храни и лекарства през декември миналата година (има се предвид 2023 година; интервюто е направено в края на 2024 година - бел.ред.). Това беше за лечение на сърповидно-клетъчна анемия и през януари тази година, много скоро след това, дойде и второто одобрение, този път за бета-таласемия... Беше открит ген, тоест една от вариациите, в който се свързва с по-нисък риск от това да се развие болест на Алцхаймер. И една новина, която дойде от екип от учени в Швеция, които разработиха кръвен тест, с който може да бъде направена диагностика на това заболяване, като точността е някъде около 90%."

Към момента диагностицирането се извършва след вземане на проби от гръбначно-мозъчна течност или чрез изследване на мозък с ПЕТ скенер. Ако тестът получи одобрение и пълно приложение, това би облекчило значително изследването, коментира проф. Александрова. А по повод новите медикаменти обясни, че цените им са доста високи и този факт е повод за пореден път да си зададем въпроса има ли нещо по-ценно от човешкото здраве и къде точно трябва да влагаме парите си.

През 2024 година учените продължиха своите изследвания в търсене на нови и обещаващи класове антибиотици, с които да бъде решен проблемът с антибиотичната устойчивост, обясни още проф. Радостина Александрова.

"Според една от публикациите на списание "The Lancet", те посветиха цяла серия от статии на този проблем за антибиотичната устойчивост. Между 2025-а и 2050 година 39 милиона души могат да загубят живота си поради този проблем. Според друга публикация, отново в "The Lancet", ако успеем да направим пробив, това би спасила живота на между 80 и 100 милиона души в същия този интервал." 

Две антитуморни ваксини - срещу рак на белия дроб и меланом, навлязоха през 2024 година в различни фази на клинични изпитвания, каза още проф. Александрова. По думите ѝ в областта на ваксините през годината бяха регистрирани и други постижения. 

"Работи се върху нова ваксина срещу малария. Първата беше одобрена през 2020 година, но целта е да бъдат получавани усъвършенствани ваксини..."

Проф. Александрова проследи и някои любопитни открития през 2024 година, които не са свързани с биомедицината. Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30