Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Снимка: Радио ВИДИН

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта през октомври месец 2024 година. Като най-търсена професия се очертава да бъде професията "Строител". Това заяви Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в "Институт за социални и синдикални изследвания и обучение" /ИССИО/ на КНСБ.

"22 хиляди или малко повече от 22 хиляди заявки за наемане на квалифицирани работници във всичките десет специалности на професията, което включва кофражисти, арматуристи, зидари, шпакловчици, облицовъчни строителни и бояджийски услуги, всичко това включва този сектор "Строителство", когато говорим. На следващо място в същото проучване излиза шивачеството във всичките разновидности, които ние познаваме", заяви Атанаска Тодорова.

Близо 18 хиляди такива специалисти ще се търсят през 2025 година. На следващите места са машинен оператор, готвач, работник в кухня. На национално ниво най-търсени остават кадрите от областта на педагогиката, социалните дейности и икономиката.  

"Педагогиката много дълги години не беше оценена както от обществото, така и от управляващите и тези педагози, които дълги години не се преквалифицираха, а оставаха да работят в системата училищно и детско образование, те всъщност се оказаха с много ниски доходи и наистина бяха едни просветители, които за съжаление вече се налага да се пенсионират и на тяхно място трябва да бъдат намерени нови хора, които да ги заместят. Така например, за учители през 2025 година ще бъдат необходими 6500 лица, за медицински сестри ще бъдат необходими 3500 лица. Ако погледнем в лекарската професия ще ни бъдат необходими 2000 лица. Това са все професии, които изискват по-дълго време, за да се придобият знания, умения и правоспособност и в същото време виждаме как тези хора са привлечени от чуждите трудови пазари, макар и в рамките на Европейския пазар, те са чужди за България и хората предпочитат да се реализират там поради няколко причини- по-високите възнаграждения, по-добре регламентираните условия на труд и спазването на работното време", допълни експертът от КНСБ.

На пазара на труда са търсени и инженер-строителите, и международните шофьори. За област Видин заявките за тази година са 730 специалисти с квалификация по професиите "Учител", "Шофьор", "Специалист ТРЗ", международни шофьори и други. 

Очертава се пазарът на труда да изпитва недостиг на работна сила и не е тайна, че част от работодателите се насочват към граждани от трети държави, които да бъдат привлечени за работа. За съжаление тези лица, идвайки в България, не остават в страната ни, а използват България като една възможност да придобият Шенгенска виза, която да им позволи да отидат в друга европейска държава, допълни Атанаска Тодорова.

45% от гражданите от трети държави, получили разрешително за работа в България, през първите 6 месеца, напускат нашата страна. Причините са различни. 

"Поради неудовлетвореност от заплащане, неудовлетвореност от условия на труд, неудовлетвореност от жилищно настаняване. Защото за някои категории работници работодателите са длъжни да осигурят и настаняване. И една от държавите, която взема най-много от тези работници, след като българската администрация е направила възможното те да започнат работа в България, е Хърватия. Оказва се, че 30% близо от тези 45 продължават своята трудова дейност в Хърватия, останалите в Словения, някои от тях дори стигат до Германия, но това са проблеми на българските работодатели-  всъщност те не могат да задържат работниците, не само българските, но и онези, които идват от държави извън Европейския съюз в България", каза още експертът в КНСБ.

Безработицата е на нива, близки до тези от 2019 година преди пандемията. В същото време трайно са намалели дългосрочно безработните- ако през 2019 година са били близо 150 хиляди, в момента техният брой е близо 80 хиляди.

Цялото интервю с Атанаска Тодорова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57