Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Снимка: РАДИО ВИДИН

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни" отговор на тези въпроси дава проф. Божидар Иванов, изпълнителен директор на Институт по аграрна икономика. 

Изпратихме трудна и до голяма степен непредвидима година - за всички и във всички сектори на икономиката. Интересна и шарена бе годината и за земеделските производители. Все още се усещат последствията от ковид-кризата, инфлацията и войната в Украйна, а земеделската общност бе изправена пред редица предизвикателства, посочи проф. Божидар Иванов: 

"Година на продължаващите предизвикателства. Започнаха с началото на ковида преди 4-5 години, ковид отмина, но те продължиха с инфлацията, която се отрази на цялата икономика. В земеделието нещата се отразиха на повишението на ресурсите, на използваните суровини и материали. Цените на земеделската продукция тръгнаха надолу... В момента земеделието като цяло в света е в по-неизгодно положение с оглед на това, че изкупните цени са намалели малко повече в сравнение с цените на вложенията и това, което използват в производството си... Продължаващата война в Украйна също дава своето отражение, най-вече по отношение на логистиката и сътресенията, които има в доставките... Макар и да липсват окончателни данни, може да се каже, че най-вероятно 2024 година ще бъде с между 5 и 10 % по-слаба от предходната година..." 

Засушаването и високите температури се отразиха най-вече на полските култури, при които липсва напояване. Въпреки все по-честите засушавания и на фона на променящия се климат, не се наблюдава смяна на отглежданите основни култури, по-слабо обаче е производството на зеленчуци, посочи проф. Божидар Иванов. По думите му продължава да намалява и броят на малките земеделски стопанства:

"Продължава тази тенденция- окрупняването и консолидацията, малките стопанства продължава тяхното намаляване. Все повече и повече малки, полупазарни земеделски стопанства, земеделски стопанства на домакинствата в селата продължава да намалява. Намалява и работната сила, това се компенсира от съотношението наети-ненаети работници... Платеният труд започва да превишава този на фамилните и самонаетите в земеделието..."

Все по-професионално ориентирано е земеделието в големите стопанства, но пък заради инфлацията и свитата доходност на стопанствата, през последната година инвестициите в стопанствата са по-малко, посочи проф. Божидар Иванов. Според него предизвикателство пред земеделците ще са изискванията и необходимостта от иновации и адаптация към климатичните условия и към подобряване на ефективността на стопанствата в условията на все по-нарастваща конкуренция. Успокоителното е, че се наблюдава подновяване на поколенията и появата на нова генерация земеделци, които са по-смели и ориентирани към нововъведенията. Как стои българското земеделие на световната карта? 

"Много е различно. Ако погледнем в сектори, в които имаме добри позиции, най-вече при зърнените и маслодайните култури- там се представяме много добре, въпреки трудностите, които през миналата година ги имаше, по отношение и на цените, и на пазарите, и на производството... Но има изоставане при сектори, свързани с основното потребление на храни- зеленчуци, плодове, мляко и месо. Там кризата продължава и не се виждат някакви обещаващи резултати... 
...Няма еднозначен отговор на какво се дължи това, конкуренцията в света е много голяма, а за да бъдеш успешен и да обърнеш тенденцията, се изискват усилия, време и предпоставки това да се случи... Не е въпросът колко ти се подобряваш, а как се подобряваш в сравнение с останалите... 
...Политиката в държавата също е от значение, трябва да се предприемат действия тези сектори да се съживят и да се обърне тази тенденция, за да може да се постигне по-високо ниво на самозадоволяване... Това е главният измерител- самозадоволяването, и потенциала, който имаме да се реализира, защото той е много по-голям от това, което имаме в момента като постижения..." 

В бъдеще трябва да се работи върху нови начини за правене на земеделие, посочи експертът:

"Трябват дълбочина, перспектива и новаторство, за да се справим с това, което предстои. Да се върви в посока на това да се намалява себестойността на продукцията и да се гарантира производството с по-малко ресурси, по-голяма възвращаемост на това, което се влага и намаляването на риска от такива неблагоприятни ситуации, които могат да настъпят. ... Земеделските производители стават повече доставчици на обществени блага, не просто производство на храни, а начинът, по който се произвежда, да не нанася щети върху околната среда... Наближава и ерата на лабораторното месо- това е едно от нещата, с които земеделието ще трябва да се справя... Засега не е заплаха за конвенционалното земеделие, но постигне ли се по-добро съотношение към цената, намалее ли себестойността на производството, тогава ще стане конкурент на традиционното месо, произведено от земеделци..."

Да търсят иновациите и новаторството, да повишават производителността, да се самообразоват и ежедневно да подобряват дейността си- това е призивът на  проф. Божидар Иванов към земеделската общност. Защото конкуренцията не спи, а временните промени на пазара няма да уплашат само добре подготвените земеделци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08