Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазим ли живите човешки съкровища

Снимка: НЧ Съзнание - 1927, село Връв

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но миналата година в регистъра са включени осем, каза  Силва Хачерян, директор на Дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности” в Министерството на културата. Сред тях са автентичните народни хора от видинското село Връв. 

"При нас достигнаха от регионален етап 22 кандидатури и националната комисия, която трябваше да селектира тези пет живи човешки съкровища, беше изключително затруднена. Затова новите човешки съкровища по изключение са осем. Живото ни човешко съкровище, първото е Традиционна сватба от село Рибново. Следващото ни е Автентични народни хора от село Връв, област Видин, също изключително интересна кандидатура и тя не е първата. От област Видин винаги получаваме много интересни неща. Пазителят на тези традиционни автентични хора в село Връв са Танцов състав за автентичен фолклор "Дортикум". Следващото  живо човешко съкровище е "Сладкият аромат на наследството" - Боян Минчев, майсторът шекерджия и той идва от област Габрово, от град Габрово. Представен е от Регионалния етнографски музей на открито "Етъра"  и си е индивидуален носител на тези традиционни знания и умения. Следващото ни живо човешко съкровище е "Приготвяне на кюстендилски зелник",представен е от женска група към Народно читалище "Съгласие - 2007", село Жабокрът, също много вкусна кандидатура. Отново ни се появи празникът "Дервишовден", който преди години сме вписали в Националната представителна листа като "Дервишовден в Лесичево", сега при нас дойде групата от село Церово. Следващото ни живо човешко съкровище е групата за  автентичен фолклор при Народно читалище "Искра - 1898",град Борово, които се представиха с кандидатурата "Варене на бяла халва за Сирни заговезни". Още две съкровища имаме. Едното е "Приготвяне на динен маджун по традиционна технология в село Смилец", представено от Народно читалище "Светлина 1906" в същото село с групов носител членовете на читалището. Последното за 2024 -та година е представено от Исторически музей в град Етрополе с група за рисуване на етрополски плескани яйца към историческия музей."

С вписването в Националната представителна листа всички живи човешки съкровища получават финансова подкрепа, за да се подпомогне опазването им. 

"Иначе през цялото друго време Министерството на културата е създало различни програми, по които носителите на тези традиционни знания и умения или по-скоро техните представители - читалища, музеи, други неправителствени организации могат да кандидатстват да си набавят средства за някаква дейност по опазване. Целта на тази система е да бъде насърчено именно това предаване на традиционни знания и умения."

Освен традициите, занаятите, танците, вписани в Националната листа, България има четири елемента в Представителния списък на ЮНЕСКО. Това са празникът „Сурва“, традицията на производство на Чипровски килими, нестинарството и Бистришките баби с архаичната полифония, танци и ритуали от Шопския регион. Като мултинационална кандидатура, съвместно с други държави,  през 2017 година в списъка на ЮНЕСКО е включена мартеницата.

До сега в националния регистър на нематериалното културно наследство от  Видинско са вписани Духовата музика "Дунавски ритми", традиционните хора на село Гъмзово, плетенето на рибарски мрежи в село Кошава, а от миналата година и автентичните хора от село Връв. За съхраняването на това нематериалното културно наследство е важна подкрепата на местната общност, обясни Славена Петрова, председател на сдружение "Видински фонд „Читалища“.   

"Читалището е институция на общността. Кандидатурата, издигната по този начин, се предполага, че е издигната от самата общност. Когато се обявява сесия за попълване на националната листа на живите човешки съкровища, институции, които имат право да номинират, подготвят кандидатури и в указания срок ги представят в Областна администрация - Видин или в съответните областни администрации в страната. Институциите, които могат да номинират, са регионалните музеи, музеите като цяло и читалищата като най-старата институция в България. От вече втора сесия имат възможност кандидатури да предлагат и неправителствени организации, извън читалищата, като се предполага, че са представители на конкретна общност. "

За миналата година от област Видин са подадени две кандидатури за включване в регистъра. Освен танцовият състав към читалището в село Връв, за вписване в националната система "Живи човешки съкровища" кандидатства читалище "Светлина - 1927" - с. Делейна, а изборът е много оспорван, каза Славена Петрова.

"Като награда за това, че съхраняват тази красота, уникална, танцова, по този начин те са признати за майстори на традиционното танцуване." 

Сред живите човешки съкровища на България са Традиционните хора на село Гъмзово. Включени са в системата през 2016-а година, а кандидатурата е на читалище „Просвета – 1928”. Продължаваме да ги предаваме на поколенията, каза секретарят на читалището Анжела Белдева.

"Навсякъде жънем успехи за нашите автентични хора. Ние не играем обработен фолклор. Играем това, което се е играло години наред в нашето село."

За вписването си в националната система получават допълнително половин щат към читалището.

"Сега при гласуването на бюджета ни дават малко повече в субсидията - половин бройка, заради това че сме обявени за живи човешки съкровища. Единственото насърчение, което е, че нашите хора наистина са популяризирани из цяла България, всички ни познават и знаят за нашите хора."

Първият вписан в Националната система "Живи човешки съкровища" от област Видин  е Духовата музика "Дунавски ритми". Номинацията е от 2012-а година, а предложението за включване в регистъра е на читалище "Развитие - 1926" в село Антимово. Оркестърът стана популярен като Антимовската духова музика, а за многобройните участия си спомня настоящият кмет на селото Пламен Димитров, който ръководеше състава.

"Номинацията ни даде това, че много от хората разбраха за съществуването на тази Антимовска духова музика, която за съжаление вече я няма. Причините са, че петима от колегите, светла им памет, вече не са между живите и с това се разпадна оркестърът. Трудно се намират вече такива всеотдайни хора, които преди всичко това, което правят, да го правят със сърце и с желание. Бяхме доста ентусиазирани и отдадени. не бяхме от едно село, но постоянно се събирахме, правехме репетиции, работехме върху това да се развиваме и мисля, че имахме добри резултати. Хората ни посрещаха с радост, аплодираха ни  и това беше наградата за нас. Тогава получихме една парична награда, Вежди Рашидов мисля, че беше тогава министър на културата. Имаше тогава обещания, че ще се отпускат средства, за да могат да се привлекат и млади хора, които да продължат традицията, но като всичко в България, така си останаха празни приказки. Хората ни познаваха по самия стил на свирене, където и да сме ходили."   

Читалищата и музеите в страната получават държавна субсидия и трябва да си създадат  условия за продължаване на дейностите, които са част от националното ни културно наследство, обясни Силва Хачерян. Допълни, че освен това има програми към Министерството на културата, които могат да ги подпомогнат.

"Например, създадохме за първи път от много време Програма "Читалища" на стойност 2,5 млн. лв., по която читалищата имат право да закупуват техника, сценична техника, компютри, нещо, което е изключително важно за популяризирането на нематериалното културно наследство."

Според Силва Хачерян има програми за документиране на нематериалното културно наследство, за да бъде запазено. По думите ѝ, самите хора, които носят знания и умения, трябва да привличат свои последователи, но това не винаги е възможно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15

За опасни улични лампи в Крайдунавския парк алармира видинчанин

В идинчанинът Ивайло Петков  алармира з а опасен стълб за улично осветление в Крайдунавския парк в града . Впоследствие се оказва, че в близост има още три повредени улични лампи.  За проблема той подава сигнал до институциите преди една година. Тази пролет, когато си идва във Видин за празниците, се оказва, че нищо не се е променило. Като..

публикувано на 29.04.25 в 15:00

Ученички от Видин се отличиха в конкурса "Мечтите на Венци Станев“

Десетокласничките Ния Ивайлова и Симона Тинчова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин заеха призовите места в традиционния конкурс „Мечтите на Венци Станев“. Тази година конкурсът беше под надслов „Който вярва, вижда“.  Симона впечатли журито със силата на въздействащото си и искрено есе, в което акцент е връзката между училището и Венци..

публикувано на 29.04.25 в 14:00

Видински ученици ще участват в Международната олимпиада „Английски без граници“

В есислава Лазарова от 9-и клас и Даниел Велков 10-и клас от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ във Видин се класираха за европейските квалификации на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO).  Надпреварата ще се проведе във Венеция,  Италия, от 26-и до 28 май. Условията да се стигне до този кръг са много, но едно от тях е отлично да..

публикувано на 29.04.25 в 13:00

Нова книга за комунизма в България ще бъде представена в Монтана

  Днес, 29 април, в Монтана ще бъде представена книгата „Комунистическата идеология в Михайловградски регион (1944-1989)“, с автор Лиля Гигова. Издаването на книгата и събирането на документи става възможно с помощта на Държавен архив - Монтана и Регионална библиотека „Гео Милев“ в града. Корицата на изданието е дело на монтанския художник Венелин..

публикувано на 29.04.25 в 12:00

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00