Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден, или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил разрушен от дявола или от Господ и спасява давещите се хора. Във втората легенда Банго Васил е "историческа" личност, куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром. Връзка с празнуването на Васильовден има и легендата за ятото гъски, които спасяват ромите от египетската войска, като ги пренасят през Червено море. 

По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13-и срещу 14 януари. Как се отбелязва Васильовден в град Дунавци ни разказват Александър Филипов и Васил Димитров, които живеят там:

"Тая традиция си е стара, помня я от 50-те години, когато бях малък. На 13 януари се правят сарми, вариш гъската, печеш я със зеле, излизаш с тавата, обикаляш къщата, влизаш вътре, събира се семейството и всеки сяда на вечеря... Докато се обикаля къщата се кади за здраве. Едно време, колкото мъже имаше в дома, толкова гъски са приготвяли, а сега само една, ако няма гъска са приготвя каквато птица има. Прави се и хляб, шариш го с колачета, с житен клас, вътре се слага паричка и при когото се падне, той ще бъде късметлия."

В полунощ на 13-и срещу 14 януари тръгват и сурвакарски групи, разказват още двамата мъже: 

"Събират се 20-30 младежи и тръгват да сурвакат за здраве. За по-малките се правят сурвачки, а по-големите обикалят с борови клонки и наричат. Задължително ги придружава и музка- дали ще бъде тупан, или акордеон, каквото има."

В днешния ден ученици от Професионална гимназия "Алеко Константинов" в Мездра, участваха в национален конкурс, посветен на празника, организиран от Център "Амалипе". Те бяха единствените класирани да представят традиционна сцена посветена на Банго Василий в сградата на Европейската комисия в София. В сцената участваха шестима ученици от 9-и клас, каза заместник-директорът на гимназията Силивия Нецова:

"В нашата гимназия имаме традиция- честваме всички празници от обредния календар, тъй като имаме и деца от този етнос и винаги отбелязваме празника, защото се уважаваме помежду си. С нашата сценка пред Европейската комисия децата бяха много радушно посрещнати там. Беше много интересно и за едната, и за другата страна. Пресъздадохме вечерта на Василица, която се нарича "Вечерница". Едно от момчетата беше нашият разказвач, имахме и стопанка и стопанин, и други членове на семейството, също и самият Банго Васил, който идва на гости на вечеря. Той е първият гост в къщата и нарича за здраве и берекет."
Деветокласниците получиха и покана от Европейската комисия да дойдат отново, когато навършат 18 години и да се възползват от техни програми за излизане и работа в чужбина, допълни Силивия Нецова.

Повече по темата може да научите от звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00

Гергана Георгиева: "Аз избирам Белоградчик!"

Днес ви разказваме още една от онези истории, които носят надежда. История за осъзнат избор и за мечта, която не се простира в далечни светове, а е насочена право към родния край. Представям ви  Гергана Георгиева - едно младо, но изключително целеустремено момиче, едва на 19 години, което вече е взело някои от най-важните житейски решения...

публикувано на 16.04.25 в 17:30

Ученици от Видин пресъздадоха събитията, свързани с приемането на Търновската конституция

В Деня на конституцията ученици от видинската математическа гимназия участваха в кръгла маса, посветена на приемането на първата българска конституция.  В Административния съд във Видин те пресъздадоха събитията от 1879 г. - Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция:  "Съдбовният ден бе 10 февруари 1879..

публикувано на 16.04.25 в 14:23

13 души от община Ружинци ще получават здравно-социална услуга в дома

Община Ружинци е първата в област Видин, сключила договор по процедура "Иновативни здравно-социални услуги". За работа по нея Общината получава безвъзмездно от ЕС и държавния бюджет 120 000 лева. Процедурата е продължение на проекта "Грижа в дома", по който допреди няколко месеца са обслужвани 35 болни и самотноживеещи хора. Услуги по новата..

публикувано на 16.04.25 в 12:10

Производител: Яйцата за Великден няма да поскъпват

Спокоен изглежда пазарът преди Великден, а според експерти не се забелязват драстични промени в цените на най-търсените продукти- агнешко месо и яйца. Въпреки многократно поскъпналите консумативи, българските яйца ще запазят досегашната си цена, а дефицит няма да има. Това каза в "Земята, която ни храни" Олег Прокопиев, управител на птицевъдния..

публикувано на 16.04.25 в 12:08

Спектакълът "Паисиий" гостува за втори път в Монтана

Националният фолклорен ансамбъл "Българе" гостува з а втори път в Монтана със спектакъла "Паисий". Поканата за повторното гостуване идва от местна фирма, която е останала впечатлена от предишното представяне. Спектакълът "Паисий" е създаден по повод 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, тържествено отбелязана през 2022 година...

публикувано на 16.04.25 в 12:00