Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

2
Снимка: Радио Видин


Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин. До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят подслон в центъра. 

"От 10-ина дни съм тук. Седя тук. Преди това бях в Селището. Сестра ми е продала бараката, останах без дом. Седя тук. Разкарвам се. Проблеми нямам. Тук се чувствам добре, дават ядене. Топло е. Трябва да взема пенсия. Работил съм, прекарвах дърва на пазара...

Нямам къде да живея, заради родителите ми. Ще остана до пролетта и тръгвам из Видин. Спя в колата на приятел."

Анета Георгиева, директор на Център за временно настаняване Видин
Всеки от приютените хора има различна съдба, обясни директорът на центъра за временно настаняване Анета Георгиева. 

"Останали са без дом, без работа. Някои от тях са без семейства, или семействата не искат да се ангажират с проблемите им, хора със зависимости. Всяка една съдба е различна, два идентични случая няма. За да бъде настанен човек, трябва да е бездомен, да е изпаднал в състояние на безпомощност от гледна точка на финансово-социална криза. Настанените получават освен подслон, информиране и консултиране, застъпничество и посредничество за решаване на социални и здравни проблеми. Например, имаме човек, който след преминаване на срока за лечение в държавна психиатрична болница е необходимо да се информира, консултира, да му се окаже съдействие, за да се подадат документи за ТЕЛК. Документите вече са подадени и чакаме следващото решение. Имаме медицинско лице, което оказва първа помощ, следи хигиенното състояние, здравословното състояние, при необходимост контактува с лични лекари, Център за спешна медицинска помощ, който основно ни съдейства, тъй като голяма част от потребителите са без здравни осигуровки." 

В тази връзка Центърът има нужда и от лекар доброволец, който да преглежда и назначава съответната терапия на хората, които не са здравноосигурени, поясни Анета Георгиева. 

В момента капацитетът на Центъра за временно настаняване е 10 души и е почти запълнен. След влизане в сила на националната карта за социални услуги капацитетът ще бъде увеличен на 13 души. Всеки човек може да остане там до 6 месеца в рамките на календарна година. След това работещите в Центъра ще го насочат към социални услуги, които би могъл да ползва, за да живее по-добре. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Представяне на книга и изложба на краевед предстои в Монтана

Краеведът от Монтана Димитър Церoвски издаде своята седма книга "Бележки из историята на църквата "Света Троица" в село Костeнци". По повод новата творба днес на автора предстои среща с читатели в Регионална библиотека "Гео Милев" Монтана. В изданието са поместени проучвания за християнския храм и има богат снимков материал, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 05.06.25 в 10:45

В "Музикална зона" на 05 юни 2025 слушаме известни оперни хорове

В зоната за класика слушаме някои от най-великите оперни хорове на всички времена, част от колекцията "Знаменитите класически произведения". Хоровете са из оперите: "Селска чест" от Пиетро Маскани, "Набуко" от Джузепе Верди, "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети, "Турандот" от Джакомо Пучини, "Фауст" от Шарл Гуно, "Кармен" от Жорж Бизе, "Вълшебният..

публикувано на 05.06.25 в 09:00

Продължава кампанията за безплатна кастрация на животни в община Видин

Продължава кампанията на международната организация "Четири лапи" за безплатна кастрация  на бездомни и домашни животни на територията на община Видин. Тя започна на 2 юни и ще продължи до 13 юни. Организирана е от фондацията с подкрепата на Община Видин. Кампания включва безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. А освен..

публикувано на 04.06.25 в 17:10

35-то издание на театралния фестивал във Враца представя 15 спектакъла

От 10 до 16 юни Враца ще се превърне в сцена на вдъхновение, обмен и театрално майсторство с провеждането на Националния театрален фестивал на камерната драматургия и камерните театрални форми. С годините събитието се утвърди като важна платформа за изява на нови текстове, свежи режисьорски решения и силни актьорски присъствия. Новото тази година..

публикувано на 04.06.25 в 16:56

Писмо до местните власти призова за достойно честване на въстанието от 1850 г.

Отворено писмо, адресирано до Община Видин и Областна администрация Видин отправи пенсионираният учител и краевед Рачо Миланов. В него той поставя на фокус въстанието в Северозападна България от 1850 година и второто място, на което също бе отбелязана годишнината от него - Раковишкия манастир „Света Троица“. Там през 1850 г. е бил..

публикувано на 04.06.25 в 15:15

Пламен Петков: Карането на колело е свобода

Световният ден на велосипеда , който се отбелязва днес, на 3 юни , е утвърден от Генералната Асамблея на ООН през април 2018 г. и подписан от 56 държави. За рождена дата на колоезденето се счита 31 май 1868 г., когато по алеите в парижки парк се провело първото състезание с колелета на 2000 метра. Велосипедът е най-екологично чистият..

публикувано на 03.06.25 в 15:30

Творци от Северозапада представят пейзажи и пластики в Монтана

Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана представя изложба "Етюди на Северозапада" в галерия "Кутловица" в областния град. В експозицията са подредени произведения на 17 художници от българския Северозапад, казва Таня Василева, председател на организацията на творците: "Решихме така да се казва изложбата, защото членове на дружеството..

публикувано на 03.06.25 в 15:10