Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Снимка: Радио Видин

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото здраве и щом са одобрени за производство, и щом са одобрени за инсталация, значи са абсолютно съвместими с живота и не го застрашават по никакъв начин. Това заяви Балин Балинов- експерт "Климат и енергия" от "Грийнпийс"- България. 

"Митовете наистина са доста, част от тях са смехотворни. Знам, че будят притеснения у някои хора, но това, което е най-смущаващото е, че много често те са под формата на едно-две изречения, хвърлени просто ей така в пространството, написани са с такъв ярък език и целта им е да грабнат вниманието и да събудят страх. И след това понеже хората са заляти с всякаква информация, много малко са склонни да тръгнат да търсят това така ли е наистина, я да видим в някой източник, я да видим, защото хората ги четат в интернет, а интернет е пълен и с много достоверна и смислена информация, с много сайтове, в които тези основните митове са развенчани. Така че аз препоръчвам на хората, които действително изпитват някакви притеснения, включително в сайта на "Грийнпийс" в България ние преди години започнахме да оборваме тези митове. А сега показателите са още по-добри, защото има и напредък и в технологията", посочи Балин Балинов.

Балин Балинов вижда, че това, което дразни най-много хората е използването на плодородна земеделска земя за поставянето на големи фотоволтаични паркове. Казва, че има много други територии, които са доста по-подходящи. Например, това са покривите, повечето от които стоят неизползвани.

Няма опасност за човешкото здраве и за природата изграждането на соларни паркове. Пример за това са работещите в момента фотоволтаични системи на покриви на къщи и предприятия, на халета.

"И хората, които живеят под тези покриви са здрави и са щастливи със своето решение, защото произвеждат собствена енергия. Това е напълно достатъчно доказателство, поне според мен да сме сигурни в безопасността на тази технология", каза експертът.

Това, което е притеснително, е какво ще се случи след края на експлоатационния период на тези фотоволтаични панели и конкретно в България:

"След време, когато те трябва да бъдат премахнати и да бъдат заменени с нови и да бъдат рециклирани, дали няма да се окажат и те в природата или все пак ще стигнат до пунктовете за рециклиране, каквито пунктове работят сега за електроуреди, каквито работят за стари автомобили, които трябва да бъдат разкомплектовани. Това е нещо, за което трябва да сме много внимателни в следващите десетилетия."

Цялото интервю с Балин Балинов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16