Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

| обновено на 26.01.25 в 14:10
7
Снимка: Любо Андреев

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана Димитрова.



Ангелина Петкова била шивачка в трикотажен завод "Аврам Стоянов" в Трявна. По решение на местния комсомолски съвет ѝ предложили да работи на радиоуредбата на завода. Именно тогава тя за първи път се е докоснала до радиото.

"Когато отидох да опитам, малко се изплаших. Нито съм виждал микрофон, нито радиоуредба, грамофонни плочи и т. н. Приех, няма как. Голяма и отговорна е работата на програмния работник от местната радио пропаганда..."

Ангелина продължила да се развива в журналистиката и през 1963 година от завода в Трявна я изпратили да се обучава в национален курс в "Симеоново" в столицата.

"Там и тогава разбрах каква е същността. Обикнах я. Не съм мислила да ставам радиожурналист и няма да забравя лекциите по техника на говора. При Къна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и много, много... Лекции по радио жанровете изнасяше Михаил Минков...".

След "Симеоново" участниците били разпределени по предприятия в София и трябвало да направят репортажи. Тогава за първи път Ангелина попада в Българското национално радио.


"Направихме репортаж, но трябваше да се записва в радио София и ние се притеснявахме как ще ни приемат нас, двадесетгодишните. Няма да забравя никога първите ми стъпки в сградата на радио София. В някакъв храм влизам, но не зная какво ме очаква. Имаше вълнение и нетърпение да се срещна с хората. Пък те се оказаха като нас - обикновени и мили и дружелюбно ни посрещнаха..."

Спомените от работата с колегите от БНР никога няма да бъдат забравени от 20-годишната тогава Ангелина.

"За израстването ми като радиожурналист голямо значение имаха семинарите и практикумите. Много често се организираха и лекциите и по техника на говор и по всичко. Учители като Божана Димитрова и Румяна Бунджулова са все добри специалисти и се стараеха да ни предадат по най-обикновен начин тънкостите на радиожурналистиката...".

Впоследствие съдбата я изпраща в тогавашния Михайловград в продължение на 10 години. До 1988-а Ангелина Петкова работи в местния окръжен радиовъзел, който тази година отбелязва 75 години от основаването си.

"Има разлика между програмната работа в заводска радиоуредба и в окръжния радиоцентър. В нашия обаче попаднах на добри колеги. Маргарита от София и други и те постепенно ме въведоха по темите. Във всички области на живота трябва да си подготвен и се срещаш с хората. Притеснявах се, но с течение на времето, като обичах работата и хората, усвоих работата в радиовъзела..."


И до ден днешен Ангелина не спира да слуша радио, да следи местните и национални новини.

"Радиото ми даде голямо богатство. Оформих се като човек и да бъда отговорна, да обичам хората и да помагам... И накрая работата ми остана като рожба в мен... Липсваше ми контактът с хората, с живота в града, какво става и това ме привлече, и ме накара да слушам програма "Хоризонт". Особено новините научавах, аз не можех да живея без радио, имам радиоточка и радио касетофон. И една малко портативно до възглавницата в леглото. Постоянно съм с радио и с ритъма на живота му... И това е моето ежедневие. Аз не мога без радио..."


Ангелина Петкова е на 86 години и в тази достолепна възраст тя е запазила своя дух, човечност и отдаденост на това, в което вярва най - възрастната радио журналистка в Монтана. Тя е почти връстница на Българското национално радио. Ето и нейния поздрав:

"Пожелавам на всички вас здраве! Продължавайте и занапред да сте по-близо до слушателите, да ги радвате с интересните си предавания. Те ви очакват! Честит празник драги колеги!"

По публикацията работи: Красимир Каменов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05