Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

Снимка: Радио ВИДИН



В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи.

Първо, защото всеки ръкопис носи отпечатък на своя автор, защото буквите, изписани с ръка, разкриват не само думите, но и емоциите, настроението и дори характера на човека. Веднага ще дам пример защо ръкописните писма са по-ценни. Най-малко, защото ръкописното писмо изисква време, внимание и грижа. Това го прави толкова специално. Всяка буква е изписана с мисъл за получателя - нещо, което просто не може да се усети в един имейл или съобщение в чат. После едно писмо може да бъде запазено с години, носейки ни спомени, топлина и дори аромата на мастилото или хартията, на която е написано. По темата си поговорих с Кристиана Георгиева, която е от Видин, но живее в Пловдив. Тя е графичен дизайнер, изучавала е и калиграфия. 

"В свят, който все повече се движи към дигитализация, ръкописното писмо остана една от най-човешките форми на изразяване. То носи онази несъвършена красота и личен отпечатък, който дигиталните шрифтове просто не могат да пресъздадат. Ръкописното писмо изразява емоция, характер и връзка с характера и именно това е важното, защото запазваме човешкия елемент в комуникацията, който се губи в днешното ни механизирано ежедневие."

Абсолютно съм съгласна с Кристина, че ръкописът е като автограф на душата, защото в него има нещо, което технологиите не могат да заменят и това е човешкото докосване. Това е начин да оставиш следа, която няма как да бъде напълно копирана.

Попитах Габриела Иванова, служител в Централната поща във Видин, какво показва опитът ѝ. Изпращат ли се през последните години писма в България и в частност от или за Видин?

"Продължават да изпращат ръкописни писма, нищо, че сме в историята на електронните услуги, но по-старото поколение си държи на ръкописните писма. Намаляло е в сравнение с годините назад, но не е изчезнало. Стимулират се децата да се учат как се пише и как се изпраща писмо. Ежегодно се провеждат посещения на ученици в пощенските станции в цялата страна и именно това им се обяснява - пътят на писмото. А също така за Коледа имаме инициатива за направата на най-интересното писмо до Дядо Коледа с желанията на децата. Тази година сме получили около 20 хиляди писма от дечицата. Кое от кое по-шарено, просто те си изразяват чувствата чрез уменията, които имат и всяко едно дете е получило отговор... Но основно на ръкописните писма най-вече си държат възрастните. Първо това си остава като един спомен в годините. Винаги може да се препрочете, създава едно умиление във възрастния човек да го получи на хартия, от това да му се пусне по електронен път."   

След Пощата, се разходих по центъра на Видин, за да попитах видинчани кога за последно са писали писмо.

"Не си спомням, много отдавна беше. Писала съм, когато съм била на 20 и няколко години, но сега има Фейсбук. По-хубаво е писмото, по-признателно е, че уважаваш човека срещу теб, отколкото Фейсбука. По-красиво е, по-женствено е! Последното е картичка, ако се брои. Миналата година, мисля, че за свети Валентин... Трябва все по-често да си пишем и картички, и писма. Носи повече носталгия със сигурност, категорично съм против електронните имейли или такива писания в Месинджър, Вайбър и т.н." 

Ето и няколко съвета за това как да върнем ръкописното писмо в ежедневието си. Напишете картичка или кратко писмо за специален повод. Използвайте ръкописни бележки, за да оставите съобщения на любимите си хора. Опитайте калиграфия, защото това е не само изкуство, но и терапия.

И като край можем отново да обобщим, че докато технологиите се развиват, ръкописното писмо остава като символ на нещо лично и ценно. И нека не позволяваме този уникален начин на изразяване да изчезне, защото едно ръкописно писмо може да бъде мост между сърцата - в него има душа, която нито един екран не може да предаде. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03