Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

| Интервю
Снимка: Радио ВИДИН

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията. Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания, като например с физически, психически, поведенчески или социални нарушения. Фокусът на ерготерапията е да се наблегне на силните страни и качества на детето, въпреки диагнозата, която му е поставена. 

Ерготерапевтите работят с пациенти, които са претърпели травми, инсулти, ампутации или други медицински състояния, за да възстановят двигателните си умения. Те помагат на хора с тревожност, депресия, аутизъм или други психични разстройства да изградят ежедневна рутина и да се справят със социалните предизвикателства. Ерготерапията включва адаптиране на дома или работната среда на човек, така че да бъде по-достъпна и удобна за неговите нужди. Това може да включва действия като обличане, готвене, управление на финанси или дори професионални умения. 

"Ние като ерготерапевти можем да работим в широк диапазон. Аз самата съм избрала да работя с деца, но терапията се провежда с фокус не на самото време, това е най-хуабвото на ерготерапията, защото фокусира на силните качества на детето и в плътно сътрудничество с него. По време на целия процес се работи с формиране на цели, какво иска самото дете и родителят да постигне. Ерготерапевтът помага с личните цели на детето и на родителя, как може детето да стане максимално самостоятелно в живота. Най-честите състояния, в които може да потърсят ерготерапевт, са с разстройство с дефицит на вниманието, аутистичният спектър, детска церебрална парализа, забавяне в развитието изцяло или синдром на Даун", разказва  ерготерапевтът от град Монтана Сигридур Каменова.

Ерготерапията се фокусира върху това, което е важно за човека - независимо дали е хоби, работа, или просто възможността да живее самостоятелно. Ерготерапията не само подобрява физическото здраве, но и повишава качеството на живот, като връща на хората независимостта и увереността. 

Ерготерапевтът Сигридур Каменова съвсем скоро ще открие първия кабинет по ерготерапия в Монтана.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11