Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как една зимна приказка донесе на Красимир Петров от Видин награда от National Geographic

| Интервю
Снимка: Красимир Петров



Днес ще ви запознаем с Красимир Петров, чийто житейски път започва във Видин. Тук преминава голяма част от съзнателния му живот и професионалното му развитие. В момента Красимир живее в Пловдив - родния град на неговата половинка. Кариерата му е впечатляваща и разнообразна - започва като учител по физическо възпитание в Дунавци, а по-късно става полицейски служител - професия, която упражнява и до днес. Но неговата голяма страст е съвсем различна от ежедневната му работа - фотографията.

Красимир е запален любител фотограф, а пейзажната фотография е истинското му вдъхновение. Фотоапаратът му е постоянен спътник, а снимането - неговият начин да се отпуска и да се свързва с природата. Той обича да съчетава пътуванията си с фотографията, като превръща всяко туристическо приключение в кадър, който разказва история.




"Фотографията реално не започна като чиста фотография, а от малък се запалих по туризма и впоследствие като младеж започнах да ходя по баири и чукари да разглеждам с приятели, сам, и така в един момент човек започва да ходи все повече и повече, започва да замръква. Като започне да замръква, слънцето слиза ниско над хоризонта и човекът забелязва, че светлината се променя и става много интересна, става златиста, става мека, магична и си задава въпроса: "Добре де, това нещо мога ли да го заснема, е така, да си го гледам?" и постепенно оттам тръгна и пейзажната фотография. Купих си малко фотоапаратче, впоследствие малко по-голямо, един-два обектива и така започнах да търся точно тези моменти от денонощието, когато светлината е по-мека." 






Поводът за днешния ни разговор с Красимир е неговото изключително постижение. Той печели първа награда в престижния фотоконкурс на National Geographic - "Сърцето на планината", в категорията "Отвисоко". Конкурсът привлича над 5 хиляди любители фотографи с близо 10 хиляди снимки, но кадърът на Красимир, заснет над родопското село Орешец, успява да се открои и да впечатли журито. 

"Самите конкурси никога не са ми били самоцел, защото се измества акцентът. Винаги съм искал да снимам заради самата емоция, както примерно рибарите, ловците - те си имат хоби и самият процес им доставя удоволствие. Бях си поставил за цел веднъж в годината да участвам в някакъв конкурс, просто ей така, заради емоцията. Конкурсът на National Geographic в България е наистина много престижен и може би е най-елитният български фотографски конкурс. Участвах в две категории - "Пейзаж" и "Отвисоко"... Селото Орешец е на много хубаво място, защото е недалеч от Пловдив, близко е до Асеновград, в същото време е в полите на Родопа планина, а тази гледна точка е пътят за село Добростан, погледът отвисоко и наистина горната част на селото по много хармоничен начин се слива с околната среда. Знаех, че ако падне хубав сняг, с всичкия този сняг по дърветата и като грейнат светлинките на къщичките привечер, ще стане един приказен ефект, буквално, като в приказка. Малко сгушено селце в недрата на хубавата планина."



Участието в толкова престижен конкурс като този на National Geographic идва с високи изисквания и сериозна конкуренция. Какво прави една фотография толкова впечатляваща, че да спечели вниманието на журито? 

"След това малко си поговорих с журито и те действително споделиха какво ги е насочило към моя кадър. Първото, защото е различен, не трябва да е нещо, което често се вижда, а трябва да е нещо различно, което да прави впечатление и разбира се задължителните неща - композиция, кадриране, да е обмислен кадърът, да не е хаотичен, да имаш точната идея какво преследваш в снимката, да го разположиш на правилното място, но най-вече да е нещо, което  е по-различно, което не се среща често... В случая точно това беше различното, защото мястото е толкова популярно, но в тази част от денонощието почти не съм виждал и аз снимки по този начин, на здрач, със светлините, със синята светлина."

Пейзажните фотографии на Красимир са изключителни. В тях се усеща перфектната хармония между подходящия момент, магията на светлината, точния ъгъл и изключителния му усет за цветове. Всичко това, комбинирано с неговата страст към природата, превръща кадрите му в истински произведения на изкуството. Именно тази неподправена емоция и внимание към детайла правят снимките на Красимир толкова въздействащи и запомнящи се. Точно това внимание към детайлите и усет за красотата беше оценено и от най-добрите в тази сфера - журито на най-престижния конкурс за фотография в България.





Тук може да разгледате страницата на Красимир - krasimirpetrov.com

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16