Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Асенова: Дайте възможност на децата си да правят това, което ги прави истински щастливи

6
Снимка: радио Видин


Днешната гостенка в "Калейдоскоп" е Мариана Асенова- видинчанка, чийто живот е свързан с българския Северозапад. От 20 години живее на село в Горна Бела речка, община Вършец, където успява да твори и да работи по своя си, уникален начин. 

Мариана Асенова е журналист, филолог, майка и съпруга, която има отношение към децата, към тяхното възпитание и нормално отглеждане, към връзката на хората с природата и обкръжаващата ни среда.

Корените на Мариана са от Северозапада - баща й е от село Шипот, община Димово, а майка й- от село Върбица, Врачанско. Родена е във Видин. Завършва Английската гимназия. Благодарна е на своите преподаватели, които са я подготвили на изключително високо ниво за следващите образователни етапи в живота й. И с тази отлична подготовка е приета в СУ "Свети Климент Охридски" в така желаната от нея специалност "Българска филология". Още като студентка започва да сътрудничи на предаването "Актуална антена" по БНТ. Казва, че тази нейна работа я преобразява, променя и развива в нея допълнителни качества, които по-късно й помагат в живота и професионалния път. През 1992 година се създава Ефир 2 с директор Нери Терзиева, в този екип попада и Мариана Асенова. 

Около 10 години тя работи като журналист с желание и хъс, но през 2003 година напуска, заради промени, които се разминават с нейните разбирания и мироглед. Споделя, че журналистиката й дава голям житейски опит: "Журналистиката ми даде всичко, което използвам и днес - начинът, по който да говоря с хората, така, че да ми кажат за себе си, а това да предразположиш човек да говори е голямо умение. Да се изразяваме кратко и в 30 секунди да казваш същественото... Отговорност  - отговорност към думите, към това, което правиш, защото предаваш важни неща. Смелост...  Доверие... Наученото за доверието след това го използвах като майка. А сега го предавам на родителите за техните деца..." 

След 2000 година започва нов етап в живота на Мариана, започва да се занимава с неща, които имат смисъл за нея. Започва да работи по проекти, в които основни герои са децата и техните родители.  

Създала е "АХА Клуб за родители на будни деца", за което споделя: 

"Аз съм щастлива да работя със смели хора в клуба за родители, които, независимо от дискомфорта, избират да покажат на децата си, че всичко е в собствените ни ръце. Да променяш себе си, означава да не спираш да се развиваш. Животът е приключение за смели хора..."


Работи успешно по проекта "Горското школо за деца". Първото излизане на децата извън града се случи във Врачански балкан в село Оплетня. Оказва се, че децата имат нужда от природата, и че тя е най-големият учител, а заниманията в програмата са базирани на естествените у децата интереси - към откривателството, приключението и приятелството. Там става ясно, че децата нямат нужда от телефони, докато имат възможност да общуват помежду си, че обичат да си говорят на живо с възрастни хора по селските улички, че знаят какво да правят с току що изваден морков, нищо че виждат такъв за първи път, учат се на взаимопомощ и подкрепа. Научават се сами да си приготвят чиста, вкусна и проста храна.

Мариана Асенова  е един от организаторите на  фестивала на спомените "Козе мляко". Организиран от Фондация за нова култура. Основните му цели са съхранението на автентичните ценности и традиции на Северозапада и оживяването им чрез събирането на хора от страната и чужбина, които да преоткрият българското. 

Тя активно живее на село вече от 20 години, работи в градината, отглежда свои зеленчуци и плодове. Има внуци, които всяко лято са при нея, в Горна Бела речка. 

ДЕТСТВОТО 
"Детството ми е свързано с любовта на баба, със свободата на селото и с невероятната храна, която тя с двете си ръце приготвяше, но и отглеждаше. На 5 години се върнах в града, за да тръгна на детска градина. На училище тръгнах по-рано. Защото другарката Доройнова ме беше избрала, тя е моят начален учител и изключително силен пример за силна жена. Аз още помня как тя дойде с голяма кристална купа, тя й беше дадена за това, че е спечелила Рали "Вида". Аз говоря за 1974 година, когато жените почти не шофираха, а тя беше спечелила Рали "Вида"! 
 
видин стар площад архив
УЧЕНИЧЕСКИ ГОДИНИ 
"Това, което най-много обичах да правя в ученическите години, беше да чета и да пиша! И кандидатствах "Българска филология". Не съжалявам, защото широката култура, която човек получава, е наистина впечатляваща. По-скоро имаше разочарование на ниво университет, защото имах изключително ниво на учители във Видин! Литературата и писането и до ден днешен са нещата, които обожавам... Това беше време на израстване, на приятелства, на създаване на характери... 

Ние бяхме длъжни да ходим с униформа и извън училище, не само в училище. По история ни подготвяше Поли Асенова, бяхме като игра с пинг - понг, тя ни тренираше и беше точно като тренировка. Тъй като имаше много дати, всичките конгреси трябваше да ги знаем..И всеки час децата, които кандидатствахме с история, ни изпитваше и бяхме като на тренировка. Ние не ходехме на частни уроци. Аз смятам, че това е много порочна практика, защото децата изгубват смисъла на институцията, защо ходя на училище, ако след това трябва да ходя на частни уроци?"


ТЕЛЕВИЗИЯТА
"На 7 етаж на "Сан Стефано" 29 се качваха чували с писма. Всяко едно писмо биваше отворено и прочетено от редакторите на "Актуална антена" и тъй като те не смогваха, защото си имаха и друга работа, а тези писма някой трябваше да ги чете и да ги насочва с бланка на "Актуална антена" към съответната институция, аз правех това. Около година и половина продължи това. Разбира се, учейки се от редакторите, защото нямах представа за институциите. Аз продължих да уча "Българска филология". Помня Нери Терзиева какво казваше, че журналистиката е занаят, не е образование. И колкото по-широка обща култура имаш, толкова повече неща можеш да отразяваш. Дойде 1989 година и се създаде Екип 1 и Екип 2. Аз попаднах в екип 2 при Нери и Асен... Работата много ми харесваше. Докато можех да работя спрямо своите принципи, работех. напуснах след като вече видях, че няма как да бъда себе си. А компромис със себе си няма да правя. Напуснах през 2003 година...
Но журналистиката ми даде всичко, което използвам и днес...Нери стоеше зад гърба ни и ти не можеш да предадеш това доверие, което ти е гласувано. Наученото за доверието след това го използвах като майка. А сега го предавам на родителите за техните деца..." 

ДНЕС 
"За мен е въпрос на хигиена да не чувам всичко това, което се съобщава по новините. Моите учители са ме учили, че новината е нещо, което касае възможно най-голям брой  хора. Всичко това, което днес е завзело новините като криминална хроника, всява паника, страх и стрес, и аз не виждам никакъв смисъл от тези новини...

Днес виждам смисъл само и единствено в това да работя с деца и родители... 20 години работа по проекти, видях, че работата през изкуства и работата в природна среда работят изключително добре независимо от възрастта на обучаемите... В рамките на 2 години направих обучение за учители по история как да преподават комунизъм през изкуства..."



Повече от интервюто с Мариана Асенова чуйте в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43