Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Снимка: Георги Корнейков, БНР


Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са едни от най-честите, защото са свързани с възрастта, но има и други фактори, които допринасят за развитието им. 

"Ако говорим за дегенеративните заболявания, по-чести са при жените, тъй като естрогените - женските полови хормони, защитават ставния хрущял. С напредване на възрастта тяхното количество намалява и така лека- полека хрущялът се износва. Значение има телесното тегло, когато то е над нормата, разбира се, ставите носят по-голяма тежест и това ежедневно натоварване също помага да се развие по-бързо артрозната болест. Значение има и характерът на труда, който изпълняваме - доколко той е тежък, доколко е свързан с повтарящи се движения. Естествено начинът на хранене. А по отношение на движението - екстремните натоварвания, те може да не са ежедневни, но еднократно голямо натоварване също допринася за увреждането на ставите."

 Снимка: Личен архив на д-р Галина СтанчеваД-р Станчева цитира статистика за заболеваемостта от ревматологични заболявания, която показва, че в световен мащаб от остеоартроза боледуват над 250 млн. души. Прогнозата е до 2030 година цифрата да се да се увеличи 7 пъти. Случаите на остеопороза също нарастват, като засегнати се не само жени, има и мъже. Това е свързано с начина на живот, начина на хранене, нивата на витамин Д. 

"Остеопорозата е заболяване, което засяга здравината на костите, намалява тяхната плътност и те стават по-чупливи. За да е здрава една кост, трябва калций, а за да влезе този калций в костта, трябва витамин Д. Освен това, за да са здрави костите, трябва да ги натоварваме, тоест трябва ни физическа активност, нашият живот напоследък е много заседнал. Така че правилното хранене има значение още от детска възраст, защото до 20-годишна възраст се натрупва костната маса. Ако имаме една добра пикова костна маса, тоест като деца сме изградили едни здрави кости, после с времето те така или иначе отслабват, но едно е да тръгнеш от висока костна маса и тя да намалява постепенно и друго е - от едни лошо изградени кости, тогава процесът настъпва доста по-бързо. Значение за остеопорозата имат и много съпътстващи заболявания като заболяванията на щитовидната жлеза, много медикаменти, включително такива за хипертония, също допринасят за развитието на остеопороза..."

Едва ли предполагате, но денталното здраве също има отношение и е важно, за да избегнем развитието на ревматологични заболявания. 

"От една страна, една зъбна инфекция може да стимулира имунната система и когато имунната система е стимулирана не се знае антителата към кой орган ще се насочат. Освен това има зъбна плака, която съвсем нормално включва различни микроорганизми и е доказано, че Porphyromonas gingivalis - един микрооганизъм, неговата структура много наподобява ставната обвивка и по този начин имунната система, атакувайки този микроорганизъм изработва антитела, които по същия начин като него разпознават и ставната обвивка и това е една от теориите за развитието на ревматоидния артрит. Така че със сигурност здравето на нашите заби и устната ни хигиена е много важно. В тази връзка, както е доказано за Porphyromonas gingivalis, по същия начин 100% е доказано, че тютюнопушенето е един от факторите, които благоприятстват развитието на ревматоидния артрит."

Често пациентите си провеждат лечение, приемайки различни препарати, без да са се консултирали и да са им предписани от специалист. Д-р Станчева определи тези действия като безсмислени. Повече може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00