Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев, който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи.
Завършил е висшето си образование във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" по археология. Сега е докторант към филиала на Националния археологически музей във Велико Търново – най-големият в България и важен център за популяризиране на миналото на днешните български земи. Участвал е в разкопки на археологически обекти от всички периоди (от праистория до Средновековие) в различни части на Северна и Южна България. Ежегодно, от 2020 до 2015 г., участва в проучването на Южния сектор на хълма Трапезица във Велико Търново, с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов. Миналата година за първи път е заместник-ръководител на разкопките на Трапезица. Алексей е участвал в спасителни археологически разкопки на некропол в новорегистриран обект по трасето на газопровода между врачанските села Чирен и Косталево, с главен асистент д-р Владимир Стайков от Националния институт към Българската академия на науките и Александра Александрова – завеждащ отдел "Археология" в музея във Враца.
"Може би е трудна самата работа, която понякога продължава доста дълго време, да речем, месеци подред, понякога има срокове, които трябва да се гонят. Доста често работим с големи екипи от хора и някога се случва да се поизострят отношенията между хората. Но като цяло не е нещо сериозно и не смятам, че съм се сблъсквал с кой знае какви предизвикателства през времето, в което се занимавам с археология... За мен като археолог всички открития са интересни, но смятам, че едно от значимите открития, в които съм участвал, е проучването на църква номер 22, в южния квартал на хълма Трапезица, където аз участвам в екипа от доста години вече, мисля че десетина. Там имахме възможност преди няколко години да проучим поредната църква на хълма и ми беше доста интересно от такава гледна точка, че все пак е християнска култова сграда, на която хората са отдавали голямо значение едно време... Има иновативни методи. Археологията използва напоследък фотографски методи за 3D заснемане, което предоставя една добра възможност за запознаване на човек, който иска да получи информация за даден обект или предмет, може да го види в едно такова 3D пространство", разказва Алексей.
Денят на археолога е повод да се отдаде уважение на тези, които посвещават живота си на разкриването на тайнствата на миналото. Археологията е не само наука, но и страст, която ни помага да разберем кои сме и откъде идваме. На всички археолози, които неуморно работят за запазване на нашето културно наследство, желаем нови открития и вдъхновение. Нека професията им продължава да бъде светлина, която ни води към по-дълбокото разбиране на историята.
Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е организирана от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин. В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение,..
Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си. Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..
Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина. Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата и да се събуди интересът им към театъра. Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..
28 май е обявен за Ден на парковете в България. Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност. В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..
Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след..
12-класничката Елизабет Мари Уотле получи специалната награда "Криле", която Училищното настоятелство на ГПЧЕ "Йордан Радичков" присъжда всяка година на най-добрия зрелостник. Елизабет Мари Уотле е носителка на десетки награди и отличия от регионални, национални и международни състезания по време на своето образование в..
Учениците от СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин са с високи отличия от участието си в ученическия конкурс "Изкуството като мечта и мечтите в изкуството" за млади таланти в сферата на изкуствата. Конкурсът е организиран от Факултета по изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Десетокласникът Любомир Иванов и..