Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Снимка: Радио Видин

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не знаят какво да правят с парите си, как да ги управляват и нямат никаква форма на финансово целеполагане, казват анализаторите. Основните финансови предизвикателства са ниските доходи и въпросът какво правим с тези доходи и как ги разпределяме. Самият факт, че хората харчат повече, отколкото получават, ги вкарва в една спирала на преразход и се прeвръщат в длъжници, посочват още икономистите. Според тях, младите хора се интересуват от финанси и това не е тема табу за тях. Най-големите спестители в България са тези на средна и по-висока възраст. Хората, които получават най-високи доходи, инвестират и спестяват най-много. 

Трябва ли да сме информирани допълнително за конкретните си цели преди да инвестираме, за да не попаднем във финансови измами и какви са предимствата на "белите пари за черни дни"? Разговаряхме със Стойне Василев, финансов консултант и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти. 

"Мисля, че е доста сериозна тази цифра за хората, които не могат да спестяват. Важно е да уточним какво означава, че не могат. Доходите непрекъснато вървят нагоре - средните доходи и минималната заплата също порасна от началото на тази година, така че по отношение на доходите непрекъснато имаме увеличение. От друга страна, обаче имаме почти непрекъснато поскъпване на стоките и услугите, инфлация. Според мен всеки, който иска, може да спести, защото ако не спестяваме, ние живеем ден за ден или месец за месец и очакваме следващото плащане, като основният ни източник на доходи е заплатата и съответно пенсията след време. Ако, обаче, имаме някакви извънредни разходи, свързани с ремонти или със здраве, ние няма да имаме откъде да намерим пари. Вторият проблем, който виждаме около нас, независимо дали сме в София, Видин, или друго населено място, са многото изкушения, които ни карат да купуваме непрекъснато безсмислени неща, които не ни вършат толкова много работа. Това е другата причина, поради която не можем да спестяваме." 

Как безапелационният курс на новите управляващи към еврозоната ще повлияе върху спестовността на българина?

"Аз не мисля, че приемането ни в еврозоната и смяната на валутата ще повлияят чак толкова много върху спестовността. Ние имахме подобно събитие през 1999 година, когато направихме деноминация на лева и сменихме валутата - от 1000 стари лева преминахме към 1 нов български лев. В момента цените на жилищата са в евро, на бензиностанциите на бележките виждаме цените в евро, така че не ми се вярва това да повлияе по някакъв начин върху спестовността на българина, защото народопсихологията, която вече се е формирала към това да имаме всичко тук и сега много трудно ще се промени" - допълни Стойне Василев

Имат ли доверие видинчани на банковата система и в какво предпочитат да депозират - в лева или евро? Разговаряхме с Владимир Георгиев, директор на видински клон на банка. Как започва новата финансова година за служителите в клона?

"Тази година започна, както завърши и предишната. Има най-различни послания от политиците - едни вещаят по-апокалиптични картини, други пък са по-оптимистично настроени. Има спокойствие в банковата система като цяло, а видинчани все повече предпочитат евро, може би, за да се предпазят при евентуалното преминаване към еврозоната и обмяната на валутата. Не знам откъде идва притеснението при положение, че ние сме вързани с еврото от 20 години и според мен нищо няма да се промени драстично."

Спестяват ли видинчани и могат ли да си го позволят?

"Може би тези инфлации влияят на хората, защото гледам по магазините, често има повишение на цените, токът скочи също, водата и тя май. Малко са хората, които са на някаква хубава, нормална заплата, които могат да отделят нещо и да спестяват... Мисля, че е ценен нашият лев и би трябвало да си го уважим. Аз лично много трудно си позволявам да заделя нещо - през месец, два... Според мен обедняваме бавно, но и много хора отказват да работят, и много хора казват колко искат да им дават като заплата. Младите хора са много капризни в това отношение, а не разбират, че се започва от ниското стъпало, за да стигнеш до по-високото."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53