Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват и пролетните резитби на овошките

Февруари- време за засаждане на разсади

Снимка: Радио Видин

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов:

"Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и третирани семена, дезинфекцирани преди посяването. Изборът на семена е най-важното решение за добър и здрав разсад. Торопочвената смес трябва да е обеззаразена, да няма плевели и примеси на други почви със семена... Важна е и оптималната температура след покълването на семената..." 

Поради термичната обработка при пакетиране на семената от пипер, преди посяване е добре да се накисват за денонощие. За доматите не е необходимо, те имат голяма кълняемодст. Важно е и мястото, на което ще се развиват разсадите:

"Трябва да е слънчево, да е топло, но температурата да не е много висока- да варира от 15 до 25 градуса, а през нощните часове да не пада под 10-12 градуса..." 

Честа практика е да се използват семена от стари български сортове домати, но според агронома те не са устойчиви на заболявания и на високите температури през последните години. Ако се използват, е добре преди засяване да се накиснат в калиев перманганат, за да не се зарази разсада с гъбни и вирусни заболявания. След появата на растенията, трябва да се отглеждат на по-ниски температури, за да не израснат много и да не се появи сечка- съветва Янислав Цветанов. През февруари започват и ранните грижи за овощните дръвчета и трайните насаждения:

"Заради високите температури, резитбата ще започне по-рано. Нямаше зима, няма сняг, което е много лошо. Резитбите могат да се извършват, преди набъбването на пъпките, а  при по-големи отрези над 3-5 мм. е желателно да се запечатва с блажна боя или с овощарска замазка. След това е  желателно да се третират с мед съдържащ препарат и някои минерални масла. За лозята е все още рано, но при някои десертни сортове да може се извършва резитба. За третиране е рано- края на март, началото на април започваме борбата с ескориозата и презимувалата брашнеста мана". 

По думите на агронома, заради сушата миналата година имаше силно нападение от неприятели- листни въшки, бръмбари. Проблем бяха и късните слани, както и необичайно високите пролетни температури:

"Падаха много слани- до късна пролет. Сушата продължаваше, но сутрин температурите се смъкваха под нулата и сланите унищожиха голяма част от цветоносните пъпки. След това рязко се затопли, имаше температури над 30 градуса през април и особено при сините сливи голяма част от цветовете изгоряха, не можаха да се опрашат и да се оплодят, а добивите бяха ниски...  Сушата повлия, плодовете бяха по-дребни..." 

Заради сушата през последните години и недостатъчната влага е добре овощните дръвчета да се поливат. Заради по-високите температури, сега може да се засаждат и нови плодни дръвчета. При тях е важно след засаждане почвата да се уплътни и да се полее обилно, а калемът да сочи на юг. Време е и за третиране на лук и чесън срещу ларвите на луковата муха. Ако продължава сушата, март-април ще е необходима и поливка, съветва агрономът. 

С Янислав Цветанов прокоментирахме и проблем, с който вероятно много хора се сблъскват, когато се наложи в имота им да се копае шахта за отпадни води. Може ли изкопаната земя да се разхвърли в градината- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05