Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Снимка: Светослав Цветанов


Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен. 

"Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27 минерала, 5000 ензима, по теоретични данни, както и множество витамини, сред които витамини от групата B, калций, мед, желязо, цинк, витамин К, който е важен за сърдечното здраве. Извличат се главно от почвата и от растенията, от които медът е събран. Основните свойства на меда са антивирусни, той е мощен антиоксидант, помага за стимулирането на имунната система, осигурява енергия и е сравнително добър заместител на захарта. Калориите в меда идват главно от въглехидратите, които се съдържат в него, по-специално от естествено срещащата се захар - глюкоза и фруктоза, които са в приблизително равин количества. В състава му няма никакви мазнини. Съдържат се следи от протеини..."

Пчелният мед се различава по вид и качество. По-тъмните видове са смятани за по-полезни за здравето на човека, обясни Пламена Антонова. 

"Качеството и неговото съдържание се определят главно от това как е отгледан и как е преработен. Като цяло по-тъмните сортове мед се отличават с по-полезни функции, заради повече полезни нутриенти. Като калоричност една супена лъжица се равнява на около 63 калории. Медът има и важно антимикробно действие, намалява нивата на лошия холестерол. Намалява също и симптомите на алергии. Чела съм много проучвания, тъй като аз съм със сенна хрема и съм с много тежки алергии. Всъщност консумирам мед редовно точно заради това, че прашецът, който пчелите носят, този прашец влошава сезонните алергии, по-конкретно сенната хрема. Точно този прашец влиза и в състава на меда. Когато го консумираме, в тялото ни се въвежда малко количество от този алерген и по този начин нашата имунна система си изгражда имунитет срещу алергиите".

Със своите антибактериални свойства медът помага при кожни проблеми, лекува рани и изгаряния. Много често се използва като средство при настинки, поради антивирусните си качества. Действа като естествен пробиотик и това го прави полезен при храносмилателни проблеми.  

В някои случаи обаче медът крие рискове и неговата консумация не се препоръчва, обясни Пламена Антонова. 
 
"Педиатрите съветват майките, дори Световната здравна организация излезе със закон, че медът не трябва да се дава на бебета под 1 годинка зарази заболяването ботулизъм, тъй като съдържа естествени бактерии, които не могат да се неутрализират в техния организъм. Хората с инсулинова резистентност и диабет трябва да го консумират с мярка, защото все пак съдържа много захари..."
 
Много е важно какъв мед избираме. Трябва да заложим на натурален, закупен от проверени източници, каза специалистът по хранене и призова потребителите да следят етикета за съдържание на добавена захар, глюкозофруктозен сироп, консерванти. Обясни също как всеки може да направи тест и да разбере дали пчелният мед е натурален или в него има примеси. 

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20