Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улични котки за късмет

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки. Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова, която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на улицата е разговорът ни с нея:

"Те са пет или шест котки. Едно много интересно семейство. Пухкави са всички и явно са някаква порода. Живеят тук някъде наоколо, около читалището. Предполагам, че те са изхвърлени или изоставени, защото са с много домашни навици и са много интелигентни... И малко аристократични към другите котки...Носят ми късмет. Много са красиви, но нямат имена, защото не съм ги кръщавала... Задружни са. Ако дойде едно коте и има храна, то отива и води и другите... Много още преди ковида се появи едно коте и оттогава насам ги гледам. Даже когато има дълга серия от почивни дни, идвам и им нося храна... Те са безкористни. В тях има само любов... Значи има едно от тях, което влиза и почва, гледа, спира, върви, върви и пак се спира и наистина разглежда картините... Има и една друга котка. Тя влиза и разглежда галерията. Може да е прероден художник... Моето коте у дома се казва Бари, но му викаме Банди, защото прави много бандитски поразии... Много си ми харесва. Подарък е от Колетка Павлова. То е с характер. Ако той иска, го гушкаш, а ако не иска, не... Имах и немска овчарка, но я откраднаха... Трябва да обичаме животните...", завършва Диана Сиракова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гимназия в Мездра издава сборник с произведения на свои ученици и учители

Сборник с разкази, стихотворения  и есета, написани от учители и ученици от ПГ "Васил Левски" в Мездра  предстои да бъде  издаден. "Междучасие от странични ефекти" е неговото заглавие.  Идеята е на преподавателя по английски език, а целта е да се насърчи творческото въображение и така да се подкрепят авторите, казва директорът на гимназията..

публикувано на 19.08.25 в 13:00

Хайде на кино в Ново село

Български филми и автентични народни хора под открито небе. Това ще предложи второто издание на инициативата за съживяване на лятното кино във видинското село Ново село. Подеха я преди година група млади хора, обединени в Сдружението "КиноГледка". За да сбъднат мечтата си в селото отново да има филмови прожекции, младежите инициираха почистване..

публикувано на 19.08.25 в 12:00

Как да реагираме, ако в менюто липсва грамаж или ясна цена

Когато седнем в ресторант, кафене или на морския бряг с чаша студена лимонада, последното, за което искаме да мислим, е дали ще ни изненада сметката. Но законът е категоричен - в менютата на заведенията задължително трябва да са посочени и цените, и грамажите на предлаганите ястия и напитки. И това не е просто формалност - то е наше право..

публикувано на 18.08.25 в 16:30

Видин посрещна участниците в гребната регата ТИД

Участниците в Международната гребна регата по Дунав ТИД (TID-Tour International Danubien) пристигнаха във Видин. По традиция лагерът на гребците е разположен край крепостта "Баба Вида" в града. Най-дългото гребно събитие в света, с дължина от над 2500 км, започна в края на юни месец от Инголщад, Германия. Преди да навлязат в българските води на..

публикувано на 18.08.25 в 15:57

"Урок по шофиране" - българска история на големия екран в един от най-престижните фестивали

Дебютният филм на младата режисьорка Анастасия Ангелова ще направи своята премиера днес, на 18 август, в рамките на един от най-престижните кинофестивали в Европа - този в Сараево . "Урок по шофиране" е игрален филм с автобиографични мотиви, заснет изцяло във Видин и Брегово. Историята, вдъхновена от личните спомени на авторката, ще бъде..

публикувано на 18.08.25 в 15:30

Видинчани: Не цената, а условията в такситата са проблемът

От началото на месеца таксиметровите услуги във Видин поскъпнаха с 1 лев, а новината предизвика оживени реакции сред жителите на града . За някои това е поредното увеличение на цените, което натоварва бюджета им, но за мнозина проблемът не е толкова в сумата, колкото в качеството на услугата. В социалните мрежи видинчани споделят своите..

публикувано на 18.08.25 в 15:15

"Неделник" от 17 август 2025 година

Свърши отпуската. Свърши и морето. Време е за ефир. Време е за "Неделник". Акцента днес ще падне върху XIII - то издание на Националния събор на народното творчество проведен в Копривщица преди седмица. Ще поговорим за участитето и наградите на читалищата в селата Неговановци, Софрониево и Раковица . Но преди това ще..

публикувано на 17.08.25 в 13:56