Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Снимка: Български фонд за жените

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании и комуникации“ в Български фонд за жените.

"Програма "Силна" на Български фонд за жените цели да подкрепи точно проекти на граждански организации, които работят на първа линия с домашно насилие, но не само, също в контекста и на други проблеми като миграцията, други форми на насилие, включително към други малцинствени групи, не само жени, така че обсегът е доста голям. Това е най-голямата ни програма от историята на БФЖ. Ще разпределим 3,5 милиона лева, което е много добра новина и сме много щастливи, че вече минаха всички фази на конкурса. Организациите са избрани след много проверки и задълбочен поглед от експерти и жури. Това са 32 организации от цялата страна, от 15 населени места в България, които в следващите месеци ще могат да работят по темата. Има организации, които подкрепяме за пореден път, за поредна година, както и такива за първи път. Някои управляват кризисни центрове например като организация "Анимус" в София. Други работят за застъпничество и за водене на стратегически дела като Български  хелзинкски комитет. Трети пък са фокусиране повече върху проблемите на мигрантските общности, тук например визирам "Мисия Криле" от Стара Загора, така че палитрата е много разнообразна и темите, по които работят тези организации са много различни. Вярваме, че когато можем да окажем подкрепа на повече и различни групи, в техните битки, това е истинска солидарност." 
 Рая Раева, директор „Кампании и комуникации“ в БФЖ
Все още се очакват промените в Закона за защита от домашно насилие, които са гласувани през 2023 година да влязат в сила. Нестабилната политическа обстановка в страната през миналата година е била пречка това да се случи  и неправителствените организации, които работят в тази област са в режим на изчакване, каза още Рая Раева. 

"Надяваме се, когато има редовен кабинет, има заявка от министъра на правосъдието, че тази тема ще бъде приоритетна, да видим развитие, да видим навременни мерки, защото няма време за губене. Това време коства човешки животи. Очакваме също решение за това какъв ще е бюджетът, който да подкрепи кризисните и консултативни центрове."

От Български фонд за жените обясниха, че друга възможност  да бъдат подпомогнати независими граждански организации е програма "Отворени възможности", която е отворена целогодишно. 

Общи 32 организации получават подкрепа чрез Български фонд за жените по програма "Силна" за противодействие на насилието. Сред тях е "Заедно за бъдеще" от Видин. Сдружението е новорегистрирано с жизнен цикъл от едва две години, обясни председателят на сдружението Любка Паскова.

"Проектът ни се казва "Заедно за бъдеще без насилие" и включва редица дейности. Сумата е сериозна и дава възможност за създаване на сериозен екип, който включва социален работник, психолог и юрист."

За насилието трудно се говори и хората, които са пострадали изпитват несигурност да говорят, обясни  Любка Паскова. Затова една от задачите на сдружението е да ги насърчи да потърсят помощ и да идентифицира местата, където екипът на организацията би могъл да е полезен.

"Планували сме финансиране на психолог по проекта, който да може да помага в решението на проблема, на пострадалия, както и юрист, който да извърши консултация до съдебното дело."

Във Видин ще бъде открита приемна, където ще се оказва социална, психологическа и юридическа помощ. Дейностите ще се изпълняват в продължение на 22 меса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05