"В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда.
Съдът е непременно условие за изява на справедливостта, на правдата. Съдът съществува толкова, колкото съществува човешкият род, защото във всеки конфликт има истина и има лъжа, и за да се яви истината и изобличи лъжата, хората привличат някакви посредници. Разбира се, в много случаи конфликтите, било то на личностно или на семейно ниво, в някакъв затворен кръг, се решават без всякакво посредничество, но понякога сблъсъкът на интереси бива дотолкова значителен, дотолкова силно влияе на тези, които участват в конфликта и даже на тези, които са вън от всякакъв конфликт, че става ясно: за неговото разрешаване се изисква външна намеса. Такава външна намеса е съдът.
Отивайки на съд, хората предават своя проблем, своя конфликт, сблъсъка на своите и чуждите интереси на трета сила, предполагайки, че съдията е безпристрастен, че той е способен обективно да разгледа конфликта и да произнесе това решение, което ще помогне да се утвърди истината и разруши лъжата. Съдът има напълно различен потенциал на влияние върху живота на обществото, защото съдът – това е светско учреждение, способно да утвърждава Божията правда. В крайна сметка какво представляват истината и лъжата в човешките дела? Това са праведност и греховност, и този, който е прав, защитава ценностите, заложени в неговото нравствено чувство, а нравственото чувство има за свой източник Самия Бог.
Нравствеността няма друг източник, освен Бога. Всички опити на хората, отказали се от Бога, да обяснят нравствеността, изхождайки от някакви социални, обществени, културни предпоставки, лесно се опровергават. Няма по-убедително доказателство за Божието битие от присъствието на нравственото начало в човешкия живот. Ето защо великият учен Имануил Кант казвал, че най-голямото доказателство за съществуването на Бога – това е звездното небе и нравственият закон в сърцето.
За това ни се дарува и постът – време за покаяние и молитва, защото без молитва не може да има и покаяние. А чрез покаяние и молитва ние можем да получим Божията милост и да се променим, т. е. да принесем истинско покаяние. Господ да ни помогне да се укрепим с тези мисли, с които се сподобихме чрез евангелското четиво, чрез молитвите, чрез Божествената служба, и, запазвайки тези мисли, без да ги разпиляваме, достойно да встъпим в попрището на Великия пост. Амин."
Патриарх Кирил
В рубриката "Съвременна Библия" – казват, че когато Ян Хус бил вързан на кладата дървата не горели добре, защото били сурови. Тогава една стара жена пристъпила и хвърлила сухи съчки, за да разгори огъня. Ян Хус я погледнал и извикал: "О, sancta simplicitas!" (О, свещена простота!) Той хранил хиляди хора като тази жена, но в нея мъченикът видял образа на човешкия ни род –типичният образ на човека, разпъващ своя любящ Спасител. Има много типични настройки в живота на човешкия ни род. Да останем в тях би било пагубно за живота на душите ни! Христос е тук, за да ни изведе от тяхното робство!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..
В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..
9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..
Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..
Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..
Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..
Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..