Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли вековните дървета да привличат туристи

Снимка: Радио ВИДИН

Атанас Тодоров е от Пловдив, снима вековни дървета и разказва за тях. Започнал да издирва стари вековни круши и така се прехвърлил и на други дървета. Администратор е на фейсбук групата "Вековните дървета в България". Преди около година и половина видял, че от Асоциацията на парковете в България търсят помощници, които да направят проверка на регистрираните вековни дървета и след известен период на размисъл решил да се включи.

"По принцип двете най-стари дървета са дъбът в село Гранит, който се води, че е на почти 1700 години. А другото от най-старите дървета това е Байкушевата мура, която е в Пирин и едно от третите най-стари дървета това е Белащенският чинар. За съжаление дъбът в Гранит и Белащенският чинар са в много лошо състояние", допълни Атанас Тодоров.

В Северозапада също е снимал вековни дървета. В град Видин, например, има осем вековни дървета. Пет от тях са в парка до ж.к. "Христо Ботев". Други три са в двора на църквата на кръстовището на улиците "Цар Симеон Велики" и "Екзарх Йосиф I". Това са вековни ясени, допълни Атанас Тодоров. 

В България най-много са вековните дъбове, от тях има най-много регистрирани. От вида бук също има много, предимно са в националните паркове, каза още Атанас Тодоров.

Казва, че втората най-стара круша в света е в България и е на приблизително 800 години. Намира се в благоевградското село Лешко. Друга вековна круша, на около 500 години, се намира в село Заселе в Искърския пролом. Край село Боровица преди Белоградчик има много голям дъб, с почти 8 метра обиколка. Друг от най-големите дъбове, на които е попаднал Атанас Тодоров е във врачанското село Галиче. 

Смята да продължи да обикаля страната, да снима и описва вековните дървета на България:

"Имам голям мерак да направим нещо като стоте национални дървета на България, които да са вкарани в карта, да може да са известни и да се обикалят и хората да могат да ги посетят. Най-вероятно там ще има някакъв QR код като може да се снима и да се докаже, че човекът е бил и така да се популяризират самите дървета".

Цялото интервю с Атанас Тодоров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25