Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. 

Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите страсти и страхове. Тя ни дава време да преосмислим живота си, да се замислим върху изборите си и да определим какво наистина искаме да постигнем. Без шума на ежедневието, можем да чуем собствените си мисли и да разберем истински какво ни прави щастливи или нещастни.

Казваме това, защото в съвременното общество често самотата се възприема като нещо негативно. Знаете, от малки се учим, че трябва да бъдем постоянно заобиколени от хора, че трябва да сме социално активни, за да бъдем щастливи. Този културен натиск често води до страха от самота, който всъщност е страх от среща със себе си, в което няма нищо лошо, защото той може да се изразява в усещането, че трябва постоянно да бъдем заети или заобиколени от хора, за да сме "нормални". Самотата обаче може да бъде свобода от тези натоварващи социални норми и шанс да открием какво наистина означава да живеем в хармония със себе си.

Има едно нещо, което трябва да направим и то е да си отговорим на въпроса - как да се научим да бъдем сами със себе си. Първо трябва да започнем да приемаме емоциите си. Казвам това, защото страхът от самота често е свързан с негативни емоции като тъга, тревожност или чувство за неадекватност.

Първата стъпка към справянето със самотата е да се приемем такива, каквито сме, и да осъзнаем, че тези емоции са естествени. Трябва да си позволим да ги почувстваме, без да се съдим. 

"Разликата между самотата и уединението е в начина, по който ние възприемаме времето, което прекарваме сами. Защото самотата е състояние на изолация, което често носи със себе си негативни емоции като тъга, празнота, страх и в крайна сметка тя може да бъде резултат на нежелана социална изолация или пък усещането за липса на свързаност, дори когато сме с други хора. Докато уединението, от своя страна, е осъзнат избор да бъдем сами, за да се свържем по-дълбоко със себе си, например, и то носи усещането за спокойствие, за духовно развитие, за възможност за самопознание – въобще за едни доста по-позитивни и приятни чувства и емоции", каза психологът Теди Генова

После трябва да превърнем самотата в позитивен опит, вместо да възприемаме самотата като наказание, можем да я използваме като възможност за развитие. Например, може да започнем ново хоби, да се запишем на курс, да се запознаем с нови интереси или да се потопим в книги, които ни предизвикват да мислим. Така самотата може да се превърне в път към самоусъвършенстване.

"Давам си сметка, че не е толкова лесно изпълнимо, защото той е свързан с това да имаме един много ясен и целенасочен подход и реално, вътрешно, ние трябва да приемем това време като подарък за себе си, а не като наказание или като нещо, което ни кара да се чувстваме не добре, като нещо, което да ни въвежда в едни негативни емоции, затова аз бих казала, че трябва да използваме тези моменти за размисъл върху нашите цели, ценности, желания и възможности. Аз много често казвам и на моите клиенти, че писането на ръка много помага в такива ситуации и въобще воденето на дневник, като възможност да се свържем с нас самите. Когато ние пишем, много ясно начертаваме нашите планове и цели и можем да се върнем отново и отново към тях", добави още Теди Генова. 

Накрая можем да се попитаме - какво можем да постигнем, когато се научим да бъдем сами със себе си. Отговорът е, че когато се научим да обичаме и приемаме себе си в моменти на самота, става възможно да изпълним живота си със значимост и цел. Освобождаваме се от външни натискания и оценки, които често ни отвеждат от нашето истинско "аз". 

Именно тази вътрешна свобода ни дава увереност, а също така прави по-лесно да изграждаме здрави отношения с другите, защото вече не търсим потвърждение от тях. Самотата, вместо да бъде нещо, от което се страхуваме, може да стане източник на вътрешна сила и самоосъзнатост. Тя ни помага да разберем своите нужди и да възстановим връзката със себе си, което е основата за щастлив и пълноценен живот.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05