Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. 

Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите страсти и страхове. Тя ни дава време да преосмислим живота си, да се замислим върху изборите си и да определим какво наистина искаме да постигнем. Без шума на ежедневието, можем да чуем собствените си мисли и да разберем истински какво ни прави щастливи или нещастни.

Казваме това, защото в съвременното общество често самотата се възприема като нещо негативно. Знаете, от малки се учим, че трябва да бъдем постоянно заобиколени от хора, че трябва да сме социално активни, за да бъдем щастливи. Този културен натиск често води до страха от самота, който всъщност е страх от среща със себе си, в което няма нищо лошо, защото той може да се изразява в усещането, че трябва постоянно да бъдем заети или заобиколени от хора, за да сме "нормални". Самотата обаче може да бъде свобода от тези натоварващи социални норми и шанс да открием какво наистина означава да живеем в хармония със себе си.

Има едно нещо, което трябва да направим и то е да си отговорим на въпроса - как да се научим да бъдем сами със себе си. Първо трябва да започнем да приемаме емоциите си. Казвам това, защото страхът от самота често е свързан с негативни емоции като тъга, тревожност или чувство за неадекватност.

Първата стъпка към справянето със самотата е да се приемем такива, каквито сме, и да осъзнаем, че тези емоции са естествени. Трябва да си позволим да ги почувстваме, без да се съдим. 

"Разликата между самотата и уединението е в начина, по който ние възприемаме времето, което прекарваме сами. Защото самотата е състояние на изолация, което често носи със себе си негативни емоции като тъга, празнота, страх и в крайна сметка тя може да бъде резултат на нежелана социална изолация или пък усещането за липса на свързаност, дори когато сме с други хора. Докато уединението, от своя страна, е осъзнат избор да бъдем сами, за да се свържем по-дълбоко със себе си, например, и то носи усещането за спокойствие, за духовно развитие, за възможност за самопознание – въобще за едни доста по-позитивни и приятни чувства и емоции", каза психологът Теди Генова

После трябва да превърнем самотата в позитивен опит, вместо да възприемаме самотата като наказание, можем да я използваме като възможност за развитие. Например, може да започнем ново хоби, да се запишем на курс, да се запознаем с нови интереси или да се потопим в книги, които ни предизвикват да мислим. Така самотата може да се превърне в път към самоусъвършенстване.

"Давам си сметка, че не е толкова лесно изпълнимо, защото той е свързан с това да имаме един много ясен и целенасочен подход и реално, вътрешно, ние трябва да приемем това време като подарък за себе си, а не като наказание или като нещо, което ни кара да се чувстваме не добре, като нещо, което да ни въвежда в едни негативни емоции, затова аз бих казала, че трябва да използваме тези моменти за размисъл върху нашите цели, ценности, желания и възможности. Аз много често казвам и на моите клиенти, че писането на ръка много помага в такива ситуации и въобще воденето на дневник, като възможност да се свържем с нас самите. Когато ние пишем, много ясно начертаваме нашите планове и цели и можем да се върнем отново и отново към тях", добави още Теди Генова. 

Накрая можем да се попитаме - какво можем да постигнем, когато се научим да бъдем сами със себе си. Отговорът е, че когато се научим да обичаме и приемаме себе си в моменти на самота, става възможно да изпълним живота си със значимост и цел. Освобождаваме се от външни натискания и оценки, които често ни отвеждат от нашето истинско "аз". 

Именно тази вътрешна свобода ни дава увереност, а също така прави по-лесно да изграждаме здрави отношения с другите, защото вече не търсим потвърждение от тях. Самотата, вместо да бъде нещо, от което се страхуваме, може да стане източник на вътрешна сила и самоосъзнатост. Тя ни помага да разберем своите нужди и да възстановим връзката със себе си, което е основата за щастлив и пълноценен живот.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 25 май 2025 година

Какво ви предлагам днес в „Неделник“: Днес, ден след 24 май говорим с писателя от Монтана, Мартен Калеев , който е тазгодишният носител на първа награда за есе в ХХІІІ Национален литературен конкурс "Ний всички сме деца на майката земя", организиран от Съюза на българските писатели и Народно читалище "Христо Смирненски 1946" - София...

публикувано на 25.05.25 в 14:27

В страданията Бог ни посещава

В шестата неделя след славното Христово Възкресение - Пасха, Църквата възпоменава събитието от Новия Завет, известно като "Изцелението на Слепия". След убийството на св. Йоан Кръстител погребали тялото, а главата му била скрита в имението на Ирод. То било купено от християнин, който искал да построи там църква. При строежа била..

публикувано на 25.05.25 в 08:00

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20