Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. 

Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите страсти и страхове. Тя ни дава време да преосмислим живота си, да се замислим върху изборите си и да определим какво наистина искаме да постигнем. Без шума на ежедневието, можем да чуем собствените си мисли и да разберем истински какво ни прави щастливи или нещастни.

Казваме това, защото в съвременното общество често самотата се възприема като нещо негативно. Знаете, от малки се учим, че трябва да бъдем постоянно заобиколени от хора, че трябва да сме социално активни, за да бъдем щастливи. Този културен натиск често води до страха от самота, който всъщност е страх от среща със себе си, в което няма нищо лошо, защото той може да се изразява в усещането, че трябва постоянно да бъдем заети или заобиколени от хора, за да сме "нормални". Самотата обаче може да бъде свобода от тези натоварващи социални норми и шанс да открием какво наистина означава да живеем в хармония със себе си.

Има едно нещо, което трябва да направим и то е да си отговорим на въпроса - как да се научим да бъдем сами със себе си. Първо трябва да започнем да приемаме емоциите си. Казвам това, защото страхът от самота често е свързан с негативни емоции като тъга, тревожност или чувство за неадекватност.

Първата стъпка към справянето със самотата е да се приемем такива, каквито сме, и да осъзнаем, че тези емоции са естествени. Трябва да си позволим да ги почувстваме, без да се съдим. 

"Разликата между самотата и уединението е в начина, по който ние възприемаме времето, което прекарваме сами. Защото самотата е състояние на изолация, което често носи със себе си негативни емоции като тъга, празнота, страх и в крайна сметка тя може да бъде резултат на нежелана социална изолация или пък усещането за липса на свързаност, дори когато сме с други хора. Докато уединението, от своя страна, е осъзнат избор да бъдем сами, за да се свържем по-дълбоко със себе си, например, и то носи усещането за спокойствие, за духовно развитие, за възможност за самопознание – въобще за едни доста по-позитивни и приятни чувства и емоции", каза психологът Теди Генова

После трябва да превърнем самотата в позитивен опит, вместо да възприемаме самотата като наказание, можем да я използваме като възможност за развитие. Например, може да започнем ново хоби, да се запишем на курс, да се запознаем с нови интереси или да се потопим в книги, които ни предизвикват да мислим. Така самотата може да се превърне в път към самоусъвършенстване.

"Давам си сметка, че не е толкова лесно изпълнимо, защото той е свързан с това да имаме един много ясен и целенасочен подход и реално, вътрешно, ние трябва да приемем това време като подарък за себе си, а не като наказание или като нещо, което ни кара да се чувстваме не добре, като нещо, което да ни въвежда в едни негативни емоции, затова аз бих казала, че трябва да използваме тези моменти за размисъл върху нашите цели, ценности, желания и възможности. Аз много често казвам и на моите клиенти, че писането на ръка много помага в такива ситуации и въобще воденето на дневник, като възможност да се свържем с нас самите. Когато ние пишем, много ясно начертаваме нашите планове и цели и можем да се върнем отново и отново към тях", добави още Теди Генова. 

Накрая можем да се попитаме - какво можем да постигнем, когато се научим да бъдем сами със себе си. Отговорът е, че когато се научим да обичаме и приемаме себе си в моменти на самота, става възможно да изпълним живота си със значимост и цел. Освобождаваме се от външни натискания и оценки, които често ни отвеждат от нашето истинско "аз". 

Именно тази вътрешна свобода ни дава увереност, а също така прави по-лесно да изграждаме здрави отношения с другите, защото вече не търсим потвърждение от тях. Самотата, вместо да бъде нещо, от което се страхуваме, може да стане източник на вътрешна сила и самоосъзнатост. Тя ни помага да разберем своите нужди и да възстановим връзката със себе си, което е основата за щастлив и пълноценен живот.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00