Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богат на находки сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис"

Снимка: Благой Кирилов/БТА

Общо 2 500 са находките от последния археологически сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин. Това каза на пресконференция научният ръководител на проучванията доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. По думите му, една голяма част находките са с висока експозиционна стойност. Сред тях са предмети от некропола на Рациария, открити при проучването на 17 гробни структури, разкрити при ремонта на пътя за Държаница. 

"Находките, които сега предават колегите в музея, са 130, от некропола. Сред тях е една златна амфорка  -  бижу, накит, който е един от акцентите на Националната изложба "Българска археология 2024" и е на плаката в центъра на София. Една изключително луксозна брошка, едно произведение на изкуството, което е оцеляло след тези иманярски нашествия и което дава отговор на въпроса, директно, защо трябва да се проучва Рациария, въпреки всички проблеми, които имаше. Защото в Рациария има още много какво да се проучва и се откриват дори златни предмети, уникални неща, които са, бих казал, направо със световно значение, не само национално."

Находките от термите на Рациария са 1880, от които близо 1500 са монетите. Златен солид на император Аркадий е експониран в националната изложба в София. Разкрито е цялото източно крило на термите. Архитектурните структури са изключително добре запазени. Това дава възможност за научни разработки и разкриване на архитектурните комплекси в запазен вид, който да позволи тяхното социализиране, коментира археологът. 

Последният археологически сезон в Рациария продължи 4 месеца и завърши в началото на декември. За неговото провеждане държавата отпусна 400 000 лева. 

Над 5000 монети са постъпили във видинския музей от началото на археологическите разкопки в антична Бонония преди осем години. Културните ценности се изследват, трима нумизмати са ангажирани с това, каза доц. Димитров.

"Всички тези отделни находки са фотографирани, реставрирани. Работата, която извършват реставраторите, е огромна. Те са вече години наред с нас. Така че на Бонония тази година по-скоро работихме по това да определим и да реставрираме материали, отколкото да се напредне с прочуването. Но като цяло проучването е на един етап, в който е неговата финална фаза. Тази година, най-много догодина ние ще проучим целия този общински парцел, на западната крепостна стена, зад "Вела Пискова", и целта тук вече е Община Видин да започне проект за реставрация и социализация на място."
 Снимка: Радио ВидинБонония трябва да бъде реставрирана и да бъде символ и гордост на видинчани, добави археологът. Проучването на античния град се финансира със средства от бюджета на община Видин. През последната година с решение на общинския съвет са отпуснати 60 000 лева. 

Проучването на римската крепост "Кастра Мартис" върви добре и неговата цел освен научна е да се разшири археологическия комплекс, който ще бъде основен акцент за туризма в община Кула, обясни  доц. Здравко Димитров. 

Снимка: Радио Видин
"Там са два кастела на крепостта - квадрибурга, проучван от Йорданка Атанасова, и този, който сега ние продължихме след нея - източната крепостна стена с двете кули - №1 и №2. Ние сега сме при кула №2 и проучваме южната крепостна стена, която никога не е била известна, и пластовете зад нея, като идеята и на общината, и наша е тази година да бъде завършен този малък общински парцел и той да бъде включен към археологическия парк от 80-те години, тоест там, където е малката музейна сбирка да се актуализират зоните и парка около квадрибурга, към който да бъде придадена и източната крепостна стена на кастела заедно с кула № 1 и кула №2."

Проучването на "Кастра Мартис" започна през юли и завърши през декември със заснемането на обекта. За втора поредна година то се извършва с финансиране от Община Кула, която осигурява 17 000 лева. 

Всички находки могат да бъдат включени както в постоянна експозиция, така и във временни изложби, обясни зам.-научният ръководител на проучванията Илко Цветков от Регионалния исторически музей във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лошото време измести събитие във Враца

Влошаването на времето промени плановете на местната управа във Враца за провеждане на събитие. Поради очакваните неблагоприятни метеорологични условия Фестивалът "Цветна пролет" ще се проведе в периода от 11 до 20 април, а не както беше предварително обявено между 7 и 11 април, съобщиха организаторите.  На 11 април, петък флористи от цялата страна ще..

публикувано на 06.04.25 в 13:40

Сняг вали на "Петрохан"

Шофьорите да преминават прохода "Петрохан" с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление Монтана.   Снежна покривка се е образувала на прохода "Петрохан" тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От Областно пътно управление Монтана напомнят на шофьорите, ако преминават през "Петрохан" това да става със зимни гуми...

публикувано на 06.04.25 в 10:58

Състезание по спортен риболов ще се проведе край Монтана

Голям интерес към състезание по спортен риболов край Монтана. Националният турнир ще се проведе днес на язовир "Долна вода" край село Вирове.  33-ма души са подали заявка за участие в първото за годината състезание по спортен риболов на язовир "Долна вода". Турнирът е отворен и участниците са от цялата страна, съобщи Захарин Савов, председател на..

публикувано на 06.04.25 в 08:20

Откриха Мотосезон 2025 г. във Враца

С рев на мотори и обещанието тази година по пътищата да има по-малко инциденти, мотосезонът във Враца беше открит.  Стотици водачи на превозни средства на по 2 колела от града и страната се включиха в откриването на Мотосезон 2025.   Водосвет за здраве и благополучие отслужи Негово високопреосвещенство врачанският митрополит Григорий.  Кметът Калин..

публикувано на 06.04.25 в 07:37

Видинското читалище "Цвят" празнува 155 години от основаването си

155 години от основаването на Народно читалище "Цвят" ще бъдат отбелязани във Видин. Началото на първата културно-просветна организация в града е поставено от изявени граждани на големия християнски празник Благовещение, който през 1870 година съвпаднал с Цветница. Основната ѝ задача била да просвещава и ограмотява българското население. "Читалище..

публикувано на 05.04.25 в 17:15

В Белоградчик откриха новия туристически сезон

В Белоградчик официално бе открит новият туристическия сезон. Видинският митрополит Пахомий отслужи тържествен водосвет и благословено начинанието. Сред гостите на откриването бе министърът на туризма Мирослав Боршош, който поздрави жителите на града. "Туризмът е много важна част от живота ви, от хляба ви, от това, което правите. Затова днес съм..

публикувано на 05.04.25 в 16:05

Улични стенописи ще красят обществени места в Каленик

Млади художнички ще разкрасят обществени пространства във видинското село Каленик. Яна Иванова и Таня Тодорова ще създадат своите творби на автобусната спирка, която се намира до  църквата, и на селската чешма, а след това и на други места. Темите са красотата на природата и български бит, обясни секретарят на местното читалище Габриела Георгиева...

публикувано на 05.04.25 в 15:10