Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Йосиф Аврамов представя книгата "Силата на парите" в два тома

| Интервю



Утре, на 4 март, в Културен център "Жул Паскин" във Видин, ще се проведе събитие, посветено на новоизлязлата книга на доц. Йосиф Аврамов - "Силата на парите - том 1“ История и теория на парите и "Нумизматиката" , а том 2 на България и еврото, както и на банково дело и ценните книжа
Авторът доц. Аврамов ще ни запознае с голямото значение на парите в съвременното общество и тяхната историческа еволюция, като ще разгледа икономическите и финансовите им връзки с различни сфери на живота. Доц. Йосиф Аврамов е добре познат учен и специалист в областта на икономиката и финансите, преподавател в няколко водещи университета и автор на множество научни издания и книги. Автор е на редица значими произведения в областта на икономиката и финансите. Освен академичната си кариера, той е активно ангажиран в бизнеса и предприемачеството, като също така е основател на няколко важни институции и организации в България.
В първата си книга Йосиф Аврамов пише за Видинското царство и неговите владетели Цар Иван Срацимир и за неговия син Цар Константин Втори Срацимир. Попитахме го какви са били основните икономически и финансови стратегии на Видинската империя през този период?

"И Цар Иван Срацимир, и Цар Константин II Асен, известен и като Константин Срацимир, са признати от чужди дипломати и чужди владетели за императори на България, забележете — на България, а не на Видинското царство. Това е нормално, защото по времето на Константин II Срацимир Търновското царство не е съществувало, независимо че Константин II Срацимир, заедно със своя първи братовчед — син на Цар Иван Шишман Фружин, е вдигнал въстание, което не е било еднократен акт, а в продължение на 7-8 години се е сражавал с турците и е освободил на практика почти цяла Северна България. Характерно е следното: Цар Константин II Срацимир управлява до своята смърт — той почива в Унгария през 1422 г. Крайно време е учебниците по история в България да бъдат поправени и падането на българската държава под турско робство да не бъде посочено, че е 1396 г., когато бива пленен неговият баща, Цар Иван Срацимир, а през 1422 г. Има достатъчно доказателства за това."

В първият том на "Силата на парите Йосиф Аврамов споменава и за 13-те монетарници, които са функционирали в Римската империя на територията на днешна България. В Бонония (Видин) не е имало монетарници по това време. За това ми беше интересно да го питам  какви са били основните икономически предизвикателства и как тези монетарници са играли роля в стабилизирането на местната икономика:

"Тези 13 монетарници са от времето на Римската империя. Тракия пада век и половина по-късно от Черноморските гръцки колонии и от самата Гърция в Тесалия, Атика и Пелопонес. Дори в продължение на около петдесет години тракийските царе на Одринското царство Реметалк I, Реметалк II и Реметалк III, които са баща, син и внук, са изобразени на едната страна на монетите, а на другата страна — императорите Октавиан Август, Калигула, Нерон и Тиберий и други. По това време е имало монетарници в големите градове като София (Сердика), Пополо Пловдив, Черноморските ни градове Варна (Одесос), Несебър (Месемврия) и т.н. Тези монетарници се наричат „провинциални римски монети“, но те са били законно платежно средство в цялата Римска империя, която се е разпростирала от Персия до Испания и Великобритания (Римската империя е достигнала до границата на Англия с Шотландия.")


Доцент Йосиф Аврамов споделя своето мнение относно евентуалното членство на България в еврозоната. Той ще разгледа основните предимства и рискове за страната, като ще акцентира на важността на този процес за българската икономика. 

"Очаква се през юни да има придвижване от страна на Европейската централна банка и Европейската комисия, а Европейският съвет през юли да вземе решение от 1 януари 2026 г. България да стане 21-ви член на еврозоната. Тогава ние ще бъдем пълноценни граждани на ЕС, като възприемем и единната европейска валута. Ние на практика и сега търгуваме с евро. Не само жилищата и леките автомобили, където цените са в евро и то отдавна, а и останалите наши покупки са в лева, но само е изписано лев, а де факто - е евро. Това е валидно предвид обстоятелството, че България е възприела валутния борд през 1997 г., а левът е прикрепен към еврото, а малко по-рано, на 5 юли 1997 г., левът бе прикрепен към германската марка. Посочено бе, че само на хартията или на метала, от който са изсечени монетите, пише лев, но на практика е евро, тъй като ние нямаме повече от 25 години собствена монетарна политика и сме възприели принципите на еврозоната, без обаче да можем да вземаме решение. Нашият финансов министър не е канен в заседанията на Еврогрупата (това са финансовите министри от 20-те страни от еврозоната). Съответно, за бизнеса, за банките и за българските туристи улесненията ще бъдат значителни и се очаква годишно да се спестяват повече от един милярд евро), които понастоящем бизнеса губи при конвертиране на двете валути — лев и евро."

Утрешното събитие ще е полезно за всички, които се интересуват от икономическите процеси и бъдещето на България в контекста на европейската интеграция. Със своите нови книги и задълбочени анализи,  доц. Йосиф Аврамов ще представи присъстващите видинчани и гости на старопрестолния гр. Видин актуалните теми, които пряко засягат икономическата ни реалност. Не пропускайте възможността да чуете лично от един от водещите експерти в областта на икономиката и финансите. Мястото е Културен център "Жул Паскин" във Видин , часът е 16:00.

В 17 часа ще бъде открита изложба живопис на художничката Десислава Янакиева



Тя е родена в Пловдив през 1991 година. Живеe в София. Завършила е Национална художествена гимназия "Цанко Лавренов" в град Пловдив през 2011 година. Продължила обучението си в Националната художествена академия "Николай Павлович" в София със специалност живопис, бакалавърска и магистърска степен. Художественият ѝ стил е реализъм, но са налице някои препратки към импресионизъм и постимпресионизъм. Работи предимно с маслени бои върху платно. Член е на Съюза на българските художници. Тя е подреждала изложби в Кюстендил, Ахтопол, София, Габрово и други. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25

Определиха видинските представители за събора в Копривщица

Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Ламята от улица "Войтешка" с премиера във Видин

Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена.  "Много искаме..

публикувано на 02.07.25 в 15:00
Паметник на скърбящия воин във Видин, посветен на загиналите в Сръбско-българската война.

Предлагат Видин за "Град на българската бойна слава"

Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Честваме Деня на спортния журналист

Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти.  Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..

публикувано на 02.07.25 в 13:53

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..

публикувано на 01.07.25 в 15:42