Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио ВИДИН празнува 16 години с изложба на млади художници

Снимка: Ани Петрова

На 1 март Радио ВИДИН навършва 16 години. По този повод, във Видин ще бъде представена изложба с творби на ученици от художествени гимназии в страната, участвали в Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник", организиран съвместно от БНР, Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и Община Сливен. Експозицията представя творби на 45 ученици от 10-и, 11-и и 12-и клас от пет училища в страната.

Видин е първият град след София, където изложбата гостува, каза генералният директор на БНР Милен Митев.

"Тази изложба изключително много ме радва затова, че успяхме да я организираме за втора поредна година заедно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен. През предходната година, 2023-та, започнахме по повод годишнините от рождението и смъртта на Сирак Скитник, първият директор на Българското национално радио. Следващата година, обаче, благодарение и на усилията на сливенската гимназия и на нейния директор Александър Дойчинов, този конкурс прерасна и в национален, вече и с подкрепата и на Министерството на културата. През изминалата година в него се включиха ученици от няколко художествени гимназии, освен от Сливен, също от Пловдив и София. През тази година конкурсът, разбира се, ще се проведе отново и вече се надявам ще участват ученици от всички специализирани художествени гимназии в страната."

Конкурсът връща погледа не само към творчеството на Сирак Скитник, който освен голям художник е и пръв ръководител на Радио София, но и към различните направления на творческия живот по негово време, коментира директорът на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен Александър Дойчинов.

"Четирийсет и пет творби на млади автори от пет училища, национални училища по изкуствата към Министерство на културата. Тази година конкурсът "По стъпките на Сирак Скитник", който започнахме преди една година по повод годишнината на този заслужил човек с националното радио и което развихме само в сливенското училище поради факта, че Сирак Скитник е наш съгражданин, през 24-та година се превърна в национално събитие за училищата по изкуство и култура към Министерството на културата, пет от тях се включиха активно и сега. Това, което ще пристигне във Видин, е квинтесенцията от конкурса - 45 творби на млади автори, сред които има премирани 12 неща, три с първа, втора и трета награда във възрастовата категория до 18 години, още три в по-високата категория, над 18 години и разбира се по три поощрения във всяка една от тях. Тези работи ще бъдат ядрото на изложбата. Те са представени в юбилейния календар за 90-годишнината на националното радио. Така че, надявам се, радостта която беше в Сливен, сега в София, да бъде и във Видин така добре посрещната."

Изложбата ще бъде открита днес, 28 февруари, от 15:30 часа, в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Белоградчик откриват новия туристически сезон

На 5 април в  Белоградчик официално ще бъде открит новият туристически сезон .  Подготвена е разнообразна програма,  съобщават от общинската администрация.  Празникът ще бъде открит с тържествен водосвет.  Приветствено слово  ще изнесе кметът на общината  Боян Минков . Танцовата и музикална програма ще продължи с Детски комплекс-Белоградчик,..

публикувано на 02.04.25 в 08:45

Силно представяне на ученичка от Враца на национално състезание

Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца беше представена от Анджелина Найденова, ученичка от XII клас, на финалния кръг на Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". В състезанието взеха участие 24 ученици от 24 професионални гимназии по икономика в страната. Домакин на надпреварата, която се проведе..

публикувано на 02.04.25 в 08:00

Снимката на 1 април 2025 година

Кметът на Белоградчик Боян Минков събра на едно място  представители  на туристическия сектор, местната власт, бизнеса и гражданското общество.  Целта на събитието бе представянето на нов рекламен продукт. От днес Националният осигурителен институт ще преизчислява автоматично пенсиите на работещите възрастни хора, като взема предвид допълнителния..

публикувано на 01.04.25 в 18:05

Царевец отново съживява традицията на домашния сапун с фестивал

В Царевец вече се подготвят за провеждането на един празник, с който се гордеят. Мездренското село ще бъде домакин на Фестивал на сапуна на 26 април. За празника и как той ще протече разказва кметът на селото Маргарита Петкова : „На 26 април село Царевец, община Мездра отново ще се превърне в място за пробуждане на старите традиции. За..

публикувано на 01.04.25 в 15:52

Видинчани: Не получихме съобщението от BG-ALERT

Днес беше тествана  Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението и BG-ALERT . 98% от клетките са излъчили коректно съобщение, от 2% няма обратна връзка, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тестовите съобщения имат възможност за управление от настройките на мобилните устройства. За..

публикувано на 01.04.25 в 15:42

Отбелязваме Деня на птиците

1 април е Международен ден на птиците . Чества се от 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици, приета на 19 март 1902 г. в Париж, Франция, и влязла в сила от 6 декември 1906 г. Идеята на този ден е да се обърне внимание на птиците, каза Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците. "Идеята е да се обърне..

публикувано на 01.04.25 в 15:28
РЗИ-Враца

Два нови случая на сифилис във Враца

В област Враца са регистрирани поредните два случая на сифилис, показват данните на Регионалната здравна инспекция за заразните болести, които подлежат на задължителен отчет. От началото на годината случаите на инфекцията, предавана по полов път, са осем, а за миналата година - 16. През миналата седмица са диагностицирани 7 болни с варицела,..

публикувано на 01.04.25 в 14:00