Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Освобождението на Белоградчик и неговите герои

Снимка: радио Видин


На 24 април 1877 година с манифест от руския император Александър II е обявената поредната Руско- Турска война, която за нас българите като народ, се явява Освободителна. На 27 юни руските войски навлизат в българска територия при град Свищов. Населението възторжено вярва, че свободата е близо. Изключение не правят и нашите предци от град Белоградчик, каза Даниел Дончев, уредник в Исторически музей- Белоградчик, отдел "История на България 15-19 век" .

"На 7 декември Белоградчишката крепост е обсадена само от сръбски войски. Впоследствие обаче, след превземането на Плевен, се сформира нов корпус от румънски части, начело с генерал Хараламб, който на 16 декември заменя сръбските войски, обсадили крепостта. Отрядът има за цел да превземе Белоградчик и Видин. През януари 1878 година са превзети селата Ружинци и Османие, днешното Димово. Важна роля за Освобождението изиграват военните действия на полковник Ангелеску и полковник Кантили. Първият превзема селата Бела и Калугер и изнася предните си постове и далекобойни оръдия на Мусин връх. По това време полковник Кантили настъпва по пътя Боровица- Извос и оформя от южната страна обсаден пръстен около града. Дори и след сключването на Одринското примирие на 31 януари 1878 година, Сюлейман ефенди все още отказва да предаде Белоградчишката крепост доброволно. Той заявява, че ще предаде ключа от крепостта единствено на руски командир", каза Даниел Дончев.

На 25 февруари в Белоградчик са посрещнати тържествено руски и румънски войски, начело с майор Димитрий Вукович Караджич, на който Сюлейман паша предава ключа от крепостта.

Очевидец и историограф на събитията е Киро Панов. Той описва събитията така: "Велик ден за нас беше денят, в който стъпиха в града войските на нашите освободители. Всички българи излязохме край града, за да срещнем освободителите си… По шосето най-напред се зададе ескадрон руски казаци, начело на който вървеше Дмитрий Вукович Караджич с персонала, който трябваше да поеме гражданското управление, а след казаците - румънските войски начело с музика. Посрещането бе трогателно- българското "Ура" цепеше въздуха, лееха се сълзи на умиление и възторг. И пътят на освободителите бе осеян с цветя. Веднага освободители и освободени отидохме в църквата да благодарим на бога за даруваната ни свобода. През време на молебена, при възгласа за многолетието на Царя Освободител, на княз Карол и на руския, румънския и българския народ, се дадоха 21 топовни салюта."

Важно значение, както за Национално- освободителното ни движение така и по време на Руско- Турската война от 1877-1878 година имат и две личности от нашият край, каза още Даниел Дончев:

"Това са Първул Станков от село Стакевци и Тодор Илиев от село Върбово. Първият, участник и основна фигура в Белоградчишкото въстание от 1850-то лето, един от  организаторите и участници в Димитракиевата буна от 1856 година, участник в Кримската война 1853-1856, бранител на град Севастопол, участник в Руско- Турската война 1877-78 година. За жалост Първул Станков не дочаква своята мечта да види своето Отечеството обединено, като умира осем месеца преди Съединението- на 16 януари 1885 година. Вторият наш земляк, свързан с това събитие, е Тодор Илиев. Той е Ботев четник, участник в Руско- Турската Освободителна война, защитник на град Белоградчик от Дъбравската доброволческа чета, командвана от поручик Дворянов по време на Сръбско- Българската война 1885 година. Той умира на 65-годишна възраст на 1 август 1921-а. Двамата наши земляци са се ползвали с доверие и уважение от войводата Христо Ботев. Също така, за жалост и двамата прекарват последните дни от живота си в крайна бедност." 

В град Белоградчик на 25 февруари отбелязаха 147 години от Освобождението на града. Кметът на Община Белоградчик Боян Минков направи първата копка на мястото, където се планира да бъде изграден паметник на Освобождението на Белоградчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25