Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готова ли е България да приеме еврото?

Снимка: Ани Петрова


България е подала искане за извънреден конвергентен доклад за Еврозоната, това обяви премиерът Росен Желязков. Още в зародиш новата власт обяви, че основен приоритет за нея е приемането на новата валута.

"Има много стъпки, които България трябва да извърви, преди да стане ясно дали е готова за въвеждане на еврото. Конвергентният доклад вероятно ще излезе в началото на юни. След това предстои разглеждане и оценка на констатациите от Европейската централна банка, Европейската комисия, Съвета по икономически и финансови въпроси, еврогрупата и Европейския парламент. Така че има много стъпки, в които България да покаже дали е готова за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г."

Ценовата стабилност, тоест инфлацията, беше последният от числовите критерии за членство в еврозоната, който България не изпълняваше до януари, припомни финансовият министър Теменужка Петкова.

"България покрива и последния критерий за членство в еврозоната. Това ни дава основание днес да вземем решение, с което да отправим искане до ЕК, ЕЦБ за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на България".

Конвергентният доклад ще излезе в началото на юни. 

Има ли готовност България да въведе еврото от следващата година? Постига ли основните цели, за които е създадена Еврозоната? Какъв би бил животът с новата валута? "За" или "против" еврото?

Според Петър Ганев от Института за пазарна икономика не е вярно, че ще загубим суверенитет, ще имаме повече инструменти за паричната политика, която провеждаме, отколкото имаме при валутен борд.

"Можем да бъдем провалена или успешна и в двата варианта. Държавите могат да се развиват успешно, независимо от своята валута. Еврото би улеснило това ние да бъдем успешна страна, защото ще има повече доверие в нас, ще ни вдигнат кредитния рейтинг и ще отпадне валутният риск. Всичко това дава известна подкрепа, че можеш да бъдеш успешен".


Икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов поясни, че влизането на България в Шенген и в Еврозоната е "приобщаване на страната към големия европейски пазар, от който към момента бяхме отделени по една или друга причини".

"Влизането в Еврозоната ще е катализатор, който ще подпомогне българската икономика за нейното приобщаване към европейската и това ще премахне преградите, които в голяма степен възпират международния бизнес да навлиза в България. Подлагайки българския бизнес на конкурентния натиск от европейските държави поради улеснените търговски взаимоотношения, това ще доведе неминуемо или до предприемане от страна на правителството на някакви реформи в голяма част от нереформираните сектори в България, или до изпадане на българския бизнес в една некомфортна и слабо конкурентна позиция. Това ще оказва натиск над правителството да предприема реформи, а и виждаме засилен натиск от самия бизнес, който иска извършването на тези реформи".


Според лидера на "България може", икономическия анализатор Кузман Илиев, ако приемат България в Еврозоната на 1 януари 2026 г., то ще е, "за да покажат, че тя е жива".

"Това ще е политическо решение на Еврозоната, но на нас нищо добро това не ни казва. Пак ще си има кризите - демографска, енергийна и т.н. Злато и суровини трябва да са обезпечението на нашата валута - лева. В еврото има проблеми, но когато си се вързал за него, ти си загубил суверенитет, т.е. ние сме го загубили, когато сме влезли във валутния борд, защото не можем да печатаме левове и от действията на ЕЦБ зависи колко пари има в българската икономика".

Ако не влезем в Еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд, прогнозира финансовият анализатор Светозар Гледачев

"Не знам някой да е доволен от този бюджет. Всички го критикуват, но бюджет трябва да се приеме, за да влезем в Еврозоната. Правителството беше съставено с единствената цел за влизане в Еврозоната при поредица от лоши бюджети".

Oт партия "Възраждане" ще продължат с протестите срещу еврото, каза народният представител от Монтана Петър Петров.

"Българинът загуби усещането, че от него зависи нещо. Конституцията е предвидила и прякото участие на гражданите". 

Видинчани изразяват разнопосочни мнения за еврото като официална валута, показа анкета на Радио ВИДИН.

Българската народна банка (БНБ) отговори на десетки въпроси, свързани с еврото, превалутирането на лева и функциите на централната банка след влизането в Еврозоната. БНБ подчерта, че официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро.

С оглед на това, превалутирането от левове в евро при евентуалното ни членство в Еврозоната ще се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс от 1,95583 лв. за едно евро. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането, посочва централната банка.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45