Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидията за аптеките ще реши ли проблема с достъпа до лекарства

Снимка: Радио ВИДИН

Проблемът с ограничения достъп до лекарства в много населени места на територията на страната не е от сега. Влязлата в сила през 2024 "Методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК/РЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа" е предлаганото решение. Субсидия в момента получават около 190 аптеки от около 3200 в страната. 

"Тази субсидия всъщност не осигурява достъп до лекарства на места, където няма открита аптека... Големият проблем с достъпа до лекарства у нас е голямата разпокъсаност и липсата на аптеки в много голяма част от населените места. Причината, разбира се, е абсолютно пазарна, тъй като собствениците на аптеки не откриват аптеки там, където няма достатъчно клиенти за такъв вид продукти и това означава, че голяма част от населените места в България, които са слабо населени, с малко население всъщност нямат лесен достъп до лекарства", каза Петя Георгиева- старши икономист в Института за пазарна икономика.

За да се разшири аптечната мрежа, е необходимо процедурата и регулациите за откриване на аптека да бъдат максимално улеснени.

Идеи в тази посока могат да се вземат и от опитите на хората и местната власт в отделни общини да облекчат проблема. Предложенията, които биха могли да дадат положителен ефект, са следните: Да се разреши онлайн търговията с лекарства; Аптеките да могат да отварят филиали, ръководени от помощник-фармацевт, свободен да продава лекарства с рецепта; Отпадане на изискването за минимална площ на приемното помещение; Отпадане на ограничението едно лице да може да отвори най-много четири аптеки; Създаване на законова рамка за отваряне на мобилни аптеки; Отпадане на таксата за молба за откриване на аптека от 5000 лв.

В община Макреш от години няма аптека. В началото на демокрацията работели аптеки в Макреш и в село Раковица. След това поради промяна в нормативната уредба и липсата на интерес от магистър фармацевти да открият аптека, ги превърнахме в дрогерии, обясни кметът на община Макреш Митко Антов:

"Работиха известно време като дрогерии. След това регистрирахме една фирма към "Здраве-97" ЕООД към Общината, която тези дрогерии бяха към нея. И поради други ограничения в законодателството не можехме да упражняваме вече тази дейност и те преминаха в частни ръце, както се казва. Работиха още няколко години и поради малките обороти ги закриха собствениците им."

Помещенията на бившите две аптеки, с които разполага Общината вече не отговарят и на изискванията на законодателството. Така населените места остават без аптеки. В момента населението на община Макреш се снабдява по различни начини- чрез роднини, близки и познати, които пътуват до областния град ги снабдяват с лекарства. Възможните варианти, предлагани от ИПИ, могат да се приложат след сериозни промени в законодателството.

"Това би подобрило снабдяването на населението с тези лекарствени средства и дори бихме съдействали каквото може от наша страна. Примерно, дори сме готови да предоставим помещенията без наем, да кажем или примерно, при онлайн доставките и т.н. да съдействаме със самите поръчки", допълни Митко Антов.

Мобилна аптека идва в събота в Макреш. Ако се налага спешно да си купят лекарства, хората ходят до Димово или Видин. Съзнават, че са останали малко хора и че отварянето на аптека може да не е изгодно:

"Хора си има. Търчат по Видин. Що да търчат по Видин, като тука може да се отвори една аптека... Идва у събота някъв бус. Некой път към 8:00, някой път към 9:00 летно време и оттам си купуваме и лекарствата... Купуваме си лекарства от аптеката. Аптеката идва всяка събота, в 8:10 е тука... Ако ти се наложи нещо през седмицата кво правиш? Тръгваш за Видин или търсиш некой, който ходи да ти купи... Няма да има смисъл от тоя, който седи тука. Кой ще му плаща заплата? Но е имало, имаше некога, ама я затвориха, то няма хора..."

Субсидията за аптеките засяга и отварянето на денонощна аптека, коментира Николай Тодоров- председател на фармацевтична колегия във Видин.

"Последните разсъждения са в посока, специално на фармацевтичния съюз, са в посока на отваряне на една аптека в община. Някъде по-централно, която да работи и през нощта. Поне една. Не е казано, че във всяко малко село трябва да има нощна аптека", каза Николай Тодоров.

Откриването на аптеки в труднодостъпни общини, също е покрито от методологията, финансирана от Здравната каса, допълни Николай Тодоров:

"Имаме работещи за краткия период на съществуване на тази методология имаме много добри резултати... Ние вече работим по тази методология. Ние работим в Белоградчик, в Брегово, в Кула, работим в няколко общини, които работят по методологията, финансират се и имат много добър резултат."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10