Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над средната за страната е заболеваемостта от рак на дебелото черво в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца ще освети тази вечер сградата си в синьо, за да привлече вниманието на обществеността към тревожната статистика за заболеваемостта от рак на дебелото черво в Северозападна България. Това обясни зам. управителят по медицинските дейности на лечебното заведение д-р Румен Стефанов и оповести данни за случаите на болестта в страната и трите северозападни области -Видин, Враца и Монтана.

"В България средната заболеваемост от колоректален карцином е 39 на 100 000 души население, като мъжете са 42,7, а жените - 31,4 на 100 000 население. Обърнете внимание, в Северозападна България цифрите са други - общо 48,2, от които 59 на 100 000 са мъже и 38,2 на 100 000 - жени. За съжаление, нито една институция не се ангажира с въпроса да отговори защо това е така. Не се изпращат експерти нито български, нито от Световната здравна организация. Ние само констатираме и регистрираме тези цифри. Надявам се с помощта на медиите този проблем да бъде решен, защото това е проблем, който трябва да намери научно и епидемиологично обяснение. В КОЦ Враца с колоректален карцином в края на 2024 година са 1420 души, от които новите са 180, а починалите от трите области са 107. Под наблюдение в момента са 1466 души..."

Профилактиката е изключително важна, когато става дума за рак на дебелото черво. След 45-годишна възраст се препоръчва да се провеждат скринингови изследвания, посочи д-р Стефанов. 

"Фамилната обремененост с колоректален карцином трябва да алармира децата, внуците на болните, че трябва да започнат профилактика още от 45-годишна възраст. Тоест около тази възраст трябва да започнат провеждането на диагностични процедури за търсене на предраковите заболявания, така известните полипи. Всеки полип в различен период от време става на рак. Целта е той да бъде открит навреме и ние имаме огромен опит в отстраняването на най-различни по големина, характеристика и раков потенциал полипи. Профилактиката представлява точно това... Други рискови фактори са неправилното хранене, използването на прекалено солени храни, пушени храни, консервирани храни. Едно от важните условия за профилактиката е консумирането на пресни плодове и зеленчуци... Ракът е лечим, стига да е установен навреме..."

Друга цел на днешната инициатива е да информира обществеността, че в Северозападна България има лечебно заведение, изградено от експерти, които  обхващат всички онкологични заболявания и дават възможност за прецизно лечение на световно ниво. За съжаление, лечебното заведение има своите проблеми, които трябва да бъдат решени, обясни д-р Стефанов. 

"Базата на КОЦ е в, условно казано, недобро състояние, но със собствени инвестиционни средства е трудно да решим този въпрос и да създадем малко по-добри битови условия за пациентите и за персонала, разбира се. В инвестиционен план в момента изграждаме нова сграда, разширение на лъчетерапевтичното отделение и предстои да се осъществи ремонт на старта сграда, като се изгражда и линеен бункер, т. нар. бункер за нов линеен ускорител, с който да се повиши нивото и да се обхванат повече болни. За съжаление, в тези инвестиционни програми безучастието на държавата на държавните институции, на общината е пословично. Лично през декември посетих Министерството на здравеопазването, за да търся средства оттам. Отговорът беше този, който са ни давали и предишни години, че ние сме общинско лечебно заведение. Парадоксално е, че онкологията, независимо че влиза в предизборните кампании на почти политически сили, когато стане въпрос за конкретика, това остава някъде в кошчето. Държавата не прави нищо за онкологията. Ние търсим спонсори, тъй като със собствени средства не можем да се справим..."

КОЦ Враца изпитва и проблеми, свързани с кадрите. За да се реши въпросът с недостига на медицински сестри, една от формулите е сключването на договори и стипендии за тях, за да може да се гарантира връщането им в съответните лечебни заведения, каза още д-р Стефанов. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44