Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хранителната терапия- помощ при говорни нарушения

Снимка: interimage.bg


Логопеди - хранителни терапевти помагат на деца и възрастни при езиково-говорни нарушения. Макар че хранителната терапия се прилага от години, този метод все още е слабо познат у нас. Хранителната терапия се прилага още от 1996 година и има пряка връзка с развитието на речевите умения на детето, каза Снежана Ганцова, логопед и асистент хранителен терапевт във Видин: 

"Хранителната терапия не съществува отскоро, в България от 1996 година, благодарение на Десислава Маринова и Нина Йорданова, която през 1998 година модифицира собствена система, по която се обучаваме в момента. В началото тази терапия се е наричала предречева терапия- това означава, че обединява много техники, които оказват въздействие върху лицевите мускули, в същото време цели възстановяване на храненето, едновременно и речева стимулация. Все по-често се говори за нарушения на храненето, които имат връзка с нарушенията в говоренето, но няма отношение към проговарянето. Хранителното нарушение влияе върху артикулацията, заради позицията на езика и всички лицеви мускули, които участват. Има деца, които имат нарушение в храненето, но проговарят..." 

Снежана Ганцова /вдясно/ - първият логопед и асистент хранителен терапевт във Видин, с хранителния терапевт Нина Йорданова. Снимка: Личен архив
По думите на терапевта все по-често родители търсят помощта им при отказ на детето да дъвче:

"Когато се захранва с парчета, детето осмуква парчето и след това го изплюва- там няма дъвкателен процес. Има деца, които са способни да погълнат големи парчета, без да сдъвчат. Те не наддават на килограми, защото храносмилателният тракт не може да усвои парчетата... Други деца натъпкват всичко в бузите си като хамстери, няма място да дъвчат, езикът няма възможност да обработи храната, да я прехвърли на кътниците и на бузите... Тези деца започват да дъвчат на предните зъби, а това се отразява и на говорните умения..." 

Всеки случай е индивидуален, затова и времето на терапията е различно. Изключително важно е съдействието, което хранителният терапевт получава от родителите, посочи Снежана Ганцова. 

Хранителните терапевти работят и с възрастни- хора след инсулт, при които има нарушения на дъвкателните мускули. Списък на сертифицираните терапевти е публикаван във фейсбук страницата - Логопеди Хранителни терапевти. 

На каква възраст се проявяват първите проблеми, колко често и при какви случаи родителите търсят помощта на хранителния терапевт и как родителите могат да насърчават у децата си добри хранителни навици- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44