Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборен експерт: Институциите трябва да върнат доверието в изборите

Снимка: Радио ВИДИН

Очаква се днес Конституционният съд да се произнесе по законността на изборите за 51-ото Народно събрание. С обявяването му ще стане ясно и дали ще настъпят промени в броя и състава на парламентарните групи. 

Освен възможното разместване в мандатите и случващото се с "изчезналите" от чувалите бюлетини на седем от проверяваните секции, очакваме да се публикуват и всички данни, на базата, на които са взети решенията, коментира изборният експерт Стоил Цицелков.
Стоил Цицелков
"Това, което очаквам е резолюция, решение на Конституционния съд относно законността на изборите преди вече пет месеца. Другото, което очаквам на по-късен етап, разбира се, е заедно с мотивите за това решение да бъдат изложени публично и възможно най-широк набор от документи, относно резултатите от графологичните проверки, повторното преброяване от вещите лица."

По думите на Стоил Цицелков, който  е наблюдател от Обединение за честни избори и член на неправителствената организация Демократичен център, след фиаското, но което сме свидетели през последните дни, доверието към изборния процес е стигнало най-ниското си ниво и всяка една институция трябва много сериозно да се замисли какво постигаме по този начин. Допълни също, че изборни манипулации са се случвали и не е задължително дори те да са злонамерени, но е съмнително защо пет месеца след вота прокуратурата на ги е разследвала.

"Не мога да разбера защо изведнъж изглежда, че цялата държава научи вчера за този случай и то до такава степен, че в някакво изслушване в парламента се говореше само за тези седем липсващи секции коя партия е ощетена, сякаш няма никакво значение какво има в другите 200 000 секции. Да не говорим, че в тези 2204 секции става ясно, че 46,75 % от тях имат някакви разминавания."

Според Стоил Цицелков, извадката от 17% от избирателните секции в страната, които се проверяват, е достатъчно представителна, за да позволи на всеки, който иска да установи коректния резултат, да поиска повторно преброяване във всички секции. 

Видеонаблюдението ни показва системността на проблема, че партиите са неспособни да съберат достатъчно качествени и отговорни кадри за цялата страна, коментира изборният експерт. Препоръката му е да се помисли за начин за съставяне на изборната администрация, така че да има професионален елемент, да се носи реална наказателна отговорност и да се отнеме част от пълния контрол, който партиите упражняват.

"Отдавна апелираме за професионализация. Нека партиите да имат своите представители, но не може цялата администрация да е изцяло пропорционална, на партийно квотен принцип да е пропорционална на партиите, които са влезли в парламента. Това е просто ненужно. Имаме твърде много комисари, които обаче седят в една зала. От изслушването в парламента на цяла България стана ясно, че ЦИК, въпреки че в Закона пише, че трябва да упражняват пълен контрол над изборния процес, те са в практическа невъзможност и го обясниха доста внимателно как. Правомощията им са да възложат на една фирма, записана в Закона - "Информационно обслужване" да свърши нещо и изведнъж нейният изпълнителен директор решава да не го свърши, решава и да сезира прокуратурата." 

Маниерът на работа при закрити врати остава едно съмнение, че е било изчаквано първо да се види на базата на тези данни дали ще има някакви размествания и едва след това да се вземе решение.

"Така да се изпратят числа за преизчисление, без да е взето принципно решение тези секции касирани ли са, не са ли касирани, на мен наистина ми се вижда много недобра практика. И липсата на контрол от страна на Централната избирателна комисия, липсата на каквато и да е било ангажираност от страна на прокуратурата до онзи ден, когато изведнъж решиха да се сезират по сигнал от един гражданин, всичко това ме притеснява, че има зловредни действия в този процес от институции, от които очакваме да бъдат максимално прозрачни и отговорни и да се държат държавнически.

Очаквам всяка една от тези институции, които получават пари от държавния бюджет, за да гарантират нашите избори, честността им и най-вече доверието в тях, много бързо да започне да работи в тази посока, защото последните събития сринаха доверието, така, както нищо не го е правило и се страхувам, че ако има скорошни нови избори, ще сме много изненадани от резултатите, защото много нормални хора, активни граждани, просто са се обезверили. Няма как да ги уверим, че гласът им се отчита коректно, на фона на всичко това, което ни се показва публично."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45