Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерските пазари- среща на производители и потребители

| обновено на 13.03.25 в 16:44
Снимка: Ани Петрова

В писмо до министерството на земеделието Българският фермерски съюз поиска да участва в подготовката на законопроекта за скъсяване на веригата за доставка на хранителни продукти. От съюза изтъкват и необходимостта държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, на които земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Така хем ще има засилена конкуренция, хем производителите ще бъдат по-независими от големите хранителни вериги, каза в "Земята, която ни храни" Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз:

"Идеята  е когато се прави законотворчество, да участват и браншовите организации, защото ние сме мостът между земеделските производители, преработвателите и управляващите. През последната година направихме съвместно с министерството на земеделието фермерски изложения в шест областни града, където дадохме възможност на земеделски производители, семеен тип ферми, които освен, че отглеждат земя, различни култури или животни, полагат усилия да произвеждат и допълнителни продукти- сирене, кашкавал, колбаси, лавандулово масло, парфюмерия, тахан, олио... Хората го правят, защото при нормалните дейности, които извършват, нямат цена, не могат да получат достойно заплащане... Те са принудени да търсят алтернатива... Излизането на пазара си има изисквания, има нормативни уредби, които дават тази възможност, но трябва да отговаряш на редица условия, защото все пак произвеждаш храна... Не по-малко важно е самите потребители, защото потребителят е цар, да се докосне до чисти български продукти... Фермерските пазари са мястото, на което се срещат производители и потребители, но това е кризисна мярка, фермерските пазари не могат да са всеки ден... 
От друга страна искаме да обърнем внимание, че фермерските пазари показват колко малко е българската продукция, колко сме слаби като икономическа единица, колко трудно пробиваме до магазинната мрежа, че има нужда в сектора да се помага... Помощ от държавата- да се фокусира върху земеделските стопани, да укрепнат, да са по-жизнени, икономически по-устойчиви".

Според Георги Стоянов конкуренцията идва и с преработката, с по-ниската себестойност. 

"Към момента българският производител едва оцелява и трябва да разбере, че кооперирането не е ТКЗС-то, говорим за модерни форми на обединяване и партниране, при които да се намират пресечните точки между земеделските производители, които, обединявайки се, да изкарат и по-голямо количество стока, да предоговарят своите условия". 

Освен ниската себестойност на производството, пред българските производители има и други проблеми:

"Пазар, работна ръка, цени- на консумативи, на продукция... Природата също е проблем... Понякога на потребителите им се струва скъпо, но когато се говори за ценообразуване, трябва да се търси пресечната точка с качеството... Ако човек търси нещо евтино, ще го намери, но за сметка на качеството. Производителите имат възможност да определят цената си, защото това, което са произвели, само те знаят колко време и безсънни нощи им е отнело, и за да го продадеш, трябва да можеш да си гарантираш до следващия период, когато ще изкараш продукция, да си изхранваш семейството... Но за сметка на това продукцията е чиста, натурална. Тук веригата е много къса- земеделски производител, преработвател, логистика и продавач е наедно, а същата продукция ако трябва да влезе в магазинната мрежа, можем само да гадаем каква ще е надценката... ", каза Георги Стоянов и пожела на земеделските стопани успешна година:

"Високи добиви, качествена продукция и добри цени. Да не забравяме, че сме хора, да си помагаме и да се подкрепяме!" 

Още за ролята на фермерските пазари и как се справят производителите във Франция- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11