Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на реките WWF се заема с опазването на дома на видрата

Влажните зони са във фокуса на природозащитната организация в навечерието на Часа на Земята

Снимка: WWF

В Международния ден на реките природозащитната организация WWF започва активна работа по опазване дома на видрата – вид, застрашен от изчезване у нас. Възстановяването на влажните зони години наред е една от най-важните мисии на WWF в България. Сега с кампанията си "Абонирай се за природата", в навечерието на Часа на Земята, WWF издига дейността си на ново ниво, а целта е да се създадат подходящи условия за разрастване на популациите от видри. Видът, от който по последни данни, са останали едва между 1000 и 1500 екземпляра, е сред 19-те бозайника, включени в Червената книга на застрашените видове.


Видрата играе ключова роля за поддържане на равновесието във водните екосистеми – контролира популациите на рибите и едрите безгръбначни, като предотвратява доминирането на отделни, често инвазивни видове. Също така спомага и за разпространението на някои семена. Изчезването на видрата е сигнал за нарушено екологично равновесие и рискува да доведе до загубата и на други видове по веригата. Най-големите заплахи за видрата са същите, както и пред водните екосистеми като цяло - замърсяването и преграждането на реките, пресушаването на влажните зони и засушаването. Неслучайно видът стои на емблемата на Бернската конвенция, на основата на която е направена Директивата за хабитатите на ЕС.


Видрата обитава крайречни райони и влажни зони под 1400 м надморска височина. Тя е активна през нощта и по здрач, когато ловува слабо активните риби и раци.


"Една от първите ни дейности в България бе опазването и възстановяването на крайречните заливни гори на нашите дунавски острови. Залесихме с местни дървесни видове островите Ковачев, Козлодуй, Есперанто и Алеко. Осъществихме моделен проект за възстановяването на старото корито на река Веселина при село Миндя, Великотърновско. Работим и за подобряване на водния режим на влажните зони в Природен парк "Персина". Автоматизираните шлюзове подобриха възможностите за управление на притока на вода във влажните зони на острова и подпомогнаха завръщането на живота в тях", разказва Стоян Михов, ръководител на програма "Води" във WWF.

Важно местообитание на видрата е и Драгоманското блато – най-голямата карстова влажна зона в Европа. От 2021 г. WWF си сътрудничи със Сдружение за дива природа "Балкани" за неговото възстановяване. Рамо до рамо двете организации работят за създаването на "водни огледала" – освободени от растителност водни площи, които да служат за местообитание на птици и други водолюбиви животни, както и да дават възможност за развитие на растителни видове като водната лилия. Експертите провеждат регулярен мониторинг като изследват нивото и качеството на водата, както и местообитанията на рибите, бозайниците, водолюбивите птици и растителността. Освен това планират изграждане на буферни зони с цел намаляване замърсяването с торове от съседните обработваеми земи. Това включва и създаването на сенокосни ливади, което освен икономически ползи ще подпомогне възстановяването на видове като ливаден дърдавец и сив жерав, рядкото растение шахматовидна ведрица и други. Що се отнася до туристическата инфраструктура, която изгоря в пожара през 2020 г., тя ще бъде възстановена и допълнена.


С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на видрата и други видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони.


Не пропускайте да отбележите и знаковия празник на природата – Часа на Земята, като се включите в организираното от WWF почистване на река Искър край София. То ще се състои на 22-ри март /събота/ в района на квартал "Горубляне" и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Повече подробности вижте на Facebook страницата на събитието.


По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25