Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав – река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания на т.нар. "видове с висока консервационна стойност", както и за редица застрашени видове миди и ракообразни. Тази година в навечерието на Часа на Земята със своята кампания "Абонирай се за природата" WWF обръща специално внимание на реките и влажните зони. Освен че са дом на удивително животинско и растително многообразие, те улавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения.
Какъв е проблемът?
Въпреки че голяма част от реката попада в обявената през 2022 г. защитена местност "Река Лом" и в екологичната мрежа "Натура 2000", тя е фрагментирана от построени в миналото прегради, полуразрушени прагове и бентове. Тези рушащи се структури не само възпрепятстват естествената миграция на рибите между река Лом и Дунав, но влошават екологичното състояние на реката и често увеличават риска от наводнения.
Каква е ролята на WWF?
Експертите на WWF планират да извършат подробна инвентаризация на изкуствените прегради в река Лом. Те целят да съберат богата база данни, да оценят влиянието на бариерите, както и възможността за възстановяване свързаността на реката. Предварителен преглед на сателитни изображения показва наличието на множество потенциални препятствия пред миграцията на редица водни организми.
"Планираме да извършим картиране и обследване на основните бариери в главното течение на река Лом и по-големите ѝ притоци – ще изследваме въздействието им върху биоразнообразието и върху местните общности. Ще проведем и теренни проучвания на рибните популации и други ключови видове, за да идентифицираме най-значимите препятствия пред тях. Ще работим заедно с местните общности, както и с институциите, които имат ангажимент към подобряването на речната свързаност", споделя Стоян Михов, ръководител програма "Води" във WWF.
Какъв е очакваният резултат?
Броят на преградите в българските реки все още е неизвестен. За много малка част от тях има официална информация и за още по-малка – оценка на въздействието. Експертите на WWF имат за цел да съберат нужните данни, които да подпомогнат вземането на решения за премахване на изоставени бариери с неизвестно предназначение и собственост, тъй като спират естествения поток на водата и прекъсват миграционните коридори на рибите, а също и създават опасност за местните общности. Специалистите вярват, че тези усилия ще вдъхнат нов живот на река Лом и ще укрепят екологичния баланс на целия Дунавски басейн, като го превърнат в по-здрав и свързан дом на богатото биоразнообразие.
"Абонирай се за природата"
С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на редица видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони. Сред тях е и видрата, която е включена в Червената книга на застрашените видове.
"С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. "Абонирай се за природата" и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно.“, каза Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Не пропускайте да отбележите и знаковия празник на природата – Часа на Земята, като се включите в организираното от WWF почистване на река Искър край София. То ще се състои на 22-ри март /събота/ в района на квартал "Горубляне" и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Повече подробности вижте на Facebook страницата на събитието.
Движението по път II-13 Бяла Слатина - Искър в района на Кнежа /км 68/ се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".
Нов хотел-ресторант ще бъде изграден край Враца, а инвестиционното предложение за него вече е внесено в общинската управа и регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите. Обектът ще бъде разположен в местността "Дърводелци", която се намира край главен път Е-79 в отсечката между Мездра и Враца. Теренът, върху който ще бъде построен..
В Лом продължават строително-монтажните дейности по подмяната на старите улични и паркови лампи с нови енергоспестяващи тела. Поради започналото обновление на уличното осветление се налага прекъсване на енерго-захранването в някои части на квартал "Баруна”, където в момента се извършват ремонтните дейности, информират от местната общинска..
Инцидентът е станал около 18.30 часа в събота в Бъркачево, съобщиха от областната дирекция на МВР. 27-годишен мъж от село Камен, който управлявал мотоциклет "Кавазаки", изпуснал контрол над возилото, то поднесло на мокрия асфалт и мотористът паднал. Пристигналите на място полицаи и медици установили, че водачът е с прорезна рана в областта на..
Десетки миряни изпълниха храм "Св. апостоли Петър и Павел" в Кула , където Видинският митрополит Пахомий отслужи Света Литургия в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. В четвъртата неделя на Великия пост, когато църквата почита паметта на свети Йоан Лествичник , митрополит Пахомий се обърна..
Временно движението по път III-112 в участъка Добри дол - Тополовец се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП и се регулира от Пътна полиция.
Общинските съветници от Враца повишиха цените на наемите за недвижимости, собственост на местната управа. Това стана на последното редовно заседание на местния парламент. След 25-годишна пауза бяха променени тарифите при отдаването под наем на лекарски кабинети. Досега в доболничната помощ за един кабинет между 12 и 14 квадратни метра се плащаше..