Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Снимка: Радио Видин

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради COVID-19. Ресторантьорите смятат, че предвиденото в Бюджет 2025 повишение на заплатите в МВР е за сметка на по-високия ДДС за ресторантьорския бранш. Ще има огромни фалити, заради връщането на ДДС на 20%, прогнозираха от бранша. Увеличаването на ДДС на 20% вече се усеща - няма клиенти и правим съкращения. Това заявиха ресторантьори от Монтана, които излязоха на протест миналата седмица. Собствениците на ресторанти и заведения от Монтана са категорични, че няма да могат да продължат да работят, ако се запази 20% ДДС. Над 20 автомобила с протестиращи се събраха пред стадион "Огоста". Каква е ситуацията във Видин? Моника Йончева разговаря със Светослав Цветанов, който е в бранша от години и направи аналогия с другите европейски държави.

"В 21 други държави от Европа ставката при ресторантьорския бранш е диференцирана и е по-ниска, отколкото в България, като последно в Германия миналия месец беше приета 7% ставка - от 9% се намаля. Мисля, че това е достатъчно красноречиво за ситуацията в ресторантьорския бранш. Не мисля, че финансовите експерти на тези 21 други държави от Европа са по-глупави от нашите и да не могат да преценят кое е по-добро и за бизнеса, и за държавата. Някои хора могат да си дадат сметка, че някой път при по-ниска ставка косвените данъци и общите данъци, които се внасят в държавната хазна са повече, отколкото при увеличена ставка."

Защо, когато беше намалена ставката на 9% за заведенията, цените не се понижиха?

"Тогава имаше едно условие, че преди това една година не се работеше и това беше една спасителна ставка за самия бранш, която не се отрази на цените, поради простата причина, че трябваше да се избиват разходите на базата на затваряния, понеже фитнесите и ресторантите отнесоха цялата тежест за COVID-19, което пък беше несправедливост. Всички знаем, че тогава големите вериги магазини не бяха затворени, а ресторантите, където имаше и отстояние, имаше и какви ли не други рестрикции, бяха затваряни за една година" - допълни Светослав Цветанов.

Какво се случи в крайна сметка и защо бяха попарени надеждите на ресторантьорите? Разговаряхме с Ричард Алибегов, съпредседател Българската асоциация на заведенията:

"Какво се случи не мога да Ви кажа, защото до последно имахме уверения, които бяха и публични, но не получихме отговор какво се случи. Така и не можахме да направим среща, за да ни обясни някой защо няма да се случи това ДДС от 9%. Знаете, че направихме редица протести в градовете, има голяма среща на бранша, за да решим къде и кога ще протестираме другата седмица. Ние продължаваме да се върне ставката на 9%, а това може да стане през отварянето на Закона за ДДС, нищо че бюджетът е минал вече."

Притеснени ли са видинчани от нови цени в заведенията и ще продължат ли да ги посещават? 

"Заведенията винаги ще се посещават - цени нови, стари... На който си му е кеф да си ходи на кръчма, ще си ходи. Българите все се оплакваме, че цените са високи, но си има хора, които все си ходят... Мисля, че българите няма да имат финансовата възможност да посещават заведения, ако вдигнат цените още. За много от хората това е един вид социален живот. Аз лично много рядко си позволявам да посетя заведение - месечно веднъж, примерно... Аз съм за 9% ДДС за ресторантите. Няма начин да не посещаваме заведения. Ние във Видин без ресторанти не можем" - коментираха видинчани.

Ще продължат ли протестите при така създалата се ситуация и готови ли са ресторантьорите да посрещнат летния сезон? Това попитахме още Ричард Алибегов, съпредседател Българската асоциация на заведенията:

"Протестите ще са по места, във всяко населено място. В големите градове хората ще затварят булеварди, има огромно недоволство в сектора и то идва и от неразбирането, от грешната интерпретация нон-стоп в медиите на платени анализатори от различни партии, които обясняват откровени лъжи в национален ефир. Хората са нeдоволни, недоволството е масово в цялата страна."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07