Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Кирилов: Приканвам видинчани да посещават театъра

Кирил Кирилов, директор на Драматичен театър "Владимир Трандафилов", Видин
Снимка: Личен архив

Днешният 27 март е определен за Международен ден на театъра.

По този повод Видинският драматичен театър гостува в Белоградчик. От 17:30 часа в НЧ "Развитие-1893" ще бъде представена криминалната комедия, която обещава много смях, много обрати и най-вече - неочакван финал. Режисьор на "Убийство в първа класа" е Евгени Будинов.

За състоянието на видинската културна институция и бъдещите творчески планове разказа Кирил Кирилов, директор на Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов".

Радио ВИДИН: Международният ден на театъра е, но по-важният въпрос за видинчани и изобщо за хората от целия регион е какво е състоянието на тази прекрасна културна институция. Как директорът вижда нещата?

"Мога да кажа, че състоянието на сградата е добро, състоянието на трупата, слава Богу, също е добро. Имаме една малка, но стегната група от различни възрасти. Имаме млади хора на по 22-3-4-годишна възраст, току-що завършили. Имаме средна възраст, които са между 30-40. Малко по-възрастни - между 50 и 60. Трупата ни е абсолютно цветна, разпределена между мъже и жени. Режисьорите, които ще работят с нас, спокойно могат да изберат най-различни типажи актьори. Което е и идеята: всеки един театър да има колкото се може по-богата трупа. Сградата, всички видинчани знаят, беше ремонтирана основно преди няколко години. Засега все още остава проблемът с парното и отоплението през зимата. Някак успяваме да се справим, палим го няколко дни преди събитие. Имаме уверението на Община Видин, че работят по този проблем. Идваха тук, взеха някакви мерки експертите. Силно се надявам за следващата зима и този проблем да бъде решен. В репертоара в момента имаме две действащи заглавия, много гостуващи има при нас. В последните няколко месеца наблюдавам, че и модерната stand up комедия настъпва, имаме и такива гости. Концерти на нашата сцена се провеждат редовно. Даже сега април месец ще има доста такива, а много от тях са с вход свободен. Приканвам видинчани да посетят театъра, хубаво е, приятно е на театър. Винаги има какво ново да се научи".

Радио ВИДИН: Вярвам, че положителните неща хората винаги ги забелязват с просто око. По-сложният въпрос обаче е, как се прави култура в такъв беден и малък край. Като всеки артист, ние сме били с Вас колеги в радиото, но имате голяма визия, големи мечти. По едно време обаче несъмнено тази визия среща реалността.

"Да, тази визия среща реалността... има една максима, не знам как се казва, но тя казва, че трагичното е загиването на прекрасното при сблъсъка му с действителността. Аз установих, че това е много релевантно в нашето ежедневие. Аз кандидатствах за директор с една малко по-голяма визия, малко по-напредничава, за която може би още не сме готови. Когато вече навлязох в детайли в нещата, наложи се да се откажа дори от едно огромно заглавие, което много исках да направим. Не го направихме, заменихме го с друго. Какво да ви кажа? Много е трудно. Съобразяваме се с това, с което разполагаме. Опитваме се да работим, въпреки всичко, на максимум. Замених едно много сериозно заглавие, няма да го споменавам, беше на ниво обсъждане, щеше да струва много скъпо, аз не искам да ощетявам видинчани и да направя заглавие, което ще се играе 5-6 пъти и след това някой ще попита къде са отишли парите... замених го с друго заглавие, което смятам, че също е много добро. Излезе много по-евтино. Даже сега покрай Великден ще го играем. Свързано е с историята на Видин, казва се "Бог високо" на проф. Кирил Топалов. Свързано е с управлението на Осман Пазвантоглу във Видин и Видинско. Вие сте историк, знаете добре... така че трудно е, съобразяваме се със ситуацията и се опитваме все пак да работим и да даваме максимума от себе си. Мисля, че това заглавие също стана много хубаво, много добро. Като всяко нещо в нашата държава - съобразяваш се с обстоятелства, с хора, с време. Общо взето работим, но трудно".

Радио ВИДИН: Ще продължите ли да следвате тези мечти, които имате като директор, въпреки категорично непосилните условия?

"Да, опитваме... и в момента водя разговори с режисьор, който вече е поставил тук при нас много успешно заглавие - "Убийство в първа класа". Не е тайна, на етап разговори сме да дойде отново да работи при нас. Това представление стана много хубаво. С него обиколихме много населени места от общината, от областта, от област Враца, във Враца ходихме, в София, сега ще ходим утре (б.авт. днес) в Белоградчик, в Лом ще ходим. Водим още преговори и за други места. Той успява да направи продаваеми представления в нашата театрална среда. Водим преговори за една интересна комедия с поучителен край, само това ще издам засега. Евентуално, но това също е само на процес обсъждане, през септември, когато започва новият театрален сезон, ще излезем с още едно премиерно заглавие".

Радио ВИДИН: Обърнете се към хората: защо трябва да избират да ходят на театър? Сред някаква част от обществото, знаете, по-привлекателно е киното, филмите. Вие сте човекът отвътре, издайте къде е чарът на театъра.

"Това е много хубав въпрос. Киното е едно изкуство, при което на един кадър могат да се направят 100, 200 или 300 дубъла, докато не стане перфектно. След това, всеки път, в който гледате филма, той ще изглежда по един и същ начин. В театъра няма такова нещо. В театъра всяко представление е различно от предходното. Това е смисълът на живото изкуство, ето тук е чарът на това нещо. Някой ще си забрави текста. Ето, сега с "Убийство в първа класа" обикаляме много. Казвам ви, случват се страшни куриозни, дори за нас са много забавни. Някой си забравя текста, друг се разсейва, трябва да излезеш в момента, тук и сега, от ситуацията. В театъра основният принцип е "тук и сега". Всичко се случва тук, в този момент... и умира тук, в този момент. Това е чарът на театъра. Да дойдат, да видят нещо различно, а всъщност - представлението е едно и също".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание. Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране..

публикувано на 28.03.25 в 13:00