Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенните посеви във Видинско са в добро състояние, започва и пролетната сеитба

Снимка: Радио Видин


Успешно са презимували основните есенни култури в региона, но заради ниските температури през февруари в отделни райони се наблюдава леко измръзване при по-късно засeтите посеви с пшеница и ечемик. Влагата е недостатъчна, затова и земеделците се надяват на дъжд през следващите дни, който да гарантира нормална пролетна сеитба, каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите.

"Колегите, които имат по-големи площи, започнаха сеитбата. Обикновено сеитбата започва при температура на почвата 10 градуса на 10 см, но всеки сам преценява кога да започне. Подготовката върви изпреварващо тази година, днес-утре ще започне масово сеитбата, тъй като се очакват дъждове. Според мен пролетната кампания стартира при нормални условия..." 

Заради засушаванията през последните години, производителите на семена предлагат хибридни сухоустойчиви сортове. Липсата на влага се отразява на добивите най-вече при слънчоглед и царевица, затова и трябва да се работи в посока възстановяване на системите за напояване, категоричен е Жечко Андрейнски. По думите му тук основната роля е на държавата, защото земеделците сами няма да се справят. В региона на Видин ще се мисли за съоръженията, по които ще се разчита на водата от река Дунав. 

Освен основните култури, земеделците отглеждат тритикале, ръж и овес, но се дава превес на традиционните култури, които позволяват механизация, заради проблема с липсата на работна ръка. Освен това, има и други проблеми, казва зърнопроизводителят:

"Проблемите ги степенувам по следния начин: проблеми, които земеделските производители могат да разрешат и проблеми, които те не могат да решат. Проблемът, който не могат да решат, това е засушаването. Всички останали проблеми могат да бъдат разрешени до известна степен, с изключение на пазарите. Особено при борсовите стоки, каквато е пшеницата, няма как да се влияе, България е малък производител на пшеница и не може да оказва влияние върху цените... Цените са най-важното нещо за земеделския производител, но е свързано както с произведеното количество, така и с качеството. Трудни проблеми са и намирането на добросъвестни и постоянни работници, труден е и проблемът при някои колеги със съхранение на продукцията, ако нямат складова база...." 

Сериозен проблем са и рентите върху белите петна от Държавния поземлен фонд, които на места са 160-200 лева:

"Това е непосилно за нас. Високата цена на търговете от ДПФ, води и до висока цена на белите петна. Земеделците не могат да плащат 160 лева на един декар, тъй като няма какво да засеят, да отгледат и продадат, за да получат тези пари... Това се получава поради голямата конкуренция между няколко големи, които участват на търговете, взимат част от земята, след това се отказват от нея и проблемите се пораждат спъпаловидно, оставяйки бели петна, които остават в полето на земеделския производител и той трябва да ги плати. Иначе рентите в региона са нормални, около 60 лева са. Основното при нас е да бъдем коректни към арендодателите, да плащаме рентите навреме, и това, което сме си договорили с тях... Да си имаме доверие, и те да разчитат на нас, и ние да разчитаме на тях..." 

Според Жечко Андрейнски, сега, при старта на кампанията по директни плащания, все още има неизвестни моменти, което може да затрудни земеделците. Надеждата е, че заявленията ще приключат в срок, за да може и плащанията да са в срок. 

На земеделската общност зърнопроизводителят пожела:
"Пожелавам успешна пролетна кампания и горе главата. Трудностите никога не са били по-големи от нас, да се надяваме, че и тези, които предстоят, ще ги преодолеем успешно..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03