Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенните посеви във Видинско са в добро състояние, започва и пролетната сеитба

Снимка: Радио Видин


Успешно са презимували основните есенни култури в региона, но заради ниските температури през февруари в отделни райони се наблюдава леко измръзване при по-късно засeтите посеви с пшеница и ечемик. Влагата е недостатъчна, затова и земеделците се надяват на дъжд през следващите дни, който да гарантира нормална пролетна сеитба, каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите.

"Колегите, които имат по-големи площи, започнаха сеитбата. Обикновено сеитбата започва при температура на почвата 10 градуса на 10 см, но всеки сам преценява кога да започне. Подготовката върви изпреварващо тази година, днес-утре ще започне масово сеитбата, тъй като се очакват дъждове. Според мен пролетната кампания стартира при нормални условия..." 

Заради засушаванията през последните години, производителите на семена предлагат хибридни сухоустойчиви сортове. Липсата на влага се отразява на добивите най-вече при слънчоглед и царевица, затова и трябва да се работи в посока възстановяване на системите за напояване, категоричен е Жечко Андрейнски. По думите му тук основната роля е на държавата, защото земеделците сами няма да се справят. В региона на Видин ще се мисли за съоръженията, по които ще се разчита на водата от река Дунав. 

Освен основните култури, земеделците отглеждат тритикале, ръж и овес, но се дава превес на традиционните култури, които позволяват механизация, заради проблема с липсата на работна ръка. Освен това, има и други проблеми, казва зърнопроизводителят:

"Проблемите ги степенувам по следния начин: проблеми, които земеделските производители могат да разрешат и проблеми, които те не могат да решат. Проблемът, който не могат да решат, това е засушаването. Всички останали проблеми могат да бъдат разрешени до известна степен, с изключение на пазарите. Особено при борсовите стоки, каквато е пшеницата, няма как да се влияе, България е малък производител на пшеница и не може да оказва влияние върху цените... Цените са най-важното нещо за земеделския производител, но е свързано както с произведеното количество, така и с качеството. Трудни проблеми са и намирането на добросъвестни и постоянни работници, труден е и проблемът при някои колеги със съхранение на продукцията, ако нямат складова база...." 

Сериозен проблем са и рентите върху белите петна от Държавния поземлен фонд, които на места са 160-200 лева:

"Това е непосилно за нас. Високата цена на търговете от ДПФ, води и до висока цена на белите петна. Земеделците не могат да плащат 160 лева на един декар, тъй като няма какво да засеят, да отгледат и продадат, за да получат тези пари... Това се получава поради голямата конкуренция между няколко големи, които участват на търговете, взимат част от земята, след това се отказват от нея и проблемите се пораждат спъпаловидно, оставяйки бели петна, които остават в полето на земеделския производител и той трябва да ги плати. Иначе рентите в региона са нормални, около 60 лева са. Основното при нас е да бъдем коректни към арендодателите, да плащаме рентите навреме, и това, което сме си договорили с тях... Да си имаме доверие, и те да разчитат на нас, и ние да разчитаме на тях..." 

Според Жечко Андрейнски, сега, при старта на кампанията по директни плащания, все още има неизвестни моменти, което може да затрудни земеделците. Надеждата е, че заявленията ще приключат в срок, за да може и плащанията да са в срок. 

На земеделската общност зърнопроизводителят пожела:
"Пожелавам успешна пролетна кампания и горе главата. Трудностите никога не са били по-големи от нас, да се надяваме, че и тези, които предстоят, ще ги преодолеем успешно..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11