Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенните посеви във Видинско са в добро състояние, започва и пролетната сеитба

Снимка: Радио Видин


Успешно са презимували основните есенни култури в региона, но заради ниските температури през февруари в отделни райони се наблюдава леко измръзване при по-късно засeтите посеви с пшеница и ечемик. Влагата е недостатъчна, затова и земеделците се надяват на дъжд през следващите дни, който да гарантира нормална пролетна сеитба, каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите.

"Колегите, които имат по-големи площи, започнаха сеитбата. Обикновено сеитбата започва при температура на почвата 10 градуса на 10 см, но всеки сам преценява кога да започне. Подготовката върви изпреварващо тази година, днес-утре ще започне масово сеитбата, тъй като се очакват дъждове. Според мен пролетната кампания стартира при нормални условия..." 

Заради засушаванията през последните години, производителите на семена предлагат хибридни сухоустойчиви сортове. Липсата на влага се отразява на добивите най-вече при слънчоглед и царевица, затова и трябва да се работи в посока възстановяване на системите за напояване, категоричен е Жечко Андрейнски. По думите му тук основната роля е на държавата, защото земеделците сами няма да се справят. В региона на Видин ще се мисли за съоръженията, по които ще се разчита на водата от река Дунав. 

Освен основните култури, земеделците отглеждат тритикале, ръж и овес, но се дава превес на традиционните култури, които позволяват механизация, заради проблема с липсата на работна ръка. Освен това, има и други проблеми, казва зърнопроизводителят:

"Проблемите ги степенувам по следния начин: проблеми, които земеделските производители могат да разрешат и проблеми, които те не могат да решат. Проблемът, който не могат да решат, това е засушаването. Всички останали проблеми могат да бъдат разрешени до известна степен, с изключение на пазарите. Особено при борсовите стоки, каквато е пшеницата, няма как да се влияе, България е малък производител на пшеница и не може да оказва влияние върху цените... Цените са най-важното нещо за земеделския производител, но е свързано както с произведеното количество, така и с качеството. Трудни проблеми са и намирането на добросъвестни и постоянни работници, труден е и проблемът при някои колеги със съхранение на продукцията, ако нямат складова база...." 

Сериозен проблем са и рентите върху белите петна от Държавния поземлен фонд, които на места са 160-200 лева:

"Това е непосилно за нас. Високата цена на търговете от ДПФ, води и до висока цена на белите петна. Земеделците не могат да плащат 160 лева на един декар, тъй като няма какво да засеят, да отгледат и продадат, за да получат тези пари... Това се получава поради голямата конкуренция между няколко големи, които участват на търговете, взимат част от земята, след това се отказват от нея и проблемите се пораждат спъпаловидно, оставяйки бели петна, които остават в полето на земеделския производител и той трябва да ги плати. Иначе рентите в региона са нормални, около 60 лева са. Основното при нас е да бъдем коректни към арендодателите, да плащаме рентите навреме, и това, което сме си договорили с тях... Да си имаме доверие, и те да разчитат на нас, и ние да разчитаме на тях..." 

Според Жечко Андрейнски, сега, при старта на кампанията по директни плащания, все още има неизвестни моменти, което може да затрудни земеделците. Надеждата е, че заявленията ще приключат в срок, за да може и плащанията да са в срок. 

На земеделската общност зърнопроизводителят пожела:
"Пожелавам успешна пролетна кампания и горе главата. Трудностите никога не са били по-големи от нас, да се надяваме, че и тези, които предстоят, ще ги преодолеем успешно..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10