Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.  

През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно за селото е, че в миналото тук са издигнати 10 оброка.  

А какво още разказва историята му:

През 1455 г. село Карбинци представлява тимар (ленно владение с доход до 19999 акчета) на диздаря (комендант на крепост) Яхши. Името, което носи тогава, е Карбинче. През 1878 Карбинци (Карабинци) наброява 786 жители. Източници от 1930 г. посочват, че населението през 1926 г. е 961 жители, домакинствата - 140, а орната земя е 10 000 дка. Като главен поминък на населението е посочено земеделието и в по-малка степен скотовъдството. В този момент в селото има основно училище и прогимназия, църква, община, медицинска участъкова амбулатория, кредитна кооперация, читалище, младежки „Червен Кръст“ и четири малки бакалници.

Какво представлява Карбинци днес. Пътят до него минава през почти напуснати и неподдържани селца с малки къщички, а ниските доходи на населението ясно се разпознават по вида на домовете им. По всичко личи, че навлизаме в една изоставена България. 

Не по-различна е и гледката навлизайки в селото. И тук от АПИ явно не са забелязали, че има населено място, за да го снабдят с табела. 

Посрещат ни разхвърляни дворове и разпръснати наоколо боклуци, конски каруци, полуразрушени къщи. Кметството се намира в сграда - алпийски стил с мраморни стъпала. Отдалеч личи обаче, че всичко това отдавна не е ремонтирано и вехто. Стъпалата са изпочупени, коридорите вътре са тъмни, с олющена стара боя- всичко показва, че тук обстановката е същата, както е била преди демокрацията и оттогава май друг ремонт не е имало. Само разлепените по стените плакати, останали от последните избори, показват местните жители за кого са гласували. 

Стаята на кмета не се различава по нищо от видяното досега- всичко е старо и вехто, включително компютъра на масата. Разбира се, той не работи. За салона на селото, където навремето са се прожектирали и филми пък да не говорим- първото нещо, което се вижда там на фона на разрушението е и един ковчег. 

За трудностите да си кмет на населено място в беден район със смесено население, разговаряме с кмета, Мариян Антонов,  четвърти мандат на този пост:

"... Тези изпочупени къщи са на хора, които вече няма кой да дойде в тях. Старите са починали и тук никой не идва, не се обръща внимание и къщите се рушат. Има и къщи, където хората като че ли живеят на улицата. Боклуци и мизерия. При ромското население е така. Говори им се, че има кофи за боклук, но колкото приемат- толкова. След като не искат, значи нищо не можем да направим, какво повече да им кажем.

В селото живеят 106 човека, като има и по настоящ адрес двадесет и няколко човека, горе-долу около 130 души са тук. Има и 37-38 деца. Тези деца се извозват с автобуси на училище в Ружинци, Орешец, Димово и Белоградчик. Съотношението българи - роми е 50 на 50. 

За нормален живот в това село липсва работа. Това е и основният ни проблем. От ромите изкарват по някой лев като ходят за дърва, друга работа няма. Програми почти няма. Ходят и по чужбина- в Шотландия, Англия, Испания. Берат ягоди, цветя,  работят в селското стопанство. 

В селото идва лекар от Орешец, но повечето пъти хората сами си ходят или при него, или в Ружинци. Магазини имаме два - на центъра един и още един... Приемам идеята за магазини в пощенските клонове по селата, но тук нямаме поща. Имаше преди, но вече я закриха. Служител идва от Видин два пъти в месеца- това е. Възрастните хора си получават пенсиите или при мен- тук идват 3-4 пенсионери, или от Орешец и Ружинци от банкомати...

Като гледам, селото е добре. Не е чак толкова западнало, като някои други. Че не е цъфнало- не е, но все пак има някакъв живот в него. По принцип само работа липсва, другото зависи от жителите на Карбинци." 

Подробности по темата и целите интервюта с кмета Мариян Антонов и жители на Карбинци- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00