Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Георги Петров- Бай Георги

Майка му- баба Василка: Той беше голяма величина, голяма човешка Вселена!

 
В предаването "Калейдоскоп" ще си спомним за нашия известен, даровит и талантлив земляк- Бай Георги- гъдуларят от Синаговци.

Изминаха 11 години откакто той напусна земния свят, но приятелите му не са го забравили, а създаденото от него музикално творчество продължава своя живот като се изучава и изпълнява от музикантите. 

За Георги Петров с добро и благодарност си спомнят неговите колеги -музиканти от Ансамбъл "Дунав", за него с любов говори майка му - Василка Георгиева Тодорова. Днес тя е на 92 години, живее в Синаговци, обича да пее, но откакто го няма сина й, не пее. Казва, че и гласът й не е вече същият.  

В Синаговци я знаят учителката Василка Георгиева. Преподавала е в начален и прогимназиален курс. Тя е родена е в Пиринско, село Копривлен, община Гоце Делчев. Запознава се със съпруга си Йордан Тодоров - Сики задочно и идва да живее в Синаговци. Има три деца. Наталия е най-голямата, Петър е вторият й син и най-малкият е  Георги. 

Заедно със съпруга си през 1958 година създават първия селски ансамбъл не само в Северозапада, но и в страната. Работят много, създават различни състави по селата, по читалищата и по училищата. 

Виртуозният майстор на гъдулката Георги Петров е роден на 13 май 1962 г. в село Синаговци. Първите си музикални уроци и пример получава от родителите си. 
Гошето, както го нарича майка му, се включва като изпълнител за първи път в оркестъра, когато е на 10 години с изпълнения на гъдулка, която е направена саморъчно от баща му. Участва в Копривщица като самостоятелен изпълнител. През това време баща му записва всички негови изпълнения на касетофон. След 8 клас родителите му го записват в Музикалното училище в Плевен. Продължава висшето си образование в Музикалната академия в Пловдив. Тук го открива гъдуларят Минчо Минчев. Под негово ръководство и влияние Георги се усъвършенства и става блестящ гъдулар, тогава започват да го търсят навсякъде. Още докато е студент е концертмайстор на студентския оркестър. През 1986 година го взимат за преподавател в Широка лъка. В БНР работи като концертмайстор четири години. 

През 1994 година получава покана от свой приятел от Унгария да работи в Англия, в знаменитото шоу „Ривър денс“. Там той се показва като изключителен професионалист, обикаля много държави, доволен е от работата и заплащането. Последното му участие с ирландското шоу е в Сингапур, където представлението се проваля заради провокация. Георги се връща в България и тук започват трудностите, свързани с намирането на работа. През този период се променя изцяло-  от усмихнат, ведър и отзивчив, става затворен и мълчалив, казва майка му.  

В паметта на всички свои приятели и близки хора Бай Георги ще остане сърдечният, усмихнат, изпълнен с доброта млад мъж, който свири на гъдулка ненадминато и който е готов да помогне на всеки. Изключително честен, отзивчив, изпълнен с любов към всички хора. 
Както казва неговата майка:"Той беше голяма величина, голяма човешка Вселена!"

НАЧАЛОТО 
"Когато работехме с Ансамбъла аз разучавах песните, съпругът ми работеше с оркестъра. В този оркестър Гошето се включи на 10 години, татко му направи гъдулка... Научи го да свири на три ноти на 7 години. Чакаше вечер да се върнем, за да му напише баща му друго упражнение...  Дядо му го научи да пее "Ален божур", това му е първата песен, с която излезе на сцената - първото му излизане 1975 година. От тук започна неговата дейност на сцената. За първи път пее на сцената в Копривщица сам и с татко си, в съпровод на кавал. Веднага го грабват журналистите и правят запис в Радиото. Често го пускаха в детското предаване на радио София. Като постъпи в Музикалното училище в Плевен за една година се качваше не с едно стъпало нагоре, а с няколко стъпала- надхвърли възможностите си..." 



ТВОРЧЕСТВО 
"Още като студент беше създал няколко негови произведения, които в Широка лъка се възприеха като изключителни. Най-красиви, ефирни, най-силни. Едно момиченце се изразява така "Те ме грабват като куршум". Ставаше въпрос за "Крайдунавска приказка". 

РИВЪРДЕНС
"Обажда му се Никола и му казва:"Веднага трябва да тръгнеш и си носи партитурите на твоите произведения." И тогава Гошето казва на диригента на оркестъра :"Налага ми се да отида за 3 месеца в Лондон. Вземам си един месец отпуска платена и другите 2 месеца неплатен." Той се разкрещял: "Не може, не може да ходиш където си искаш! Ти идеш ли там, няма да се върнеш." И той заминава, а то е частно шоу, на едно семейство. Те му дават партитурите за програмата на оркестъра. Гошето разглежда партитурите, и макар че са му дали 1 седмица да се подготвя, той още след втория ден казал на директора :"Готов съм". Правят първата репетиция с оркестъра и много добре се получило. Назначават го за три месеца пробно. След трите месеца го назначават на постоянна работа. И остава до края, до 1989 година. Когато посещават Сингапур, когато излизат за първи път, засвирва оркестърът и когато застават танцьорите, все млади момичета, с първите стъпки, хлъзват се и падат. И установяват, че това е провокация. Шоуто престава  и той се връща в България."


СЪЩНОСТТА НА ГЕОРГИ
"Раздаваше се много, много се раздаваше. Имаше тогава, в този момент пари, и който му поиска, и той му услужи. Има хора, които и до ден днешен не са върнали парите... защитаваше колегата си Божидар, който беше сляп..." 

ПРИЯТЕЛИТЕ ЗА БАЙ ГЕОРГИ 
"Прекрасен човек.. Беше един от най-добрите гъдулари в България... Просто разкошен човек...Първите ми спомени за Гошо са, че ние едва свирехме на гъдулките, а той като дойде и пееше. И ние се чудехме как ще пееш едновременно и ще свириш! Надарена личност беше...Много добър беше, много доброта имаше в него...

Той беше невероятен музикант и човек... Душата си влагаше в свиренето... Свиренето му беше въздействащо... Стилът му беше уникален, само негов, имаше някаква магия... Като човек беше много добър, винаги готов да помогне, хубав човек! Невероятна душа! Човечност невероятна!"


Повече - в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нов сборник с разкази представя Зорница Климентова

Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота.  "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Абитуриенти: Общината да помисли за символите на Видин

Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..

публикувано на 21.05.25 в 13:08

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00