Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Април- неустойчиво време, възможни слани и градушки

Снимка: Радио ВИДИН

Изпратихме март с дъжд, с дъжд посрещаме и април. След толкова дъжд обаче, стопаните се надяват и на слънчеви и по-сухи дни. Какво време да очакваме? За "Земята, която ни храни" агропрогнозата представя Леночка Ангелова- директор на ХМО- Монтана: 

"През април агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. През повечето дни те ще се определят от неустойчиво време. Очакваните валежи около и над климатичните норми ще поддържат добри влагозапасите в 50-сантметровия почвен слой и условията за вегетация на житните зимни култури и засетите пролетни култури. 

През първата половина на април вегетацията при културите ще протича при средноденонощни температури около и под климатичните норми. Първото десетдневие пшеницата в полските райони ще встъпи във фаза вретенене. 

През второто десетдневие се прогнозират отрицателни минимални температури до минус 2-3 градуса и повишен риск за повреди при цветовете и младите завързи по овошките. 

Последните пролетни слани се очакват в края на десетдневието, което трябва да се има предвид при закаляване на зеленчуковия разсад...

Повишение на температурите и ускоряване темповете на развитие на земеделските култури се прогнозира в края на второто десетдневие и през третото десетдневие на месец април. 

При пшеницата ще протича преход от фаза вретенене към фаза изкласяване. Този период е критичен за заразяване на зимните житни култури със септориоза. Посевите с пшеница трябва да се обследват за наличие на вредители- обикновена житна пиявица, житна дървеница и при плътност над прага на икономическа вредност е необходимо своевременно третиране. 

Честите валежи ще бъдат предпоставка за повишение на инфекционния фон от гъбни болести по овошките- ранно кафяво гниене, струпясване, сачмянка, къдравост по прасковите. През първата половина от третото десетдневие са възможни и градушки. Засегнатите овошки трябва да се третират с медсъдържащи фунгициди за ограничаване на риска от вторични зарази с патогени. 

През април по-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни пръскания ще се създават в началото и в края на второто и през втората половина от третото десетдневие".

Подходящи условия за сеитба на царевица ще има в началото на третото десетдневие на месеца, когато се очаква температурата на почвата в 10-сантиметровия почвен слой да достигне подходящи стойности, допълни метеорологът.  

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11