Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

| Интервю
Румяна Димитрова, имиджов консултант



Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна в основен приоритет, а класическият бизнес стил и официалното облекло отстъпиха място на по-практични и удобни решения.

Тъй като в началото на пандемията офисите затвориха врати и работата се премести в домовете на много хора, това доведе до отпадането на строгите дрескодове и станаха супер популярни удобните домашни дрехи.  Пижамите и анцузите се превърнаха в униформа на карантината, а компаниите за спортно и домашно облекло отчетоха значителен ръст в продажбите. Според проучванията, търсенето на анцузи и широки пуловери се е увеличило с над 80% по време на първата година на пандемията. В същото време продажбите на костюми и официални рокли рязко са спаднали, тъй като хората вече нямаха повод да ги носят.

С навлизането на видеоконферентните разговори в ежедневието, модата намери ново решение - хибридния стил. Много хора започнаха да комбинират елегантни ризи и блейзъри с удобни спортни панталони или дори пижамени долнища. Този стил се казва "Zoom стил", при който горната част на облеклото изглежда професионално, докато долната остава максимално удобна.

"Пандемията допринесе за това да се насочим повече към комфорта и да обръщаме по-голямо внимание на материите и дрехите, които купуваме. Започнахме да се стремим към уют, към носене на по-естествени тъкани, да бъдем по-свободни в облеклото си и да ценим комфорта за сметка на елегантността и силната суета. Една от новите модни тенденции, които се утвърдиха по време на пандемията, е спортно-елегантният стил. Обличането в суитчъри с по-свободен силует, спортни клинове и маратонки постепенно се наложи като част от нашето ежедневие и се превърна в нов стил на живот", каза имиджовият консултант Румяна Димитрова.

Въпреки че пандемията отминава, нейното влияние върху модата ще остане. Комфортът и функционалността продължават да бъдат ключови елементи в гардероба на съвременния човек. Макар че официалното облекло започва да се завръща с отварянето на офисите и социалния живот, тенденцията към удобство остава водеща.

В бъдеще вероятно ще видим още по-голямо сливане на елегантността и удобството - костюми от меки, разтегливи материи, стилни маратонки, които могат да се носят в офиса, и мултифункционални облекла, подходящи както за работа, така и за свободното време.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00