Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова. 

Пътно-транспортните произшествия с пострадали хора са 13, като загиналите са 6-ма, а тежко ранените - 22-ма, каза старши инспектор Асен Кожухаров от "Пътна полиция"- Видин. В периода октомври- декември тежките ПТП-а са 23, с 1 загинал и 31 ранени.

"Тенденцията е намаляване броя на тежките ПТП и броя на ранените лица, покачване броя на загиналите лица. Общо ПТП-ата са 79 за отчетния период, като загинали имаме 1, ранени водачи са 9, ранени пътници- 10, загинали пътници- 5, ранени пешеходци- 3", отчете Асен Кожухаров. 

За първото тримесечие на 2025 година служителите от Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) -  Видин са участвали в ликвидирането на 14 произшествия, имащи отношение към безопасността на движение по пътищата на територията на областта, каза главен инспектор Генади Янчовски към РДПБЗН - Видин:

"По първа точка- участие на служителите от дирекцията в отстраняване на последствията от ПТП, информацията е следната: 5 катастрофи от тези 14 произшествия и 9 пъти сме оказали техническа помощ при различни видове произшествия на пътното платно."

Общо 15 пострадали са транспортирани до лечебни заведения, заяви директорът на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Станислав Поломски:

"Обслужени са за първото тримесечие 14 броя ПТП-а, с 8 загинали и 27 пострадали."

За първото тримесечие са издадени 89 наказателни постановления за 44 720 лева. Това каза Борислав Велков от Областен отдел на "Автомобилна администрация"- Видин.

"Предприети са мерки за по-висок контрол съвместно с колегите от КАТ- "Пътна полиция" за нерегламентирания превоз. Т.нар. нелегален превоз на пътници за чужбина и на територията на Република България, за които имаме постигнати резултати за първото тримесечие. Съставени са 4 броя актове за извършване на нерегламентиран превоз", съобщи Борислав Велков.

Областно пътно управление- Видин е извършило дейности по зимно поддържане на стойност 1 760 000 лева през първото тримесечие. За изкърпване на пътни настилки са изразходвани 62 хиляди лева, за премахване на растителност - 9 хиляди лева. През тези три месеца е положена хоризонтална пътна маркировка на стойност 1 800 000 лева по първи, втори и трети клас пътища.

"За обезопасяването на кръстовището на Е-79 с град Дунавци с път II-11 e положена шумящата маркировка и има одобрено задание за поставяне на знаците. Очакваме да се изработят и монтират. И като там искаме да обърнем внимание, че след поставянето на шумящата маркировка са забелязани водачи при опит да я избегнат да карат в насрещната лента", съобщи Беатрис Иванова от ОПУ- Видин.

Представители на общините докладваха за предприети дейности и планирани мерки за подобряване безопасността на водачите и движението по пътищата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15