Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

| обновено на 12.04.25 в 12:58 | Репортаж


Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни.

В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се изпълнява и до днес. За него и традициите му разказваме в репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

Лазаруването е старинен момински ритуал за здраве, хубост, сила, любов, женитба, берекет за всички стопани, за цялото село, изобщо благополучие и благоденствие във всичко и за всички. Това е кратката визитка на един от най-красивите и жизнерадостни обичаи в обредния ни календар. 
"Девойки на пред женитбена възраст пременени, натъкмено, облечени в най-хубавите си копринени кенарени ризи, с най-хубавите си вълненици, които са направени от тях, изтъкани, изпредени, изплетени, събрани на групички, вървят от къща на къща. Всяка една къща в селото трябва да бъде посетена от тези хубави млади девойки, които пеят весели лазарски песни и съответно стопанките трябва да дарят лазарките с бели несварени яйца", разказва етнографът Недка Димитрова. 
 
В многообразието на песенните поздрави на лазарките, адресирани до всеки според общественото му положение, семеен статус и персонални особености, има една неизменна ключова дума "Лазаре".



Тази автентична лазарска песен откриваме в дигиталния краеведски архив на врачанската библиотека "Карта на времето". Сред богатата информация за особеностите на този ритуал в различни населени места във Врачанско, разбираме, че в село Баница, например, лазарките са малки моми подевки, които встъпват в моминство. Те ходят само веднъж на лазаруване и след този ритуал стават, според местното определение "съвршени" моми, т.е. могат да либат, да се кичат и да носят накити. Дори се е приемало, че мома, която не е била лазарка, не може да се задоми.

Днес лазаруването е красива пролетна традиция, пазена и поддържана в детски градини, училища и читалища за настроение и радост на малки и големи. Има я и в с. Баница. 

"Децата сутрин се събират облечени в народни носии, с  венчета, с кошнички и тръгват, пеят лазарски песни, влизат във всеки двор. Те играят хора и домакините ги посрещат и след това ги даряват с бели яйчица, след това на Великден ще се боядисат", разказва местният историк, краевед и общественик Анета Дилова.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50