Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко ще ни струва Великденската трапеза тази година?

| Анализ
Снимка: Архив, БНР



Великден наближава и с него идва и въпросът - колко ще ни струва празничната трапеза през 2025-а? Независимо дали ще отбележим празника в тесен семеен кръг или ще съберем близки и приятели около масата, традиционните елементи като яйца, козунак, агнешко и зелена салата си остават задължителни.
Пазарът на яйца в момента е стабилен. Цените варират между 0,30 и 0,40 лева за брой в зависимост от вида и произхода. Предлагането е добро, като се очаква търсенето да се увеличи в дните непосредствено преди празника. Цената на яйцата тази година, по-скоро се доближа до тази през 2023 година, т.е. с една идея по-евтини от миналата. Потърсихме за коментар Петя Петкова изпълнителен директор на Съюза на птицевъдите в България, ето какво споделя тя:
"За наша радост, пазарът през 2025 година остава сравнително стабилен. По данни на Министерството на земеделието тази седмица, производството и предлагането на яйца са в рамките на нормалното и няма признаци за сериозни отклонения. Това, което можем да изтъкнем, е, че според данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, цените са под нивата от 2024 година и се доближават по-скоро до тези от 2023 година. Тази тенденция се потвърждава и от данни на Евростат, според които цената на българските яйца за период от една година е намаляла с 18% - или около 23% под средната цена на яйцата за целия Европейски съюз."

Козунаците в големите търговски вериги се предлагат в широк ценови диапазон - от около 4 до 7 лева за стандартен 500-грамов козунак. Разнообразието е голямо - от класически рецепти до луксозни варианти с пълнежи и глазури. В същото време, в пекарните цената на козунаците тази година варира между 10 и 12 лева, като това е с около 2 лева повече в сравнение с миналия Великден.

Проверка в търговската мрежа показва, че цените на агнешкото месо варират между 25 и 29 лева за килограм, в зависимост от разфасовката. В овцефермата на Ваня и Ваньо Чолакови във видинското село Градец, които са собственици на една от трите по-големи овцеферми в община Видин и отглеждат 160 овце майки от породите асаф и аваси, тази година увеличение в цената няма да има.

"Цените на агнешкото месо принципно се определят от множество фактори - цената на фуражите, електроенергията, труда и други. Животновъдите работят 365 дни в годината, а работната ръка е не само скъпа, но и трудно достъпна. Принудени сме постоянно да плащаме - за нискоквалифицирана работна ръка, за скъпа електроенергия и за редица други разходи. Човек, който иска да сложи агнешко месо на трапезата си  за себе си и семейството си – не бива да сравнява местното месо, прясно заклано директно от фермата, с месо, внесено например от Нова Зеландия. Разликата е несравнима."

На зеленчуковите пазари и магазините зелената салата остава достъпна - около 1,50 - 2,00 лева за бройка. Цените на пресните зеленчуци като краставици също се задържат на нивата от предишните месеци. 

Попитахме и видинчани от къде пазаруват за великденската трапеза и ще се лишат ли от нещо? 

"Имам си агне на село. Козунакът ще си го направя – ние сме на домашни продукти...Ще си направя козунак. Слава Богу, всичко ще има на великденската трапеза. Яйцата вече са на масата, чакат. Взели сме всичко, само козунак остана...Закупих яйцата от голяма верига магазини, тази година се записах късно при жената от село, която обикновено ми носи домашни, и тя няма да може да ми изпълни поръчката. Козунакът пак ще си го взема от голяма верига...Понеже имаме близки и познати на село, те ще помогнат в това отношение – поне е домашно отгледано, и сме сигурни, че месото ще бъде качествено."


В обобщение, пълната великденска трапеза за четиричленно семейство - включваща козунак, десетина яйца, около два килограма агнешко и свежа салата - ще струва между 115 и 150 лева, в зависимост от избраните продукти и мястото на пазаруване.
И въпреки инфлацията и растящите разходи, празникът остава специален за мнозина. Дори когато сметката набъбва, хората са склонни да направят компромиси другаде, за да запазят вкуса и традициите на Великден на масата си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30