Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

Снимка: Колаж: Радио ВИДИН

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. 

Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до края на юни тази година ще бъде пуснато движението, увери Иванов. "Ангажиментът, който бе поет от министерството, Агенция "Пътна инфраструктура" и строителите, се изпълнява и напредъкът е изключително сериозен", информира министърът. Той допълни, че обстоятелствата налагат да се ускоряват всички действия и процедури по довършването на пътя. След приключването на обекта и отварянето на проходимостта, ще започнат ремонтите на използваните досега обходни трасета.
"Първостепенната ни задача е да пуснем проходимостта на този път и да спре това натоварване по обходните участъци и всички тези произшествия, които се случват там в резултат на това натоварване, да престанат. Буквално всеки месец ще бъда тук, за да се уверявам, че се работи както трябва и с необходимите темпове", каза още Иванов.

"Ние, с кмета на Мездра, сме един допълнителен граждански надзор и ежедневно информираме министъра за целия процес и със снимков материал. За нас е много важно пътят да бъде проходим. Хората да могат да пътуват нормално без риск за живота си, какъвто сега реално има заради натовареността на всички обходни отсечки заради строежа на този скоростен път. Аз съм тук и събота, и неделя - хората работят. Може да успокоя всички жители на Северозападна България, че фирмите наистина работят сериозно, работят и през почивните дни, дори до късно - на генератори", заяви кметът на община Враца Калин Каменов.
Регионалният министър бе изслушан преди дни в ресорната комисия в парламента. Народният представител Коста Стоянов го попита какви мерки се взимат за ремонт и обезопасяване на опасните за движения пътни участъци.

"Само за 2024 са подадени 10 357 сигнала към кметовете и 13 515 сигнала към Агенция "Пътна инфраструктура" или общо около 24 000 сигнала за некачествена или дефектна пътна инфраструктура, което при пътна мрежа от около 20 000 км прави средно по повече от един сигнал на километър, което доказва, че пътната ни инфраструктура е в окаяно състояние", отбеляза Стоянов.

"От всички парламентарни групи получавам стотици въпроси по отношение на необходимост от рехабилитация на определени пътни участъци, по които не е работено с години наред. Браншова камара "Пътища" е направила изчисление, че за рехабилитация на всички тези участъци са необходими около 35 млрд. лева. Можете да отворите Закона за държавния бюджет и да видите колко са средствата за капиталови разходи тази година за АПИ... В момента приоритет са ни критичните участъци, които сигурно ще се увеличават. В момента са идентифицирани 36 такива точки. В същото време наша основна задача е довършването, усиленото строителство по отношение на магистралите - магистрала "Хемус", магистралата между Велико Търново и Русе, завършването на пътя между Ботевград и Мездра, участъците между Враца и Монтана, между Монтана и Видин, защото са на доста позакъснял етап. Без функционална магистрала в Северна България този пътен травматизъм и унищожаването на първокласни и второкласни пътни артерии няма да спре", отговори министър Иванов.

9 от 36-те идентифицирани като опасни пътни отсечки в страната са в трите области на Северозападна България. 4 са в област Враца. Единият е около ЖП-прелез на околовръстното на Враца. Вторият е по пътя за Криводол, а другите два участъка са между Бяла Слатина и Кнежа. Три са опасните участъци в област Монтана. Единият е на главен път Е-7 в посока Видин. Другият е към прохода "Петрохан" в района на Берковица, а третият - на третокласния път към Горно Церовене. Видинските участъци с повишена концентрация на катастрофи са два, като те се намират на Е-79, в районите на Димово и Медовница. Те, по думите на регионалния министър, също ще бъдат обезопасени в спешен порядък.

Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45