Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови атракции с евросредства привличат туристи в Северозапада

Снимка: МРРБ

Обновени са исторически и природни обекти, а туристи учат тъкане на чипровски килими и изработване на кукерски маски, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).  Реновирани са средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната. Подредени са нови музейни експозиции. Туристическите атракции са  реализирани с инвестиции по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. 


Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум", разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура, духовна атмосфера и  хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта „Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион" е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот – Монтана за улеснение на посетителите.


С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в уникален парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата".  По него са изградени две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.


С близо 820 хил. лв. Община Белоградчик реализира проекта „Магура – културен и природен туризъм без граници". Чрез него е подобрен  достъпът и качеството на престоя за всички посетители в една от най-забележителните пещери в България – Магурата. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, тя става още по-популярен обект. В рамките на проекта в пещерата е направена реконструкция на инфраструктурата и внедряване на новаторски технологични решения. Подобрени са осветлението и достъпът до различни части на пещерата, като е създадена система за холограмно представяне на природните ѝ особености и история, което позволява на посетителите да се запознаят със забележителностите по иновативен начин.


Сред атрактивните проекти в Северозапада е и „Приказката на килима: Създаване и първоначално маркетиране на нов трансграничен туристически продукт, свързващ районите на Пирот и Чипровци чрез техните споделени килимарски традиции", реализиран от Международно висше бизнес училище, Исторически музей – Чипровци и Музей на понишавието в Пирот. С финансиране от над 190 хил. лв. музеят в Чипровци предлага уникално преживяване в света на традиционното килимарско изкуство. Посетителите могат да се потопят в дълбоката история на занаята, който има многовековни корени и продължава да очарова със своите тънкости и магия, признати от ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство. В музея можете да се разгледат традиционната работилница, където се изработват килими по старинни техники, като същевременно посетителите имат възможност да се насладят на интерактивни експозиции. Създадена е „Приказката на килима" – мултимедийна презентация, която разказва историята на този уникален занаят и тънкостите на килимарската традиция. Чрез демонстрации и интерактивни технологии посетителите могат да се запознаят с процеса на създаване на килим, както и да се потопят в древните техники и символика на всяко тъкано изделие. А на https://carpettale.eu/ може да бъде „чута" приказката за килима.


Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец по проекта „Културно наследство и история за устойчив туризъм". Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата "Св. Параскева". То е пример за типичната за времето архитектура, културен и образователен център. В сградата има музейна експозиция, а посетителите имат възможност да се докоснат до условията на обучение през XIX век в България. Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски. Експозиция показва и дейността на Тайния революционен комитет „Хасан Касан", един от най-важните революционни комитети през 1870-1872 г. В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата „Св. Богородица" в село Осиковица, както и античната крепост „Боровец" на връх Голям Боровец. Извършени са консервация и експониране на важните сектори и разкрити структури на крепостта – вход, кули, стени, сгради, улична мрежа и пещи за топене на метал. За да се улесни достъпът до обекта, е изградена достъпна среда.


Единственият по рода си Музей на сурвакарските маски е изграден по програмата в село Кошарево, община Брезник по проект на Областна администрация Перник с финансиране от над 630 хил. лв. „Къщата на маските" е уникален музей, посветен на древната традиция на кукерския обичай „Сурва". Музеят е разположен в автентична възрожденска сграда, паметник на културата, построена през 1870 г. В музея се намират сурвакарски маски и костюми, изработени от местни майстори  с уникален художествен израз. Създадени са и работилници, където всеки посетител може сам да се опита да изработи собствена маска.


С финансиране по програмата Община Земен създава нови условия за туризъм по проекта „Културен маршрут Земен – Пещера – Орешковац". По него е реконструирана  пътеката, водеща към Пещерския манастир, създаден през XI век. Изградени са и допълнителни туристически обекти, монтирани са дървени пейки, беседки, навеси и други. По проекта са изградени и два туристически информационни центъра. Единият е в село Дивля, в къщата на великия български художник Владимир Димитров - Майстора, който е живял и рисувал там. Другият е в с. Елов дол и запознава традициите на кукерите.


Община Ботевград също обогатява възможностите си за туризъм. По проект „Ботевград – дигитален културен коридор" е реставрирана Часовникова кула, създаден е  музей на открито и информационен център.

По публикацията работи: Анжела Каменова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

"Празник на село" организират в Ягодово

В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния  Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..

публикувано на 19.07.25 в 07:30

Снимката на 18 юли 2025 година

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..

публикувано на 18.07.25 в 18:00

В Киреево имат нова чешма

Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..

публикувано на 18.07.25 в 15:00