Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Владимир Велков: "Работим с душите на хората"

Професия свещеник

4
Снимка: Личен архив на отец Владимир Велков

Замисляли ли сте се - какво е да си свещеник в днешно време? Призванието на свещенослужителите е да служат едновременно на Бога и на вярващите. А от това дали успяват да изпълнят тази своя мисия зависи и изграждането на църковната общност около храма, в който изпълняват тези свои функции. В съвременния свят, когато вярата и упованието в Бога е изтласкано на заден план, тази свещеническа мисия изглежда все по-трудна. 
Свещеник Владимир Велков служи в катедралния храм Свети Димитър във Видин и в селата Синаговци, Бранковци, Медешевци и град Грамада и разказва за това как е станал свещеник:

"...Аз завърших Богословския факултет на Софийския университет. Само това исках да уча. Само това кандидатствах. Завърших и се върнах във Видин. Едно от условията /много хора може би не знаят/, за да стане човек свещеник е да бъде женен. Тогава обаче не бях женен... Работих 15 години в голяма международна компания тук в нашия град. Взимах доста висока заплата за стандартите на нашия край, но се чувствах неудовлетворен. Не бях щастлив. Като се прибирах вечер не се чувствах окей със себе си. През това време вече се бях оженил. Реших и инициирах среща с митрополит Даниил, сега патриарх на България. Обясних му точно тези неща и той казва, заповядайте, това са документите, които трябва да подготвите. Имаме належаща нужда от свещеници... Подготвих документите. За един ден ги оправих... Той ме ръкоположи в катедралния храм и ме назначи да служа там. После ми даде храмовете в Синаговци, Грамада, Бранковци и Медешевци... Не е проблем разстоянието за пътуване. По-трудното е, че всеки човек идва при теб с конкретен проблем и с конкретна болка. Най-често тогава идват хората... А хубаво е да идват при нас преди да дойдат всичките тия проблеми и нещастия. Да дойдат да се помолят в храма. За една свещичка да присъстват на служба, понеже това ми прави впечатление. Много малко хора идват на служби. Ние служим всеки ден. Тук във Видин имаме служби и сутрин и вечер и много пъти храма е празен или има двама, трима човека, а ако излезем навън по улиците е пълно с хора... Всеки може да намери в седмицата или на две седмици време за да бъде в храма, така че е болно и наистина и обидно буквално да служим на празните храмове... Ние свещениците затова сме избрали този път, за да помагаме на хората да служим на Бога и на ближните... Така, че това е ролята на духовника - да работи с душата на хората..." 

Тук е  редно да си припомним думите на Старец Михаил Валаамский ( Питкевич):
"Веднъж се замислих, колко е трудно да си свещеник.
Ако расото му е на кръпки - говорят - колко е небрежен. Ако е ново и красиво, мислят си - за какво си го е купил?
Ако е симпатичен, казват - жалко за момчето. Ако е некрасив - какво, и такива ли " крокодили" вече ръкополагат за свещеници?
Ако произнасят дълги проповеди - казват - измъчи ни. Ако е кратка - не се е подготвил.
Ако е млад, ще рекат - много е малък още, няма опит, грехът " ще махне с опашка" и ще го събори. 
Ако е стар - то разбира се, той е свят, защото е стар. А греховете от него сами са се разбягали.
Трудно е да си свещеник и затова понякога свещеникът се обръща с гръб към хората, за да не видят как плаче, когато вдига скритият в неговите ръце Христос.".

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30