Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Снимка: Радио ВИДИН

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това е църквата като институт, което е най- старият институт в целия свят, казва отец Рафаил- архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия.

"По време на така соц лагера в много страни, като че ли хората изпитваха същото униние, както апостолите, когато Христос е бил предаден. Първото радостно възвестие "Христос Воскресе" е от жените мироносици, които казват на апостолите, че Христос е възкръснал. Но те са изпаднали в униние, както казах, подобно на хората по времето на комунизма, защото, като че ли всичко било рухнало както за апостолите, защото този, на който се надявали, че ще бъде техен цар, той е бил най- позорно предаден, разпнат, убит и погребан, но ето че вестта за неговата възкресение отново им дава тази сила. Те да тръгнат и да помнят, да си спомнят неговите думи, които казват, че точно така трябвало да стане, за да може да бъде спасен човека. Затова може да се каже, че Христовото възкресение е централното събитие в цялата човешка история. Дори и за хората, които са далеч от църквата, виждаме, че се променя една цяла нова ера, дори летоброенето, така да се каже се променя от Рождество Христово насетне, така че централното е Христовото Възкресение", каза отец Рафаил.

Празник е за нас като хора, защото Христовото Възкресение е залог и за нашето възкресение:

"Иначе ние виждаме, че на фона на цялото мироздание човешкият живот е много ефирен, така да се каже много бързо минава. В един от псалмите се казва за човешкия живот, че е "Като цвят, като трева. Повее вятърът и няма го и мястото му вече го не познава. Толкова бързо минава." Христовото Възкресение е залог за нас, че и ние ще възкръснем, т.е. човешки живот е много по- ценен от това, което ние си мислим. По-ценен е дори от многовековните пирамиди. Цялото здание на този свят, защото човек, когато се ражда то не е само за да поживее известно време и след това да изчезне безследно. Той се ражда за живот вечен. Именно Христовото възкресение е залог и за нас като вярващи, че ние някога, когато дойде нашето време ще възкръснем и ще живеем живот вече. Дай боже близо до Христос."

Отец Рафаил не е израснал в строго християнско семейство, където да се спазват всички традиции. Когато постъпва в семинарията всичко придобива нов смисъл. Казва, че винаги има смисъл да се ходи на църква. Във всяка една душа дълбоко е скрито някъде много дълбоко добротата, има искрица, която може да се запали по даден повод:

"Защото ние знаем от историята и от житията на светците, че има много случаи, когато грешници са ставали светци и то привидно за тях по случаен начин, след това разбират, че това е Божията воля."

Богослуженията са център на празника за семейството на отец Рафаил. Не трапезата е най-важна, важно е с кой ще се събереш:

"Гледаме да спазим и тази традиция- да се съберем цялото семейство и това е най-голямата радост."

Много често се случва така, че хората, които са малко по- далеч от църквата, основната идея е да се приготви агне, козунаци и яйца. Центърът се измества, измества се от църквата на трапезата, което не е хубаво, допълни архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия.

Що се отнася до боядисването на яйца, това е много древна традиция и според църковната традиция и предание една от жените мироносци, която възвестява за възкресението Мария Магдалина отива в Рим при тогавашния император Тиберий, е бил по това време император, и му поднася яйце. Значи има такава арамейска традиция по палестинските земи, когато човек отива на гости винаги да носи някакъв подарък. Когато няма възможност за по- голям подарък те просто са носили яйце. Едно яйце да дадеш на човек когато му отидеш на гости. Света Мария Магдалина подарява на император Тиберий такова яйце, което става червено. Червеното е знак на истината и оттам още по древна традиция идва и в християнството тази традиция да се боядисват яйца и да се раздават.

Лука Абрамишвили, Николай Александров, Стефани Дечева, Гергана Дечева и Цветомир Георгиев са ученици от 11 А клас на средно училище "Христо Ботев" в град Белоградчик. За тях е важно на празника да бъдат с близките си. Казват, че не са вярващи.

За църковните ритуали трябва да ги научи семейството, после училището и църквата, смята Виолета Младенова- учител по география в средно училище "Христо Ботев" в град Белоградчик. 

"Боядисването на яйцата, което отец Рафаил прави тука е един навик, който им създава църквата и когато има повече такива мероприятия по някакъв начин ще се обърнат, а не защото трябва."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45